Jak si v Maďarsku poradili s cenou energií

Na dnešní vládní tiskovce zaznělo, že vláda od příštího týdne zastropuje ceny pohonných hmot. Nejvyšší cena povolená pro benzin 95 a pro diesel je 480 forintů za litr, v přepočtu 33,2 korun. Průměrná cena obou pohonných hmot už před časem tuto hodnotu převýšila. Benzin byl nad 500 forinty od 25. října, nafta od 11. října.

Opatření bude nejprve platit tři měsíce, následně jej vláda vyhodnotí. Čerpací stanice, které maximální cenu překročí, budou uzavřeny, a to i ty u dálnic, řekl na brífinku ministr řídící úřad premiéra Gergely Gulyás. Podle něj se od ceny benzinu výrazně odvíjí celková inflace, kterou chce vláda touto cestou také zabrzdit.

Snížení v barvě Fideszu…

Za dobu úřadování Orbánovy vlády nejde zdaleka o první neortodoxní opatření za účelem snížení cen. Jedna z vlajkových lodí Orbánovy politiky je také dlouhodobé snížení cen energií, jež vláda zavedla v prvním volebním období po roce 2010.

Tehdy byly v Maďarsku energie v poměru k příjmům nejdražší v Evropě a průměrně za ně domácnosti měsíčně platily více než za potraviny. Zároveň se ještě statisíce rodin potýkaly se skokově zdražujícími devizovými úvěry, obvykle ve švýcarských francích. Vláda následně přinutila banky k příznivější konverzi a dokonce k odškodnění části klientů za praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů.

Vláda také určila speciálním zákonem maximální ceny elektřiny a zemního plynu, které se tím snížily zhruba o čtvrtinu. Tento cenový strop pak v dalším volebním období doplnily jednorázové příspěvky na topení. V době celoevropského prudkého zdražování energií se vláda k tématu vrací a tvrdí, že „před Bruselem ubrání výsledky zlevňování energií. Gulyás na tiskovce zmínil, že vláda snížené ceny pro spotřebitele za každou cenu zachová. Je to také jedno ze tří témat (spolu s podporou rodin a obranou proti migraci), které podle průzkumů Maďaři na vládě oceňují nejvíce.

K zastropování se vyjádřil i premiér Orbán, který je momentálně v Turecku se na summitu Rady turkických států. V roce 2014 to byla právě opatření směřující ke snížení cen za energie, která Fideszu vyhrála volby s ústavní většinou.

Poněkud kuriózní detail tohoto opatření je, že poskytovatelé energií mají povinnost vyznačovat na složenkách, kolik zákazník díky zákonnému snížení cen ušetřil. Prostor vyhrazený pro tuto částku je vybarven oranžově, tedy v barvě Fideszu.

Opozice proti

Inflace v Maďarsku dosáhla v říjnu 6,5 procenta. Podobně jako v Česku se vedou spory, zda na ní má či nemá podíl vláda. Část ekonomů zmiňuje jako důvod kromě růstu cen energií a nedostatku materiálů také fakt, že během pandemie si maďarská vláda hodně půjčovala a státní dluh se vyšplhal zpět nad 80 % HDP.

V poslední době se ke státně dirigovanému snižování cen vyjadřoval opoziční kandidát na premiéra Péter Márki-Zay. Reagoval na slova europoslance Tamáse Deutsche, který říkal, že vláda zastavila růst cen před maďarskými hranicemi.

„To je možné leda v komunismu. Pro nás není cíl zastavit tržní ceny u hranic. Náš cíl je vyřešit problémy Maďarska inteligentně a bez kradení. Pokud bychom uměle snižovat ceny vám, každému, i těm nejbohatším, třeba i fideszovským oligarchům na vytápění jejich bazénů, no tak potom to všechno zaplatíte vy, lidé,“ řekl.

Podobně kritizovali snižování cen už dříve další opoziční politici, jako třeba socialistický expremiér Gyurcsány nebo bývalá předsedkyně zelené LMP Bernadett Szél. Na druhou stranu jej podpořila levicová MSZP. V Maďarsku je tak z Česka poněkud nepřehledná situace. Pravicová vláda zastropovává ceny, což kritizují opoziční, levicoví a zelení politici. Obecně však platí, že v Maďarsku není žádná relevantní strana, která by prosazovala volný trh a deregulaci ekonomiky.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem