Kanadská federální vláda vyhlásila nouzový stav kvůli pokračujícím protestům řidičů kamionů a jejich příznivců, kteří jsou proti vládním covidovým nařízením a restrikcím.
Na tiskové konferenci 14. února premiér Justin Trudeau uvedl, že protesty nejsou pokojné a poškozují ekonomiku, a je tak třeba přijmout opatření k posílení donucovacích orgánů.
Nezbytný krok?
„V pátek vyhlásilo Ontario v reakci na blokády nouzový stav. Byl to zodpovědný a nezbytný krok. Dnes, aby na toto úsilí navázala, je federální vláda připravena použít další nástroje, které má k dispozici, aby dostala situaci plně pod kontrolu,“ uvedl.
Trudeau uvedl, že použití zákona o nouzovém stavu bude časově omezené a bude použito cíleně a přiměřeně. Dodal, že zákon bude použit k ochraně kritické infrastruktury, jako jsou letiště a přeshraniční přechody.
Místopředsedkyně vlády Chrystia Freelandová oznámila řadu opatření ke snížení financování protestů. Patří mezi ně rozšíření opatření proti praní špinavých peněz také na crowdfundingové platformy a digitální měny. Banky rovněž budou moci zmrazit účty subjektů zapojených do protestů.
Freelandová dále uvedla, že firmám, jejichž nákladní automobily se účastní blokád, budou zmrazeny firemní účty a bude jim pozastaveno pojištění.
Trudeau je prvním premiérem, který se odvolává na zákon o nouzovém stavu.
Zákon o nouzovém stavu nahradil v roce 1988 zákon o válečných opatřeních, který Trudeauův otec, tehdejší premiér Pierre Trudeau, použil v roce 1970 během říjnové krize, kdy byl quebeckými separatisty unesen a zabit ministr quebecké vlády Pierre Laporte.
Čtyři premiéři proti
Premiéři provincií Alberta, Saskatchewan, Manitoba a Québec prohlásili, že použití tohoto zákona nepodporují.
„Máme všechny právní nástroje a operační prostředky potřebné k udržení pořádku. Zákon by nepřidal žádné další relevantní pravomoci ani zdroje,“ napsal 14. února na Twitteru premiér Alberty Jason Kenney.
„Nezákonné blokády musí skončit, ale policie již má dostatečné nástroje k prosazování zákona a odstraňování blokád, jak to udělala o víkendu ve Windsoru,“ napsal na Twitteru premiér Saskatchewanu Scott Moe.
„Saskatchewan proto nepodporuje Trudeauovu vládu, která se odvolává na zákon o mimořádných událostech. Pokud federální vláda k tomuto opatření přistoupí, doufám, že bude uplatněno pouze v provinciích, které o to požádají, jak to umožňuje legislativa.“
Premiérka Manitoby Heather Stefansonová ve svém tweetu rovněž napsala, že v její provincii není uplatňování takovéhoto opatření potřeba.
„Jsem hrdá na manitobské policisty a plně jim důvěřuji, že chrání naše komunity. Návrh federální vlády na použití zákona o nouzovém stavu situaci na (americko-kanadské) hranici v Emersonu nepomáhá.“
Podobný postoj zaujal i québecký premiér François Legault, který uvedl, že nechce, aby se zákon v Québeku uplatňoval, protože jde o zbytečné a rozdělující opatření, informoval deník La Presse.
Na tiskové konferenci, jež rovněž proběhla 14. února, organizátorka Konvoje svobody Tamara Lichová uvedla, že protestující budou pokračovat v demonstracích, dokud nebudou splněny jejich požadavky.
„Zůstaneme pokojní, ale pevně usazeni na Parliament Hill, dokud nebudou nařízení zrušena,“ řekla Lichová.
Brian Peckford, bývalý premiér Newfoundlandu, který je mluvčím Konvoje svobody, na tiskové konferenci uvedl, že protesty v Ottawě jsou pokojné, a zpochybnil oprávněnost vyhlášení nouzového stavu.
