Vzestup uvědomělé (woke) ideologie a s ní spojená eroze otevřené debaty na prestižních právnických fakultách mění americké právní instituce zevnitř, varuje Aaron Sibarium, který pro Washington Free Beacon píše o nepřátelském postoji vůči konzervativním studentům práv na Yaleově univerzitě.
V květnu Sibarium ve své zprávě znovu upozornil na tuto školu „břečťanové ligy“ v souvislosti s únikem návrhu stanoviska, které signalizuje, že konzervativní většina Nejvyššího soudu může zrušit pro-potratové rozhodnutí v případu Roe v. Wade. Podle jeho pozorování progresivní studenti práv na Yaleu na tuto zprávu reagovali tím, že se navzájem pobízeli k obtěžování a zastrašování svých konzervativních kolegů.
„Neúprosná každodenní konfrontace“
Pro Sibaria, který sám vystudoval Yale, není zastrašování ze strany levice na univerzitě cizí. Byl svědkem události, kdy rozzlobení studentští aktivisté v roce 2015 obvinili dvojici profesorů z „ohrožení jejich bezpečí“ jen proto, že profesoři nesouhlasili s nápadem cenzurovat „kulturně necitlivé“ halloweenské kostýmy.
„Stal jsem se redaktorem názorových článků Yale Daily News právě v době, kdy na univerzitních kampusech začala exploze woke aktivismu,“ řekl Sibarium v rozhovoru v pořadu American Thought Leaders na EpochTV. „Mým úkolem bylo editovat všechny názorové články týkající se této kontroverze, včetně článků od těch nejextrémnějších woke studentů z Yale.“
„Takže jsem zblízka viděl, jak přemýšlejí, a to všechno mě dost zarazilo,“ řekl moderátorovi Janu Jiekelkovi s tím, že netolerance, kterou progresivisté projevovali, urychlila jeho „prohlédnutí hlavního progresivistického proudu“ a vedla ho k tomu, že se spřátelil s konzervativci.
„Když jste rozčarovaní z hlavního proudu progresivismu, kdo se s vámi na univerzitě bude přátelit? No přece konzervativci, ne?“ řekl. „I když s nimi nesouhlasíte v otázce potratů, nebudou vás nazývat rasistou nebo sexistou za to, že věříte ve svobodu slova.“
Tento probuzenecký aktivismus podle Sibaria od té doby ovládl právnickou fakultu na Yaleově univerzitě, kde nyní progresivní studenti otevřeně doporučují, aby konzervativní spolužáci byli vystaveni „neúprosné každodenní konfrontaci“ za to, že se odvážili souhlasit s tím, že měl být rozsudek v případě Roe v. Wade zrušen.
„Je to jeden spor za druhým,“ řekl. „Jakmile kritická masa studentů věří v tuto věc, pokud se tomu vedení není ochotno skutečně postavit, prostě převezme kontrolu. A Yale rozhodně nebyl ochoten se tomu postavit.“
„Ale není to jen o právnické fakultě na Yale,“ dodal s tím, že ačkoli se situace na jednotlivých školách liší, studenti práv se obecně „velmi bojí [dokonce] hrát ve třídě ďáblova advokáta“ kvůli hrozivým důsledkům toho, že se dalece rozcházejí s levicovou ortodoxií.
„Slyšel jsem o studentech, kteří se stali terčem útoků za pouhou hypotetickou obhajobu [soudce Nejvyššího soudu Antonia Scalia] disentu,“ řekl. „Kultura zdravého soupeření, která by měla být učebnám na právnických fakultách vlastní, se opravdu, ale opravdu vytratila.“
Dlouhý pochod institucemi
Na otázku ohledně „následného efektu“ převahy woke ideologie na právnických fakultách Sibarium odpověděl, že to bude v rozporu s tím, co si mnozí lidé myslí, tedy že sebemenší kontroverze v soudní síni může mladého woke právníka přivést ke zhroucení.
„Kdyby se všechny ty děti [zhroutily] v okamžiku, kdy se dostanou do kontradiktorního kontextu, bylo by to skvělé. Neměly by žádnou moc,“ řekl. „Problém je, že se ve skutečnosti nehroutí. To, co se chystají udělat, je transformovat různé právní instituce zevnitř – tak trochu prosazovat zásadní ideologickou agendu prostřednictvím soudů a vládních agentur.“
„Existuje spousta způsobů, jak lze profesi učinit méně vstřícnou vůči opačným názorům,“ řekl Sibarium. Například velké advokátní kanceláře mohou být méně ochotné přijímat případy týkající se potratů a náboženské svobody, protože „jejich mladí zaměstnanci se na ně opravdu naštvou“. Velké korporace, které s těmito advokátními kancelářemi spolupracují, by také mohly „implicitně pohrozit“, že přeruší styky s advokátní kanceláří, která zastupuje lidi, které jejich „woke“ zaměstnanci považují za „problematické“.
„Celá premisa amerického právního systému spočívá v tom, že každý, bez ohledu na to, jak je nepopulární, si zaslouží právní zastoupení,“ řekl. „John Adams se proslavil obhajobou britských vojáků obviněných z bostonského masakru a prohlásil, že to byla jedna z největších věcí, které kdy udělal pro vznikající republiku, kterou pomáhal založit. Tento étos dnes v takové míře prostě neexistuje.“
Nakonec se to zhroutí…
„Čeho se obávám, je to, že i kdyby se nám dlouhodobě dařilo, a nakonec se tento způsob fungování zhroutil pod tíhou svých rozporů, může v mezičase napáchat spoustu škody,“ řekl. „V konečném důsledku bude záležet na tom, zda, jakmile se následky začnou skutečně hromadit, se podaří tuto generační vlnu mladých woke lidí probudit z jejich ideologie.“
Převzato z Epoch Times
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!