Jak na islamofobii?

Demokratická strana USA navrhla zákon o vytvoření zvláštní vládní agentury pod dikcí ministerstva zahraničí, která se bude zabývat celosvětovým bojem proti islamofobii. Předsedou agentury bude osoba se statutem zvláštního vyslance, která bude řešit protimuslimské předsudky s podobnou vervou, s jakou řeší úřad zvláštního vyslance Johna Kerryho záležitosti spojené s klimatizovaním planety Země.

Demokratičtí vůdci ve Sněmovně reprezentantů USA konečně nalezli způsob, jak sjednotit svou politickou stranu v boji s nenávistí, která je namířena proti muslimům. Sněmovna návrh zákona schválila poměrem hlasů 219 ku 212. Autorem normy je Ilhan Omarová, demokratická progresivistka z Minnesoty.

Jak na Boebertovou…

Někteří znalci demokratické zákulisní dialektiky se však domnívají, že nejde jen o úlitbu muslimům v Kongresu, kteří se tak mají začít cítit konečně lépe, nýbrž jde o nástroj, jak zlikvidovat republikánské pozice ve sněmovních výborech. Zákon má de facto legalizovat odstranění těch, kteří o muslimech nemluví na půdě Kongresu zrovna pěkně.

Jedním z nich je i Lauren Boebertová z Colorada, která např. o muslimce Omarové před časem řekla, že jde o první muslimskou teroristku v Kongresu. Za to si vysloužila stížnost k Etickému výboru Sněmovny, kterou na ní podal muslimský kongresman André Carson z Michiganu.

Je samozřejmě velkou otázkou, zda se sněmovní výbor bude vůbec podnětem zabývat, neboť ve výboru existuje tradiční rovnoměrné rozdělení hlasů mezi republikánské a demokratické zákonodárce (pět ku pěti). Etické komisi předsedá demokrat Ted Deutch z Floridy a místopředsedou je republikánka Jackie Walorskiová z Indiany.

Úkolem tohoto výboru je především vyšetřování střetu zájmů členů Sněmovny (cestování a chování v zahraničí, přijímání darů apod.). Komise vznikla v roce 1969 a až na skutečně velmi malé výjimky se v podstatě nikdy na ničem neshodla. Přesto jsou její členové předmětem upřímného zájmu médií neboť často disponují informacemi zajímavé povahy, např. kdo cestu kongresmana platil, s kým a o čem na služební cestě jednal a co za to dostal atd.. Tyto informace lze pak účelně použít např. při zkoumání skutečných motivací kongresmana.

Republikánka Lauren Boebertová z Colorada vyprávěla v září příběh, který zažila s Omarovou ve výtahu Kapitolu. Boebertová jí řekla : „Hele, ona nemá batoh, neodhodila ho a neutekla, takže můžeme být v pohodě“. Po krátké pomlce pak ještě s ironickým uznáním dodala: „Hm, džihádistická jednotka se rozhodla, že se dnes ukáže v práci“.

Omarová k situaci tvrdí, že si příhodu vůbec nevybavuje a že si Boebertová historku vymyslela. Boebertová poté na svém Instagramu uvedla, že s Omarovou telefonicky hovořila a vyzvala jí, ať se naopak ona omluví jí za výroky k její osobě. Co se týče narážek k terorismu Omarové, Boebertová dále řekla, že neměla v úmyslu urazit muslimskou komunitu. Zkrátka se Omarové ani náznakem neomluvila. Omarová telefonát potvrdila a okomentovala ho jako zbytečný, Boebertová prý své islamofobní narážky jen zopakovala, a tak jí Omarová položila telefon.

Boebertová veřejně označila Omarovou za „propagátora Hamasu na plný úvazek“ s tím, že je „čestným členem Hamásu“. Omarová požádala předsedkyni Sněmovny demokratku Nancy Pelosiovou a vůdce republikánské menšiny Kevina McCarthyho, aby proti Boebertové rázně zakročili. Na svém Twitteru svou intervenci u vedení Sněmovny vysvětlila takto: “ … normalizace tohoto fanatismu ohrožuje nejen můj život, ale životy všech muslimů…“

 
Ilhan Omar

Podobně nenávistně se chová další republikánka, Marjorie Taylor Greenová z Georgie. Ta bez pozvání navštívila v lednu muslimky Omarovou a Tlaibovou v jejich sněmovní kanceláři a pořvávala na ně, že nejsou legitimními členkami Kongresu, protože složily přísahu na Korán a nikoliv na Bibli.  Ano, Greenová, to je ta ženská, která místo roušky nosí v Kongresu zbraň.

