Taková nepovedená mise

„Volby vyhrál Trump – ty běž domů.“ Tak vítali obyvatelé Guatemaly kolonu amerických diplomatických vozidel v ulicích hlavního města s Kamalou Harrisovou na palubě. Ta do této středoamerické země přiletěla v neděli večer, aby se pokusila splnit úkol Josepha Bidena z oblasti imigrace.

Jak víme, Joseph Biden pověřil Harrisovou řešením imigrační krize na jižní hranici, kudy do Spojených států proudí statisíce imigrantů zejména ze států Střední a Jižní Ameriky. Není den, kdy Pohraniční stráž nehlásí nějaký dlouhá léta nepřekonaný rekord. Čtyřicet procent imigrantů pochází právě z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru.

Může za to Biden

Vzhledem k tomu, že americká vláda nepovažuje situaci za krizovou a Harrisová dosud jižní hranici ani nenavštívila (a neměla k tématu ani jednu tiskovou konferenci), zmírnil Biden pověření Harrisové toliko na „vyvinutí diplomatické úsilí k vyřešení situace“.

To si Harrisová vzala k srdci a vyrazila do hlavního města Ciudad de Guatemala, kde jednala s prezidentem země Alejandrem Giammatteim.

Ten pochválil změnu rétoriky Spojených států, čímž narážel především na Trumpovy nekompromisní telefonáty, o kterých se v Guatemale tradují až nerealistické legendy. (Podle těch měl prezident Trump do telefonu pouze křičet, nařizovat a vyhrožovat, druhou stranu vůbec nepustit ke slovu a pak zavěsit.)

Pochvala za změnu americké rétoriky však celkem zanikla v prezidentově dalším prohlášení, že za odlivem obyvatel Guatemaly stojí právě nezodpovědná vítací politika Josepha Bidena. V rozhovoru pro CBS News, který byl odvysílán takticky už v neděli, prezident doslova uvedl, že za vyvolání migrační krize může Bidenova vláda.

„Všichni jsou zde vítáni“

Debakl celého diplomatického jednání se Harrisová snažila napravit silnými slovy, kterými lid Guatemaly nabádala k necestování do USA. „Řekněte to nahlas, řekněte to jasně, všichni jsou zde vítáni“, zní však tweet Harrisové z ledna 2017, kde je fotografovaná s uprchlíky černé pleti a dává tím najevo, že Amerika není jen bezcitný Trump, ale také vnímavá Harrisová.

Porovnáme-li včerejší slova Harrisové, kde na tiskové konferenci s prezidentem Guatemaly přísně upozorňuje potencionální guatemalské imigranty, že budou ihned vráceni domů a slova, která pronáší v lednu 2017, aby odsoudila „fašistické“ praktiky Donalda Trumpa, je zřejmé, jak falešná je politika Josepha Bidena.

Prezident Giammattei však při své kritice k politice Spojených států měl na mysli právě slova předáků Demokratické strany, která se po jejich nástupu k moci stala hybnou silou odlivu lidí z Guatemaly. Lidé čekali na příchod Bidenovy administrativy – čekali, až skončí tvrdá opatření prezidenta Trumpa, poněvadž věřili Josephu Bidenovi, že svá předvolební předsevzetí splní.

Slova Harrisové z Guatemaly zarezonovala v uších pečlivé posluchačky Alexandrii Ocasio–Cortezové, která Harrisovou nepochválila a vzkázala jí, že je z nich hluboce zklamána.

Naděje za 26 milionů

V případě cesty Harrisové do Guatemaly nelze hovořit o posilování mezinárodního renomé Spojených států, neboť skutečně není jasné, proč ji Biden do této středoamerické země vlastně vyslal. Její vyjádření jsou na jedné straně v přímém rozporu s deklarovanou politikou vlády a na druhé straně si za ně vysloužila políček od celkem chudé a nevýznamné země.

Komentátoři se shodují, že Harrisová zkrátka nemá diplomatický talent a dokonce ani obyčejný lidský cit pro jednání na takové úrovni. Než do Guatemaly odjela, nechala zveřejnit své prohlášení, že přiveze tamnímu lidu pomoc a naději. Naděje se nekonala, lidem vzkázala, ať do Spojených států nejezdí, a pomoc se ukázala jako vskutku symbolická (500 tisíc dávek vakcín proti COVID-19 a 26 milionů dolarů).

Na obrázku je Kamala Harrisová (56). Je vdaná, vlastní děti nemá. Za to podporuje potraty a legalizaci marihuany. Byla soupeřem Josepha Bidena v demokratických primárkách o hlavní křeslo v Bílém domě a celkem tvrdě ho kritizovala. Z kandidatury však odstoupila na konci roku 2019 pro nedostatek peněz a od května 2020, po smrti George Floyda, se stala kandidátkou na viceprezidentku po Bidenově boku. Vystudovala práva a humanitní vědy na Howard University a University of California. Po matce je Indka a po otci Jamajčanka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!

O autorovi

Petr Homola
+ posts