„Při pohledu na situaci, zejména pokud jde o Konvoj 2022, který je zde v Ottawě … je pokojný. Ulice jsou čisté [a] kriminalita se od příjezdu kamionů snížila,“ řekl Peckford.
Rozhodne soud
Centrum pro spravedlnost a ústavní svobody (The Justice Centre for Constitutional Freedoms), které organizátorům poskytuje právní zastoupení, v prohlášení před vyhlášením uvedlo, že „okamžitě podá soudní žalobu, která bude usilovat o zrušení takového prohlášení“.
„Premiér Pierre Trudeau použil zákon o válečných opatřeních v roce 1970 k řešení násilí, únosů a vražd páchaných teroristy v Québeku. Dnes premiér Justin Trudeau zvažuje použití zákona o nouzovém stavu k řešení skákacích hradů a hokeje s míčkem,“ uvedl v prohlášení ředitel soudních sporů Centra pro spravedlnost a ústavní svobody Jay Cameron.
„Mírumilovní demonstranti, kteří krmí bezdomovce, odklízejí sníh, sbírají odpadky, tančí na ulicích, hrají pouliční hokej, mávají kanadskými vlajkami, zpívají státní hymnu a stavějí skákací hrady pro děti, vážně neohrožují životy, zdraví nebo bezpečnost Kanaďanů a ani tyto mírové aktivity nejsou takového rozsahu nebo povahy, že by přesahovaly možnosti nebo pravomoci provincie je řešit.“
Prozatímní předsedkyně konzervativců Candice Bergenová uvedla, že její strana se bude zabývat tím, co liberální vláda navrhuje, a vyhodnotí odůvodnění, a poté se rozhodne, zda to podpoří.
„Na první pohled jsme velmi znepokojeni tím, co vidíme,“ řekla Bergenová na tiskové konferenci 14. února.
Zákon o nouzovém stavu
Zákon o nouzovém stavu definuje národní stav ohrožení jako „naléhavou a kritickou situaci dočasné povahy, která a) vážně ohrožuje životy, zdraví nebo bezpečnost Kanaďanů a je takového rozsahu nebo povahy, že přesahuje možnosti nebo pravomoci provincie ji řešit, nebo b) vážně ohrožuje schopnost vlády Kanady zachovat svrchovanost, bezpečnost a územní celistvost Kanady“.
Zákon uvádí čtyři různé oblasti ohrožení: veřejné blaho, veřejný pořádek, mezinárodní mimořádná událost a válka.
Trudeau se odvolává na stav ohrožení v oblasti veřejného pořádku s odkazem na „ohrožení bezpečnosti Kanady“.
Obvykle nouzový stav vyprší za 30 dní, pokud jej vláda neodvolá nebo neprodlouží.
Zákon uděluje vládě pravomoc zbavit občany práva shromažďovat se, pokud existuje „důvodné očekávání“, že by to mohlo vést k narušení pořádku.
Občanům může být rovněž zakázáno cestovat do určených oblastí nebo se v nich pohybovat či používat určený majetek. Vláda může rovněž převzít kontrolu nad veřejnými provozovnami a službami a nařídit lidem, aby poskytovali základní služby.
V současném kontextu blokád či záborů bude vláda moci donutit odtahové společnosti, aby odstranily vozidla blokující ulice nebo jízdní pruhy, což dříve odmítly učinit v souvislosti s protestem v Ottawě.
Za nedodržení zákona může být v případě odsouzení soudcem bez poroty uložena pokuta až do výše 500 dolarů nebo odnětí svobody až na šest měsíců, v případě vznesení obžaloby pak pokuta do výše 5 000 dolarů a odnětí svobody až na pět let.
Nouzový stav v minulých dnech rovněž vyhlásily město Ottawa a provincie Ontario.
Převzato z Epoch Times
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!