Pomoc Palestincům „je v souladu s našimi hodnotami. Je to v souladu s našimi zájmy“, uvádí se v tiskovém prohlášení ministra zahraničí USA, Antony Blinkena z letošního 7. dubna.
Trumpova administrativa zablokovala téměř veškerou pomoc palestinské samosprávě poté, co s ní v roce 2018 přerušila vztahy. Administrativa Josepha Bidena však přichází s rozhodnou změnou politiky.
Miliony na „budování míru“
Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) a ministerstvo zahraničí oznámily svůj záměr poskytnout Palestincům pomoc ve výši 250 milionů dolarů (cca 5,5 mld. korun).
Z této částky by mělo jít 75 milionů na podporu ekonomického růstu, 10 milionů „na programy budování míru“, 150 milionů na humanitární pomoc a 15 milionů na boj s onemocněním COVID-19.
Tisková zpráva obsahuje také slova o závazku USA „hmatatelným způsobem prosazovat prosperitu, bezpečnost a svobodu pro Izraelce i Palestince“.
Tradičně největším dárcem palestinské samosprávě je Evropská unie (50%), dalšími jsou OSN, MMF, Světová banka, arabské státy (20%), Japonsko, Norsko a také Rusko.
V roce 2018 upustila od přímých plateb Austrálie z obav, že palestinská samospráva podporuje terorismus. Svou podporu směřuje už jen OSN (United Nations Humanitarian Fund for the Palestinian Territories).
Navzdory výzvám k zastavení pomoci z republikánské části Kongresu a navzdory teroristickým útokům ze strany hnutí Hamás, Joseph Biden ve čtvrtek oznámil, že posílá Palestincům 10 milionů na usmíření s Izraelem.
Levné rakety, drahý deštník
Deset milionů dolarů není sice moc, stačí však na výrobu nejméně 10.000 kusů raket. Palestinci používají nejčastěji rakety třídy Kassám, což jsou neřízené střely s doletem maximálně 20 km. Cena nejmodernější rakety Kassám 3 činí cca 800 dolarů a dá se vyrobit fakticky doma. Používají však nejméně čtrnáct dalších druhů, především syrských a íránských. Těch tolik sice nemají, ale zato jsou skutečnou hrozbou. Nejmodernější pod označením „Yahya Ayyash“ (s doletem okolo 250 km) byla Hamásem zacílena na letiště Eilat. Cíl však minula a dopadla na neobydlené území. Hamás nově nasadil také drony.
Izraelský protiraketový deštník od společnosti Rafael Advanced Defenced Systems pod názvem Iron Dome (železná kopule) dokáže zničit až 90% palestinských raket. Náklad na sestřelení jedné palestinské rakety se ovšem odhaduje v rozmezí 50 – 100 000 dolarů. Celkem bylo z palestinských území vypáleno zatím okolo 3 500 raket.
Palestinci se snaží protiraketovou obranu Izraele zahltit. Podle odborníků byli schopni vyslat salvu o síle maximálně 130 střel, se kterými si systém zatím poradil.
Dům od domu?
Jak hodlá Palestinská samospráva naložit s 10 milióny dolarů od Josepha Bidena, nevíme. Co však víme, je plánování izraelské rozsáhlé pozemní ofenzívy, která má za cíl systémem dům od domu Palestince na dlouho odzbrojit. Biden tuto operaci Izraeli rozmlouvá a současně tlačí na Palestince, ať s útoky přestanou. Z vojenského hlediska se zdá izraelský pozemní čistící útok rozumný, naráží však na celosvětové odmítání, které by Izraeli mohlo přinést ztrátu podpory i těch, kteří dnes ještě stále nahlas hovoří o jejich „právu na obranu“.
Jak se Izrael rozhodne, to ukáží příští týdny. Uvnitř Izraele však sílí hlasy o potřebě mohutné „odstrašující odplaty“. Jak situaci vyřešit, to my jistě nevíme. Jisté však je to, že Palestincům v jejich bídě stále zbývá dost peněz na vraždění Izraelců.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme