Někde v ústraní programátorů vznikl záměr rozčílit, dezorientovat nebo rozzuřit ty, kteří hledají heteronormativní pojmy. Manažeři Googlu nepochybují, že jsou někteří tito lidé problematičtí, a proto jedněm informační servis nabízejí, kdežto jiným ne, aby jim jejich podezřelé hledání zmařili.
Vymysleli na ně obří technologickou past pod heslem „Běžte do p-!“ Pochopitelně v zájmu spravedlnosti, jak to dělají The New York Times se svými nekonečnými příběhy o homosexuálních byznysmenech a baletních tanečnících. Intenzita jejich úsilí je tak vysoká, že se těžko mohou vymlouvat. Zkuste si vyhledat „černošská rodina“ a okamžitě spatříte obrázky černých rozesmátých tváří bez jediné rodiny rasově smíšené. Vyťukejte „bělošská rodina“ a na třech z pěti obrázků se objeví rodina černošská nebo rasově smíšená. Poté následuje jedna černošská rodina za druhou. Zdá se, že aby programátoři zbavili počítače nepříjemných lidských předsudků, vytvořili předpojatost novou a překrucují dějiny. Systém teď útočí na všechny, o nichž se předpokládá, že určitým předsudkům podléhají. V zájmu likvidace jedněch předsudků lidé zamořili informace předsudky jinými.
Nebylo by to tak závažné, kdyby šlo jen o to, že se lidem místo toho, co hledají, naservíruje něco jiného. V mediální krajině jsou čtenáři takových novin jako The New York Times nebo The Guardian na jejich předpojatost zvyklí, a pokud by jim příliš vadila, mohou článek přeskočit nebo noviny nekupovat. Platí to i o médiích, jako jsou The Daily Telegraph, The Economist nebo New York Post. Politický úhel pohledu jejich redaktorů, přispěvatelů a možná i majitelů není žádné tajemství. A přestože čtenáři se vším nesouhlasí, mají možnost si vybrat, co považují za užitečné a co ne.
Až donedávna byly počítačové vyhledávače považovány za „neutrální“ prostor. Sice občas vynášely na povrch nějaké podivnosti, ale nepředstavovaly redakční linii, natož aby lidem něco vnucovaly. Nyní to vypadá, jako kdyby poměrně spolehlivé a etablované noviny, známé svým kvalitním zahraničním zpravodajstvím, najednou uveřejňovaly nesmyslné komentáře o domácích událostech a na svých sportovních stránkách prohlašovaly, že příznivci sportu mají být potrestáni za svou pomýlenost.
Je samozřejmě možné, že se lidé naučí s vyhledávači pracovat a vybírat si podle svého, tak jako navštěvují webové stránky odpovídající jejich světonázoru. Třeba bude mít ideologie technologických společností do jisté míry úspěch a lidé ji přijmou. Byla by to snad tragédie, kdyby si příští jedna nebo dvě generace myslely, že Evropa vždycky vypadala tak jako dnes a byla stejně smíšená i v sedmnáctém století? Komu uškodí názor, že je polovina společnosti homosexuální, že se o to víc bude cítit v pohodě? Možná se opravdu předsudky a názory dají změnit. A jestliže se nabízí příležitost rasismus, sexismus a nevraživost vůči homosexuálům zmírnit – proč ne –, není vhodná každá metoda a každý nástroj, které máme k dispozici?
Zní to rozumně, ale má to velkou vadu na kráse – cenzura ve jménu politického cíle je problematická, neboť obětuje pravdu. Je snadné přepisovat dějiny kvůli nedostatečné různorodosti obyvatel v minulosti. Někteří uživatelé nejrozšířenějších vyhledávačů si toho už všimli, někteří ještě ne. Většina ale časem při každodenním užívání Googlu nebo Twitteru zaznamená, že se děje něco podivného. Dříve nebo později si uvědomí, že se stali součástí politického projektu a cíle, který nepodepsali a se kterým nesouhlasí.
Douglas Murray je rodák z Londýna, známá postava britské intelektuální scény. Vystudoval anglistiku v Oxfordu. Je autorem jedné divadelní hry (o švédském diplomatu Raoulu Wallenbergovi) a šesti knih. Podivná smrt Evropy (o masové imigraci) vyšla česky v roce 2018, Šílenství davů (odkud je tato ukázka) vychází v těchto dnech v nakladatelství Leda. Murray je otevřený homosexuál, označuje se za neokonzervativce a křesťanského ateistu.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!