Greenová si za svůj islamofobní výpad od demokratů vysloužila důtku s výstrahou před nastoupenou jednotkou demokratických progresivistů a také vyhazov ze sněmovního Výboru pro školství. Byla to typicky nejméně důležitá věc toho dne v USA, takže o ní tenkrát pochopitelně informovala i Česká televize. (Důležité bylo pouze to, že pro potrestání Greenové hlasovalo i jedenáct republikánů, což pro ČT naopak důležité nebylo.)

K návrhu zákona o Boji proti islamofobii Greenová řekla, že „není iracionální bát se islámského terorismu nebo náboženství, které tvrdí, že jeho cílem je ovládnutí světa a smrt bezvěrců“.

A zákon samozřejmě, stejně jako všichni republikáni, nepodpořila.

Animovaný hrdina

Další a dobře známou firmou je republikánský kongresman Paul Gosar z Arizony. Ten zveřejnil na svém Twitteru animované video, které zobrazuje „zavraždění“ demokratické poslankyně Alexandrie Ocasio-Cortezové a napadení Josepha Bidena. Gosar je videu za malého kresleného hrdinu, který – jak podotkla CNN – útočí zezadu na obra s tváří komunistky Cortezové. Komunistický obr se pak po útoku malého Gosara hroutí k zemi. Další část animovaného videa ukazuje, jak republikán Gosar letí vzduchem a máchá dvěma meči k postavě s tváří Josepha Bidena.

Paul Gosar jako animovaný hrdina

Animace není příliš vydařená a je zřejmé, že nejde o profesionální dílo. Přesto na základě této satirické hříčky přišel kongresman Paul Gosar o svá místa ve sněmovních výborech. Pro hlasovali také Liz Cheneyová, která byla z Republikánské strany vyloučena, a její věrný druh Adam Kinzinger z Illinois.

 

Lauren Boebertová (35) z Colorada, která má být za svou historku s Omarovou ve výtahu a jiné nenávistné komentáře, též vyhozena ze sněmovních výborů (Výbor pro přírodní zdroje a Rozpočtový výbor) je členkou Freedom Caucus (Klub svobody), což je nejkonzervativnější blok uvnitř sněmovní Republikánské konference.

Ve Sněmovně reprezentantů USA působí od ledna. Předtím – stejně jako Greenová – provozovala restauraci. Jde o pěkný podnik v desetitisícovém coloradském městě Rifle pod názvem „Shooters Grill“. Zvláštností restaurace je, že všichni zaměstnanci nosí viditelně zbraň. Boebertová (na fotografii vlevo)  říká, že se tomu diví jen lidé ve Washingtonu, DC.

Boebertová je podporovatelkou Donalda Trumpa a věří, že demokraté poslední prezidenské volby zfalšovali.  V primárkách 2020 se stala velkou hvězdou, poněvadž porazila republikána Tiptona, jednoznačného favorita a nominanta Donalda Trumpa. Ve volbách velmi přesvědčivě porazila demokratku a bývalou prokurátorku Diane Mitsch Bushovou 51 ku 45 procentům, a to i přesto, že se Bushové podařilo získat od dárců dvojnásobně více peněz.

K pandemii COVID-19 uvedla: „nejjednodušší způsob, jak se zbavit mutace viru Delta, je vypnout CNN. A volit republikány“.

Hlasovala proti rezoluci udělit zlatou medaili Kongresu policistům, kteří „bránili“ budovu Kapitolu 6. ledna. K tomu uvedla, že žádný z policistů při zákroku nezemřel, dva spáchali mimo službu sebevraždu a jeden zemřel doma, den po incidentu na infarkt. Kapitol neubránili, naopak pustili demonstranty dovnitř a pak lhali sněmovní komisi, která události vyšetřuje. „Nejednalo se o vzpouru nebo povstání, takhle bych to určitě nenazvala.“

Boebertová je vdaná, má čtyři syny a žijí s manželem Jaysonem v Silt, v Coloradu. V roce 2016 byla zatčena za to, že se vyhýbala soudu, který jí chtěl potrestat za její neopatrnou jízdu. Zaplatila pokutu. Vedle rychlé jízdy miluje také střelné zbraně.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!