Politici, neziskovky a dokonce celá odvětví ve Velké Británii v posledních měsících zjišťují, že nejsou pro banky žádanými klienty. Finanční ústavy jim ruší účty, odmítají otevřít nové anebo je finančně znevýhodňují při poskytování úvěrů.
Zbrojní průmysl v nemilosti
Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování, James Cartlidge, obvinil banky, že kvůli ESG pravidlům odmítají poskytovat služby firmám v obranném průmyslu.
„Velké i malé firmy ve zbrojním průmyslu se mi svěřily, že je ESG pravidla oslabují, od toho, že musí čelit dražším financím až po to, že jsou jim odmítány základní bankovní možnosti,“
– napsal náměstek britské redakci The Epoch Times.
Jeho ministerstvo zahájilo v této věci vyšetřování, aby zjistilo, jaký dopad má tato bankovní politika na obranný průmysl země. ESG označuje enviromentální, sociální a správní skóre společností. Jde o nefinanční hodnocení subjektů na základě toho, jak přistupují k tématům jako snižování uhlíkové stopy, boj proti nerovnoprávnosti, investiční strategie a další.
Finanční instituce používají ESG skóre při vyhodnocování svých investic či poskytování úvěrů. Představitelé průmyslu v posledních několika letech uvádějí, že obranný průmysl jakoby nahradil tabákový průmysl jako „hříšné akcie“, kterým se investoři a pojišťovny vyhýbají.
Andrew Kinniburgh, generální ředitel sdružení výrobců Make UK Defence, řekl deníku The Epoch Times, že organizace zaznamenala problémy „přímo u zhruba 400 členů“, včetně odepření bankovních účtů, půjček, hypoték a dalších služeb.
ADS, obchodní sdružení firem podnikajících v leteckém, bezpečnostním, obranném a kosmickém průmyslu sdělilo deníku The Telegraph, že jeho malí a střední členové „čelí bezprecedentním překážkám“ při získávání finančních zdrojů. Důvodem je podle svazu „příliš horlivý výkladu rizik ze strany bank“.
Jaký je přesný důvod ostrakizování zbrojního průmyslu, pan Kinniburgh neví.
„Žádná z velkých bank veřejně neřekne, že nepodporuje obranný průmysl, ale realita v terénu je taková, že to dost často nedělají,“
– prohlásil
Politicky nekorektní neziskovky
Zdá se, že banky se vyhýbají i další skupině klientů, kteří by mohli narušit její ESG skóre. Propagace diverzity a inkluzivity, zejména pokud jde o LGBT+, je další z témat prosazovaných v rámci ESG.
Keith Jordan, zakladatel a předseda rodičovského sdružení Our Duty, které kritizuje transgenderovou ideologii, sdělil The Epoch Times, že mu manažer Metro Bank, sedmé největší banky ve Velké Británii, telefonicky oznámil, že to, v co jeho skupina věří, je v rozporu s kulturou banky.
Jeho sdružení má přes dva tisíce členů, rodičů, kteří odmítají genderovou ideologii a tvrdí, že „velké množství dětí, které se považují za transgenderové, by, pokud by se vyhnuly tranzici (změna pohlaví, pozn. red.), ze svých pocitů dysforie, úzkosti a deprese vyrostlo“.
Jordan našemu deníku prozradil, že jeho sdružení má problémy otevřít si účet i u dalších finančních institucí. „Bohužel se zdá, že všichni hlavní aktéři byli ideologicky uchváceni Stonewallem.“
Stonewall je přední britská charitativní organizace zabývající se právy LGBT+ osob, přičemž v posledních letech se soustředí zejména na práva trans lidí. Její kritici jí vytýkají lukrativní firemní programy diverzity, kontroverzní poradenství organizacím a údajný vliv na veřejnou politiku.
Metro Bank je členem programu Stonewall Champions.
