„Evropa se v zimě pokusí žít bez elektřiny.“ Tak zní titulek článku, který vydala ruská zpravodajská agentura Ria Novosti. Minimálně ze dvou důvodů by tento článek neměl zapadnout. Naopak, Evropská unie by mu měla věnovat pozornost.
Tajné služby členských zemí EU včetně těch českých už roky upozorňují na nejrůznější ruské aktivity na území unie a na snahy o její podrývání. Je přitom evidentní, že Putinovo Rusko nemá v tomto hybridním boji údernější klacek, než je významná závislost EU na jeho zemním plynu.
Ačkoli z procentuálního hlediska fyzická závislost Evropské unie v posledních letech klesla, je stále významná. A současně hrozí, že význam plynu poroste s tlakem na uzavírání uhelných elektráren a tepláren či plánovaným odstavením německých jaderných elektráren. Proto sledujeme takové politické tahanice kolem stále nespuštěného plynovodu Nord Stream 2. A především zděšeně hasíme ekonomický požár, který vyvolalo prudké zdražení plynu.
V posledních měsících se také ukázalo, že navzdory často opakovaným tvrzením, že Rusko je více závislé na prodeji plynu do EU, než země unie na dodávkách, nezdráhá se Vladimír Putin plynové kohoutky přiškrtit. To je spolu s nízkým stavem naplněnosti evropských zásobníků a nadcházející zimou velmi znepokojivé.
A právě proto může agentura Ria s gustem publikovat tyto věty. „Pokud k tomu dojde, výpadky proudu nejenže významně přispějí k vyvrácení mýtu o prosperující Evropě, ale také vyvolají otázku efektivity evropských byrokratů při správě území. Není pochyb o tom, že pokud k něčemu dojde, vrhne se na Rusko plná síla evropské propagandy s obviněními z výpadků dodávek elektřiny kvůli nedostatku plynu. Jak samotné výpadky, tak velmi pravděpodobné hádky mezi členskými státy EU, kdy každý stát bude rozhodovat v zájmu svých spotřebitelů (jako tomu bylo již na počátku pandemie), však vytvoří velmi nepříjemný obraz. To se bude před místními voliči těžko skrývat, a to i za proudem obvinění vůči Moskvě.“
Věty jsou samozřejmě napsány s jasným propagandistickým záměrem, aby domácím i zahraničním čtenářům představily Evropskou unii coby neschopnou partičku, která se nedokáže postarat o dodávky elektřiny a tepla pro své občany, přičemž svou neschopnost zakrývá obviňováním Ruska.
I na propagandistickém šprochu je ale pravdy trochu. Evropská unie, stejně jako zbytek světa, bojuje s pandemií, vysokými cenami energií a inflací. To je samo o sobě dostatečně vysilující. Stačí se podívat na statisíce zoufalých klientů zkrachovalé Bohemia Energy, násilnosti při demonstracích proti covidovým opatření či postupně kolabující nemocnice. Pokud skutečně přijde dlouhá a tuhá zima, můžou se problémy znásobit. Pokud by skutečně došlo k blackoutům, před nimiž evropští analytici reálně varují, důsledky by vzhledem k situaci mohly být fatální.
Chce se napsat, raději ani nedomýšlet, co by to znamenalo pro v té chvíli pravděpodobně přeplněné evropské nemocnice. Ale my domýšlet musíme, ačkoli z pohledu příštích týdnů je už nejspíš pozdě. Před letošní zimou bohužel nezbývá věřícím než se modlit, nevěřící musí držet palce. Život jde ale dál, než se nadějeme, budou tu další zimy. A je jen na nás, ale hlavně na našich politicích, českých i evropských, zda budeme i dále přistupovat k energetice jako k ruletě. Na té klasické pár lidí zbohatlo, většina ale odešla od stolu ožebračená. O následcích tzv. ruské rulety už se mi psát opravdu nechce.
Převzato z webu iUhli.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!