Když jsem nedávno rozebíral volby ve Francii, poukazoval jsem na to, že politický systém tamní páté republiky založený na soupeření republikánů a socialistů v podstatě zanikl a byl nahrazen novými stranami či koalicemi. Totéž se stalo v Itálii mnohem dříve. Od konce druhé světové války až do začátku 90. let tvořily italskou politiku rovněž dva základní pilíře: křesťanští demokraté a socialisté. Kdo by ovšem v roce 1990 usnul a probudil se dnes, ten by současnou italskou politickou scénu nepoznal.
Křesťanští demokraté zcela zanikli v roce 1994 po korupčních aférách. Uvolněný prostor postupně obsadil mediální magnát a velkopodnikatel Silvio Berlusconi, který je na scéně se svou stranou Forza Italia dodnes. Na počátku 90. let vznikla i Liga severu, usilující o větší samostatnost bohatého severu Itálie, který doplácí na chudší jih. Před čtyřmi lety se pod vedením Mattea Salviniho přejmenovala na Ligu a stala se z ní celostátní strana, jejímž hlavním tématem bylo zamezení nelegální migraci.
Socialisty de facto nahradilo levicově populistické Hnutí pěti hvězd, vzniklé v roce 2009 a o dva roky starší středolevá Demokratická strana, vycházející zčásti z křesťanské levice, zčásti ze socialistů starého střihu, zčásti je ovlivněna i dnešními levicově progresivními proudy. Pokud marně hledáte mezi dnešními hlavními italskými politickými stranami nějakou umírněnou a „seriózní“, pak Demokratická strana má k tomuto označení patrně nejblíže.
A v posledních průzkumech vychází hvězda dalšího nového hnutí – Bratři Itálie. Strana označovaná za krajně pravicovou i postfašistickou má dokonce díky tomu, že se nepodílela na nedávno padlé vládní koalici, velkou šanci volby vyhrát. A v příští vládě bude téměř určitě. Některé obecné věci již o Bratrech Itálie česká média přinesla, další – a docela zajímavé – zůstaly přehlédnuty.