Václav Bartuška: Proč Rusko prodělává na ropě

Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška je jedním z mála lidí, schopných srozumitelně vysvětlovat zákoutí energetického trhu. Na Twitteru nyní publikoval zajímavý text  o tom, jak Rusku nevyšla sázka na energetické vydírání Evropy, protože nemá dost zásobníků ropy, za což může ještě Brežněvovo vedení Sovětského svazu… 

Cenový strop na ropu stojí Rusko miliardy rublů denně. Jak je to možné? A může s tím Moskva něco rychle udělat? Dnešní vlákno pojednává o něčem, co Rusko nemá, ale zoufale potřebuje: o strategických zásobách ropy.

Západní sankce (embargo EU + cenový strop G7, obojí zavedeno 5. prosince 2022) nutí Rusy prodávat svou ropu se slevou okolo 30 dolarů za barel. Rusko se velmi snaží přesvědčit svět, že na něj sankce nemají žádný vliv. Posuďte sami.

Rusko exportuje zhruba tři miliony barelů ropy denně. Když na jednom barelu tratí 30 dolarů, činí celková denní ztráta 90 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Měřeno z Moskvy je denní ztráta 6,14 miliardy rublů denně.  Připomeňme si, že ruské ministerstvo financí vydalo dne 5.ledna 2023 krátkou, ale důležitou zprávu. Stojí v ní: ,Střední cena za barel ropy značky Urals v prosinci 2022 byla 50,47 dolarů, což je 1,44 krát méně, než v prosinci 2021 (72,71 USD/barel).‘“


Pro představu: zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť za první pololetí roku 2022 činil 7,2 miliardy dolarů. Denní ztráta 90 milionů dolarů pohltí celý tento zisk Rosněfti přesně za 80 dnů.
Moskva je nucena prodávat ropu s velkou slevou, protože nemá, kde ji skladovat. Ze tří největších těžařů ropy – USA, Saúdská Arábie, Rusko – je Rusko jediné, kdo není schopen regulovat produkci. Saúdové mají obří pole Ghawar (zaslouží si vlastní vlákno). Američané mají SPR.

SPR – Strategic Petroleum Reserve – je čtveřice zásobníků v Texasu a Lousianě s celkovou kapacitou 714 milionů barelů. Jde o největší sklady ropy na světě a „klíčový nástroj zahraniční politiky“ (citace z webu Ministerstva energetiky USA). Čerpání SPR schvaluje prezident.

Pro srovnání: nouzové zásoby ropy a ropných produktů v České republice jsou 2 miliony tun, tedy zhruba 14 milionů barelů (jedna tuna ropy rovná se 6,8 až 7,5 barelu, podle typu/sirnatosti). Všechny země EU jsou povinny mít zásoby ve výši 90 dnů běžné spotřeby.

Velikost ruských skladů ropy je státním tajemstvím; pohybuje se zřejmě okolo 15 milionů barelů ropy. (Jinými slovy, je podobně velká, jako naše.) Samozřejmě, Rusko těží bezmála 11 milionů barelů ropy denně – víc, než samo spotřebuje. K čemu by mu tedy byly nějaké zásobníky?

Přesně takto se ptali soudruzi ve vedení Sovětského svazu, když se poprvé objevila myšlenka postavit v SSSR strategické zásobníky ropy. Bylo to v 70. letech 20. století a po ropném šoku 1973 se jasně ukázal význam zásob.

Jenomže vedení Sojuzu vypadalo takto:


Sovětský svaz se permanentně chystal na válku s prohnilým Západem a všechny investice se poměřovaly podle užitečnosti v boji. Nápad využít vytěžená ropná pole v Povolží na strategické zásoby ropy neprošel. Nepomohl ani argument, že USA budují své vlastní velké zásobníky.

Kdyby teď Rusko mělo dostatečně velké sklady ropy, mohlo by výrazně přiškrtit export – třeba o 2 miliony barelů denně. Tím by vyhnalo nahoru cenu ropy a pak mohlo postupně prodávat ropu ze zásobníků. USA dokáží přesně tohle. Saúdové zase regulují produkci pole Ghawar.

Rusko tyto možnosti nemá. Je proto odkázáno na své nové hlavní zákazníky, Indii a Čínu (odebírají nyní 80 procent ruského exportu ropy). Ti vědí, že Moskva nemůže ropu skladovat – výsledkem je právě masivní sleva okolo 30 dolarů na barel. Zisk pro Asii, ztráta pro Rusko.

A na závěr oficiální sdělení: v dubnu 2022 ruští představitelé prohlásili, že postaví rozsáhlé zásobníky ropy. Budou prý hotové už za čtyři roky. A samozřejmě větší, než ty americké.

Uvidíme v roce 2026.

Zdroj.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme