I „zelené“ peníze jsou veřejné

„Energeticky úsporná řešení nabízí Nová zelená úsporám i pro byty. Navíc to nejsou peníze daňových poplatníků, ale z Modernizačního fondu, tedy evropské prostředky z prodeje emisních povolenek,“ napsalo Ministerstvo životního prostředí na Twitteru. A spustila se oprávněná bouře.

„Tohle myslíte vážně, @mzpcr ??!!! Opravdu vážně?!!! Peníze z Modernizačního fondu nejsou peníze daňových poplatníků? A čí tedy jsou? Spadly z nebe a patří @hladikpe? Měli byste asi dělat něco jiného, než správu veřejných peněz…,“

reagoval ostře například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

 

Jistě, může jít o obyčejnou chybu administrátora twitterového účtu ministerstva. Na druhou stranu tato epizoda ve zkratce ilustruje specifické postavení tzv. zelených peněz. Lidé, kteří s nimi nakládají, si podle všeho skutečně myslí, že nejde o peníze patřící daňovým poplatníkům. Všelijaké zelené dotace se totiž sypou, aniž by se někdo výrazněji zabýval tím, zda jsou vynakládány účelně a přinášejí opravdový užitek.

Green Deal i všelijaká navazující a závazná opatření typu Fit for 55 jsou přijímány, aniž by jejich schválení předcházelo vypracování dopadových studií. Rozdávají se miliardové dotace, aniž by někdo posoudil, zda neexistuje efektivnější řešení. Konkrétní příklad nedávno uvedl český vědec světového významu Václav Smil.

„Firma Siemens někdy v roce 2008 publikovala interní zprávu, která se později dostala na veřejnost. Vypočítali v ní, že kdyby se německá solární kapacita postavila v Itálii a propojila vysokonapěťovým vedením s Německem, hodně by se ušetřilo. Amerika staví solární elektrárny v Arizoně, v Kalifornii, v Mexiku. Evropa by je měla stavět v jižním Portugalsku, jižním Španělsku a v jižní Itálii. Ne u Berlína,“

– uvedl Smil

Realita je ale taková, že se solární elektrárny staví nejen u Berlína, ale i u Prahy, Brna či Ostravy. Všechny pochopitelně s milionovou pomocí zelených dotací, tedy penězi patřícími daňovým poplatníkům.

Co myslíte, nechtěli by daňoví poplatníci raději platit solární elektrárny v Itálii, které by vyrobily mnohem více elektřiny? Nepochybně ano, jenže možnost takové volby jin nejen nikdo nenabídne, ale dokonce se takové možnosti tutlají. Řada lidí by totiž přišla o kšeft. A vůbec, prostředky z prodeje emisních povolenek daňovým poplatníkům přece nepatří…

Převzato z iUhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!