„Myšlenka Stonewallu spočívá v tom, že existuje jediná pravda a tou je pravda ideologie genderové identity, což je přesně to, proti čemu bojujeme,“
– vysvětluje Jordan
Metro Bank popírá, že by rozhodnutí týkající se účtů byla založena na osobním nebo politickém přesvědčení. Její mluvčí nám emailem zaslala toto vyjádření:
„Jakékoliv rozhodnutí o zamítnutí otevřít účet se zakládá na různých důvodech, jako jsou obchodní, právní a regulační faktory (včetně praní špinavých peněz), a není založeno na osobním nebo politickém přesvědčení jednotlivce nebo organizace“. Mluvčí také dodala, že „nemůže komentovat jednotlivé účty“.
Banka Barclays zaplatila v červnu kompenzaci přes 20 tisíc liber (asi 555 tisíc Kč) křesťanské organizaci Core Issues Trust poté, co ji organizace zažalovala u soudu za zrušení účtu na nátlak LGBT skupin.
Rovněž v červnu zrušila stavební spořitelna Yorkshire Building Society bankovní účet anglikánskému faráři, který jí poslal stížnost, že během měsíce Pride protlačuje transgenderovou ideologii. Čtyři dny nato dostal farář dopis, v němž bylo uvedeno, že mu ruší účet, který u nich měl 17 let s odůvodněním, že instituce uplatňuje „nulovou toleranci diskriminace“ a že jeho zpětná vazba „není tolerovatelná“.
Terčem i politici
Bankovní represálie se nevyhýbají ani známým politikům. Bývalému vůdci strany Brexit Party, Nigelovi Farageovi, známému svými pravicovými názory, oznámila začátkem července jeho finanční instituce Coutts, která spravuje účty zámožným klientům, že už o něj jako o zákazníka nestojí.
Prestižní banka dokonce vyzradila státní televizi BBC, že důvodem je fakt, že částka na jeho běžném účtě poklesla pod jeden milion liber a spodní limit pro provozování účtu je jeden milion. Po mediálním poprasku se Farageovi, který u banky setrval 40 let, ozvalo několik lidí, kteří rovněž disponují účtem u Coutts, aniž by na něm měli požadovanou částku.
Následně po Farageovi se ozvala i bývalá europoslankyně za Brexit Party, Christina Jordan, která tvrdí, že ji její banka po 30 letech odkopla.
Několik členů Sněmovny lordů si rovněž ozvalo se stížnostmi, že jejich děti mají problémy při otevírání účtů kvůli postavení svých rodičů nebo jsou podrobovány podrobnému zkoumání jejich financí. Lord Forsyth například uvedl, že on i jeho dcera mají účty u Coutts, ale že jeho dceru vyzvali, aby si účet převedla jinam.
Manažer v bance jeho dceři údajně řekl:
„Bylo by možné přesunout se do jiné banky, protože starat se o vás je děsně otravné kvůli tomu, že váš táta je politicky exponovaná osoba?“
Také Farage uvedl, že nálepka „politicky exponované osoby“ je podle něj jedním z důvodů, proč mu jeho banka účet zrušila. Politicky exponované osoby musí být podle zákona iniciovaného ještě Evropskou unií podrobovány přísnějším prověrkám kvůli možnému riziku praní špinavých peněz.
Farage a jiní proto vyzývají ke změně zákona. Ekonomický tajemník ministra financí, Andrew Griffith již vyzval Úřad pro finanční dohled, aby se přednostně zabýval vyšetřováním, zda banky odepírají klientům své služby kvůli jejich politickým názorům.
Mluvčí ministerstva financí uvedl:
„Bylo by opravdu znepokojující, kdyby byly finanční služby odepírány těm, kteří uplatňují právo na zákonem danou svobodu projevu.“
Prominentní politik vládnoucí Konzervativní strany, sir Jacob Rees-Mogg, který je sám zastáncem odchodu z EU, již avizoval, že se pokusí změnit Zákon o digitálních trzích, který právě prochází parlamentem, tak, aby banky nemohly osobám zavírat účty kvůli tomu, že jsou politicky exponovanými osobami.
„Je v pořádku, když banky blokují účty jednotlivců. Problém je, že to dělají v příliš mnoha případech. Na individuální bázi to může být opodstatněné, jenže se to děje opakovaně, a pak to vypadá, že banky mají nějakou agendu,“
– vyslovil se politik pro deník The Telegraph.
Na článku se podíleli: Lily Zhou a Owen Evans.
Převzato z The Epoch Times
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme