Proč přílišné vyzdvihování ukrajinských úspěchů vede ve svém důsledku k nižší vojenské podpoře Ukrajiny? Proč se na válku na Ukrajině neumíme dívat realisticky a neumíme dávat zprávy z ukrajinského bojiště do patřičných souvislostí? Přinášíme kritický hlas bývalého náčelníka Generálního štábu AČR generála Jiřího Šedivého, který chystá unikátní vzdělávací projekt nejen pro novináře a analytiky, kteří chtějí do hloubky poznat historické, bezpečnostní a politické souvislosti konfliktu na Ukrajině.
Dlouhodobě patříte k těm, kteří mírní optimismus nad vývojem ruské agrese na Ukrajině, a tvrdíte, že schopnosti a úspěchy ukrajinské armády jsou na Západě lakovány na růžovo, což ve výsledku vede k nižší a pomalejší podpoře Ukrajiny.
Podle mého názoru velmi často bereme v úvahu jen to, co říká ukrajinské politické a vojenské vedení země, případně to, co říkají někteří britští nebo američtí analytici. Hojně se také odvoláváme na zprávy washingtonského Institutu pro studium války. A jen málo se analyzují reálné výsledky včetně toho, co prezentuje samo Rusko. To samozřejmě nemá znamenat, že ruské zprávy máme preferovat nebo jim přikládat větší váhu.
A i když se zdá, že Ukrajinci mají někde navrch, tak to zatím vypadá, že se fronta zastaví. Alespoň takové jsou informace z bojiště, protože se stále nebojuje ani na hlavní linii ruské obrany. Bohužel se zdá, že vše směřuje k zamrznutí konfliktu, který pak bude velmi obtížné vyřešit.
A z těchto důvodů se snažím apelovat na to, abychom si uvědomili skutečnou realitu, která se pak promítne do politických debat představitelů EU a NATO. O tom, že se nebere všechno tak, jak to v reálu je, svědčí například mnohaměsíční debata, jestli vůbec dodávat Ukrajincům moderní zbraně, tedy především tanky. Připomeňme si, jak dlouho se diskutovalo, zda Ukrajinci získají rakety a prostředky dalekého dosahu. Nyní se jedná o nadzvukových letadlech. A přitom všichni víme, že Ukrajina má v oblasti ochrany vzdušného prostoru a možnostech leteckých útoků obrovský problém. Ale my stále debatujeme, zda jim je poskytnout! Rozhodnutí v minulosti vždy přicházela pozdě a i nyní v případě stíhacích letounů, které – pokud přijdou – přijde pozdě!
Samozřejmě, určitý aspekt nepřehnat podporu Ukrajiny, abychom na straně Ruska nevytvořili podmínky k tomu, že sáhnou k nejkrajnějším prostředkům, hraje roli. Ale urgence potřeb Ukrajiny je na Západě zcela evidentně potlačována. A mají na tom podíl i někteří nejvyšší představitelé Ukrajiny, kteří často neříkají úplnou pravdu i o vlastních vojenských úspěších.
Pochopitelně nevím, co běží po zakrytých kanálech na úrovni zpravodajských služeb, a co se vyjednává na nejvyšších politických úrovních. Ale když potom slyším, co říká německý kancléř Scholz, co říká prezident Francie Macron či nedávno bulharský a chorvatský prezident, tak vidíte, že tam není přímá souvislost.
Politici nejsou jednotní, váhají a jednání nakonec vyústí v to, že urgentní rozhodnutí se odkládají a nakonec se učiní pozdě.
Chápu, že ukrajinští politici musí být optimističtí ve svých vyjádřeních, musí podporovat svou společnost a vojáky, ale my bychom se na to, co se na Ukrajině děje, měli dívat maximálně realisticky. V této souvislosti připomínám nedávné hodnocení situace od prezidenta Pavla, který se ještě pořád cítí být vojákem, že pokud ukrajinská ofenziva nebude úspěšná, dostaneme se do patové situace.
I proto jste připravil expertní kurz Ukrajina: Historické, bezpečnostní a politické souvislosti konfliktu na Ukrajině na vysoké škole CEVRO Institut? Co bude jeho náplní?
Dvouměsíční kurz k Ukrajině by měl v maximální možné míře přinést zájemcům objektivní informace, které budou očištěny od ideologických a politických nánosů. Vedle obšírného vhledu do historie se budeme bavit i o současné době, probíhajícím konfliktu, ale třeba také o tom, jak vypadají politické vztahy uvnitř Ukrajiny, o čemž se vlastně vůbec nemluví.
Nás vojáky vždy zajímá to, co se skutečně odehrává na bojišti a jaké jsou tam patrné tendence. Dobře víme, že Rusové se v tomto konfliktu dokázali v mnohém poučit. Sovětský vliv na vojenskou kulturu, nezájem o lidský život, zupáctví, které k Rusům odjakživa patří, u nich hned tak nezmizí. Ale z technologického hlediska Rusové udělali značný pokrok. A my o tom mluvíme až v okamžiku, kdy to sami Ukrajinci s jistou nevolí přiznají. Ale naši analytici přece také vidí jak se válka odehrává!
A pro koho je intenzivní kurz určený? Pro novináře, analytiky či bezpečáky?
Kurz je otevřen pro každého, kdo o takové informace bude mít zájem. A není důležité, zda to bude politik nebo novinář. Samozřejmě, primární zaměření je na profesionály a odbornou veřejnost, ale určitě se může přihlásit i laik, který by se rád o rusko-ukrajinské válce dozvěděl více od přednášejících, kteří mají k tématu co říci. Za všechny jmenuji třeba národního bezpečnostního poradce Tomáše Pojara, historika Davida Svobodu či Jana Paďourka, vrchního ředitele bezpečnosti na MV ČR. Začínáme koncem října.
Převzato z cevroarena.cz
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!