Postihy, o nichž se debatuje v Evropské unii i za Atlantikem, nasvěcují přísně střežený rodinný život ruského prezidenta. Sankcím mají nově čelit i dvě jeho dospělé dcery, jejichž osudy jsou dlouhé roky zahalené tajemstvím.
Bílý dům ve středu oznámil, že uvalí sankce na Putinovy dcery z jeho někdejšího manželství s letuškou Aeroflotu. Evropská unie se mezitím podle diplomatů chystá učinit stejný krok na základě dohod mezi svými 27 členy. Sankce EU, které by měly vstoupit v platnost v pátek, by pro obě ženy znamenaly zmrazení veškerého majetku v Evropě a zákaz cestování do členských zemí.
Americké ministerstvo financí ve středu konkrétně jmenovalo Katerinu Vladimirovnu Tichonovovou a Marii Vladimirovnu Voroncovovou. Uvedlo, že Tichonová je vysoce postavenou pracovnicí v technologickém průmyslu, jejíž aktivity podporují ruskou vládu a tamní obranný sektor. Voroncovová podle ministerstva vede ruským státem financované programy ohledně genetického výzkumu, na které podle amerického ministerstva osobně dohlíží Putin.
Obě ženy byly vždy drženy stranou zájmu veřejnosti, a to do té míry, že Kreml při zmínkách o nich používal vždy jen jejich křestní jména.
Sankce přicházejí poté, co se o uplynulém víkendu objevily nové informace o zvěrstvech, kterých se podle ukrajinských představitelů dopustili ruští vojáci. Moskva jakoukoli odpovědnost za masakry na ukrajinských územích, která její armáda nedávno okupovala, odmítá.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek prohlásil, že sankce proti Putinovým dcerám jsou těžko pochopitelné a Moskva připraví odvetu. „Rusko bude rozhodně reagovat,“ řekl.
Představitelé EU v úterý uvedli, že na nejnovějším sankčním seznamu figurují desítky vysoce postavených úředníků, oligarchů a politiků. Evropský blok rozšířil parametry sankcí, aby bylo snazší postihnout elity blízké Kremlu.
Kladivo na Putina?
EU již zařadila na černou listinu zetě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a bývalou manželku generálního ředitele společnosti Rosněfť Igora Sečina. Evropští představitelé minulý týden avizovali, že dále rozšíří počet rodinných příslušníků předních ruských politiků a oligarchů, aby ještě zvýšili tlak na Kreml.
„Zaměřujeme se na Kreml, politické a ekonomické elity podporující Putinovu válku na Ukrajině,“ vysvětlil v úterý šéfdiplomat EU Josep Borrell, když oznamoval návrh nového balíčku.
Jeden z amerických představitelů odhalil, že krok namířený proti Putinovým dcerám je ve skutečnosti zaměřen na prezidentovo osobní bohatství. „Domníváme se, že značná část Putinova majetku je ukryta u členů jeho rodiny, a proto se zaměřujeme na ně.“
Putinovy dcery se narodily jeho bývalé manželce Ljudmile Putinové. Vztah skončil v roce 2013 a o obou ženách je známo jen málo. Podle webových stránek Kremlu se Maria narodila před odjezdem do Německa v roce 1985, kde Putin působil jako důstojník KGB. Kateřina se narodila o rok později v Drážďanech.
Podle informací zveřejněných Kremlem dostaly jména po svých babičkách z matčiny i otcovy strany – Marii Ivanovně Putinové a Kateřině Tichonovně Škrebněvové. „Podle jejich matky Putin obě dcery velmi miluje,“ uvádí se v prezidentově biografii. Putin je „vždycky rozmazloval a já jsem je musela vychovávat,“ cituje publikace prezidentovu bývalou manželku.
Utajené životy
Obě ženy se držely tak stranou, že mnoho Rusů neví, jak vypadají. V rozhovoru pro státní agenturu TASS v říjnu 2020 Putin sice přiznal, že rád mluví se svými vnoučaty, ale o dcerách a rodině jinak z bezpečnostních důvodů mluví jen nerad. „Mám vnoučata, jsem šťastný. Jsou velmi hodná, milá…“ prohlásil Putin. „Mluvit s nimi mi vždy přináší velké potěšení.“
Na pravidelném setkání s novináři Putin v roce 2015 uvedl, že je na své dcery hrdý, ale nikdy veřejně „nediskutuje o rodinných záležitostech“ – včetně čehokoli, co by se týkalo práce a života jeho dcer. „Pokračují ve studiu a práci. Moje dcery mluví plynně třemi evropskými jazyky,“ citoval prezidenta TASS.
Putin uvedl, že jeho dcery nejsou aktivní v byznysu ani politice, a odmítl spekulace, že pobývají v zahraničí. Tvrdí, že žijí v Rusku a nikdy neusilovaly o trvalý pobyt kdekoli jinde.
„Nedostaly vzdělání nikde jinde než v Rusku. Studovaly pouze na ruských univerzitách,“ řek a dodal: „Prostě žijí svůj život.“ Odmítl se vyjádřit ke zprávám médií, že jeho nejmladší dcera Kateřina vedla v roce 2015 nadaci při Lomonosovově moskevské státní univerzitě, podporující vědecký výzkum.
„Mluvit o tom, kde přesně mé dcery pracují a co dělají – nikdy jsem to nedělal a nehodlám to dělat ani teď, a to z mnoha důvodů, včetně bezpečnostních,“ vysvětlil Putin. Publiku sdělil, že jeho dcery nejsou žádné děti celebrit a nerady se ocitaly v centru pozornosti. „Prostě žijí svůj život a dělají to důstojně.“
Kdo další?
Nejnovější návrh sankcí EU se zaměřuje také na Olega Děripasku, magnáta, který založil ruský hliníkárenský gigant Rusal. Děripaska kdysi disponoval širokou sítí kontaktů na nejvyšší evropské politické úrovni. V roce 2018 na něj Washington uvalil sankce v rámci reakce na ruské vměšování do amerických voleb, kybernetických útoků a dalších provokací.
Děripaska v roce 2019 zažaloval ministerstvo financí a napadl americké sankce. Žaloba tvrdila, že ministerstvo postihy zdůvodnilo nepravdivými informacemi založenými na fámách. Minulý měsíc americký odvolací soud zamítl oligarchovu žádost o zrušení sankcí a potvrdil tak dřívější rozhodnutí federálního soudce. Děripaskova zástupce se skrze společnost Rusal nepodařilo bezprostředně kontaktovat.
Děripaska minulý měsíc na sociálních sítích napsal, že mír „je velmi důležitý“. Předpověděl také, že západní sankce přivedou jeho zemi do dlouhodobé hospodářské krize. O jeho zařazení na návrh sankčního seznamu EU jako první informoval list Financial Times.
Překlad: Lukáš Pospíšil
Originál textu zde
Převzato z info.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!