Oheň a… zmatek?

Když v lednu roku 2018 vyšla kniha amerického novináře Michaela Wolffa “Fire and Fury” (Oheň a hněv), vzbudila docela značné očekávání. Novinář, který v počátečních komických zmatcích trumpovského vládnutí získal volný přístup do Bílého domu, aniž by byl jakkoli omezen v publikování toho, co tam zažil a slyšel, ten jistě musí vydat strhující svědectví! Tak žel, nevydal. Celá kniha by se dala shrnout dvěma slovy: velké zklamání. V českém vydání k tomu přispívá i velmi nekvalitní překlad (místy na hranici “google překladač” srozumitelnosti), který už tak literárně nevalný anglický text posouvá ještě níže.

Je to prostě promarněná příležitost. Bizarní a neopakovatelné historky z celého neuvěřitelného Trumpova zvolení a prvního roku vládnutí, není schopen autor analyzovat a dát jim nějaký interpretační rámec. Prostě čtenáři nasevíruje nedochucený eintopff nedovařených a nepochopených faktů, které není schopen ani na konci knihy nějak smysluplně shrnout.

A přitom by bylo o čem povídat!

Donald J. Trump je od začátku roku 2017 úřadujícím americkým prezidentem. A naléhavá otázka, jak se to vlastně stalo, a co se to děje v Bílém domě, je nadále trýznivě nezodpovězená. A kdo situaci pozorně sleduje, ten se podle svého naturelu buď otřásá hnusem nebo se královsky baví. Anebo nechápavě kroutí hlavou.

Aby bylo jasno, ani já to nevím. A o to možná jde.

Donald Trump své odpůrce ale i své sympatizanty dokonale mate. Nic, ale opravdu nic, není předvídatelné. Spory o množství diváků na inauguraci 45. prezidenta USA byly překvapivě dětinské. Jeho prý nepostradatelní spolupracovníci ( zvláště Steve Bannon ale mnozí další) se kolem něj střídají jako svatí na orloji, aby postupně odcházeli kamsi do příšeří. Křivolaký vztah se severokorejským diktátorem, plný krásných a nezapomenutelných výroků (“Malý, tlustý rakeťák”) překvapivě vyústil k jednání mezi čtyřma očima, což se v dějinách Severní Koreje stalo vůbec poprvé. Údajně vřelý vztah mezi Vladimirem Putinem a Trumpem vzápětí po inauguraci zklamal přiznivce této teorie: Putin od roku 2017 víceméně mlčí. To co platilo na Obamu, ostré lokty a ještě ostřejší výroky, to dnes vyznívá naprázdno. Prý antisemitský populista má s Izraelem nadstandardní vztahy, prosadil vysoce symbolické gesto přenesení americké ambasády do Jerusaléma a uznal Golanské výšiny jako území Státu Izrael. Jako by svět obcházel nevěřícný údiv: Kdo to WTF v Bílém domě je???

Trump je mezi americkými prezidenty totéž, jako Nietzsche mezi filosofy. Je prezidentem intuice, bez jakéhokoli ideologického základu, který by jej vedl. To mu umožňovalo podporovat nejdříve demokraty, aby se posléze k nechuti všech zúčastněných stal prezidentem za Republikánskou stranu. Tančí v politice, možná ani neví jak, s kým a kam, ale tančí dobře!

Popravdě, po Harry Trumanovi je prvním americkým prezidentem, kterému všichni věří, že by byl schopen použít jaderné zbraně. U Reagana se dalo předpokládat, že blafuje. U ostatních to bylo zjevné. Kdo za to dá ale ruku do ohně u Trumpa? Proto se náhle diktátoři amerického prezidenta opět bojí.

Jestli je to taktika, pak je Donald Trump geniální. Stal se ještě nevyzpytatelnějším politikem než Vladimir Putin nebo “malý, tlustý rakeťák”. A ti se náhle půvabně stáhli.

Mnohem spíše to taktika není, snad má opravdu cit. Jako Nietzsche po sobě nezanechal působivý filosofický systém, ale mnoho trefných otázek mířících přímo na komoru, třeba je intuitivní Trump podobným fenoménem politiky 21. století. Po Obamovi zůstalo jedno veliké nic. A volné pole pro východní predátory. Trump už teď dokázal víc.

Jestli je nicméně Trump opravdu jen zcela neřízená střela, pak ať nás chrání Všemohoucí a dá dostatek pudu sebezáchovy našim nepřátelům!

Škoda, že nám stále nezbývá nic jiného než dohady. Zasvěcený pozorovatel Michael Wolff se ukázal býti poněkud impotentním. Nicméně některé z jím tradovaných historek jsou podivuhodné.

Kniha není kdovíjak napsaná, ale to autorovo povytažené obočí a údiv nad osobou nového amerického prezidenta je téměř hmatatelné. A pokud jste podobného ražení jako já, pak se budete místy královsky bavit!

 

Jan Soldát

(Michael Wolff: Oheň a hněv (Fire and Fury), UNIVERSUM, 2018, 352 str.)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!