Celý týden neustávala diskuse o dohodě členských států ohledně souboru legislativních návrhů v oblasti azylu a migrace z 8. června a především pak o tzv. „povinné solidaritě“. Karolina Stonjeková k tomuto sousloví vtipně poznamenala, že „vyšší metou by byla snad už jen povinná láska“. Tvrdý odsudek přišel od Václava Klause.
Toto téma je každopádně na podrobnější rozbor. Na tomto místě bych zatím připomněl jeden svůj dávnější text z doby původní diskuse o Dublinu IV, kde jsem zamýšlenou možnost vykoupení se z přidělení migrantů přirovnával k Fantomasově dani z práva na život. Zdá se, že se k tomuto receptu opět vracíme, ačkoli daň má být tentokrát mnohem nižší.
Pondělí 12. června
Polská ministryně pro klima Anna Moskwová oznámila, že Polsko napadne u Soudního dvora EU nedávno přijaté nové emisní normy pro automobily, které mají znamenat konec prodeje aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035.
Úterý 13. června
Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně digitalizace postupu udělování víz. Podle nových pravidel má být zavedena možnost podat žádost o vízum online a stávající vízový štítek bude nahrazen digitálním vízem. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.
Středa 14. června
Komise vystoupila proti Googlu s tím, že podle jejího předběžného posouzení tato společnost porušuje v EU pravidla hospodářské soutěže na trhu s digitální reklamou a měla by část této své obchodní činnosti prodat. Google s názorem Komise nesouhlasí.
Čtvrtek 15. června
Soudní dvůr EU definitivně zamítl žaloby několika Britů, kteří napadli dohodu o brexitu a příslušné rozhodnutí Rady, když mimo jiné tvrdili, že v důsledku těchto aktů byli zbaveni práv občanů EU. Podle SDEU je ztráta statusu občana Unie automatickým důsledkem plynoucím výhradně ze svrchovaného rozhodnutí Spojeného království vystoupit z Unie, a nikoli z dohody o vystoupení nebo rozhodnutí Rady.
Zelený úděl a věda
Připojuji odkaz na nový článek Zelený úděl a věda, kde obhajuji tezi, že jedním z předpokladů pro legitimní rozhodování o Zeleném údělu a o celé otázce klimatu je desakralizace klimatické vědy a její snesení z pomyslného Olympu, odkud si zvykla udávat směr, zpátky na zem. Musíme se zbavit fascinace vědou a slepého následování jejích pokynů. Demokratické instituce by měly znovu převzít autoritu i plnou odpovědnost, a ne být tiskovými mluvčími vědců a vykonavateli jejich vůle.
Autor je odborník na evropské právo. Publikuje na svém blogu
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!