Irský premiér Leo Varadkar tvrdí, že Irsko je pod silným tlakem, „protože jsme přijali téměř 100 000 lidí“. Podle něj by na 350 žadatelů o azyl z minulé dohody už nezbylo místo. Šéf vlády však chce v přijímání nově příchozích pokračovat.
Irští ministři se dohodli, že místo přijetí 350 žadatelů o azyl, jak bylo dohodnuto, zaplatí 1,5 milionu eur (36 milionů Kč) na program přesídlování uprchlíků. Podle irských médií ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová a ministr pro integraci Roderic O’Gorman představili memorandum kabinetu 8. června.
Irsko souhlasilo s přijetím 350 žadatelů v roce 2021 v rámci celoevropské iniciativy, která má ulehčit středomořským zemím čelícím přílivu uprchlíků z Afriky. Nyní vláda zřejmě přijala rozhodnutí, že místo vpuštění uprchlíků poskytne finanční příspěvek ve výši 1,5 milionu eur do mechanismu dobrovolné solidarity.
Téměř 100 000 přijatých osob
Irský premiér Leo Varadkar podle irského zpravodajského portálu uvedl, že tento krok odráží skutečnost, že se okolnosti za poslední dva roky „zásadně změnily“.
„Asi před dvěma lety jsme se jako vláda rozhodli pomoci zemím ve Středomoří,“ řekl Varadkar před budovou vlády v Dublinu v narážce na tehdejší rozhodnutí přijmout 350 žadatelů o azyl. V souladu s tím je nyní Irsko pod silným tlakem, „protože jsme přijali téměř 100 000 lidí – hlavně z Ukrajiny, ale také z jiných částí světa“, vysvětlil šéf vlády.
Z tohoto důvodu již Irsko není schopno tyto lidi přijmout. „Místo toho však poskytneme finanční příspěvek, což umožňuje nařízení o dobrovolném sdílení úsilí,“ dodává Varadkar.
Irský premiér chce i nadále přijímat nově příchozí uprchlíky
Na druhou stranu Varadkar cestou do vlády zdůraznil, že Irsko bude i nadále přijímat žadatele o azyl, ačkoli někteří by požadovali omezení počtu nově příchozích. Vyplývá to ze zprávy listu Irish Mirror. Výše uvedené odmítnutí 350 žadatelů o azyl je tedy určitým překvapením, neboť se jedná o poměrně malé číslo ve vztahu ke 100 000 přijatých osob.
Irský premiér k tomu řekl: „Vím, že někteří lidé chtějí, abychom omezili počet lidí, kteří v Irsku žádají o mezinárodní ochranu.“ To však podle něj není „realistické, legální ani praktické“. „Můžeme však lépe řídit toky, a to je jedna z věcí, o kterou se snažíme,“ řekl irský premiér.
Zároveň vyjádřil znepokojení nad „biblickými scénami“ záplav na Ukrajině po zničení přehrady Kachovka, jak uvedl deník Irish Mirror. Uvedl, že tato událost by mohla vést k přílivu dalších ukrajinských uprchlíků do Irska z postižených oblastí.
„Musíme se připravit na to, že by se mohl zvýšit počet ukrajinských uprchlíků v jiných částech Evropy, včetně Irska, ale také musíme zajistit, aby Ukrajina dostala humanitární pomoc, kterou potřebuje,“
– dodal Varadkar
Irský poslanec vyzývá k uspořádání referenda
Poté, co počet nově příchozích do Irska vzrostl během jednoho roku o 960 procent, vyzval irský poslanec Mattie McGrath k uspořádání referenda o imigrační politice. Ve svém příspěvku na Twitteru se McGrath odvolává na jeden z nedávných průzkumů veřejného mínění, který ukázal, že 75 procent Irů si myslí, že země přijímá příliš mnoho uprchlíků.
„Sami máme 12 000 lidí bez domova. A peníze, které na tuto situaci vynakládáme, jsou neuvěřitelné,“ cituje nestraníka zpravodajský portál Remix. Mattie McGrath proto není výsledkem průzkumu překvapen.
McGrath již dříve irské mediální společnosti Gript řekl, že obavy veřejnosti v této otázce jsou příliš velké na to, aby je bylo možné ignorovat. „Vláda se musí poradit s lidmi, a to formou referenda,“ řekl McGrath, který zasedá jako nezávislý poslanec v Dáil Éireann, dolní komoře irského parlamentu.
„Chceme, aby se o tom vedla řádná a otevřená debata. Chceme neomezená a nezávislá média a nechceme, aby bylo považováno za nenávistné projevy, když hovoříme o otázkách, které se týkají našich rodin, našich vnuků a budoucích generací,“
– dodal politik
Minulý měsíc schválila irská Dolní sněmovna radikální zákon proti tzv. „nenávistným projevům“. V budoucnu může jít do vězení každý, kdo si na svém mobilním telefonu nebo počítači prohlíží nebo sdílí „nežádoucí“ mediální obsah.
„Katastrofální politika“
Podle McGratha jsou lidé „umlčováni pod povrchem“. Označuje to za „kulturu odpadlíků“, pokračuje a tvrdí, že celostátní média jsou „prostě ostudná“. Všechna se „podílejí na této katastrofální politice zaplavování naší země, mění naši kulturu […] a řádně se nestarají o skutečné uprchlíky, kteří byli přijati“, odsuzuje irský poslanec.
Za tímto účelem zmínil přední konzultantku v oboru endokrinologie, doktorku Mary Ryanovou, která vyjádřila obavy z „chaotické politiky irské vlády“. Doktorka Ryanová si stěžovala, že na mnoho irských občanů, včetně starších lidí, se zapomíná a že potřebují více péče.
„Zapomínáme, že lidé, kterým je dnes 80 a 90 let, pracovali v Anglii. Většina z nich posílala peníze zpět, aby mohli doma vychovávat své malé děti. My se o ně řádně nestaráme. Všechny tyto potřeby je třeba řešit,“ řekla doktorka Ryanová. Obvinila šéfa irské vlády Lea Varadkara, že „nenaslouchá lidem“.
Překlad původního textu: G.K.
Převzato z The Epoch Times
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!