Nositel Nobelovy ceny za fyziku John Clauser se nebojí jít proti proudu. V rozhovoru pro The Epoch Times z 26. července Clauser vysvětlil, že svůj výzkum kvantové mechaniky prováděl v počátcích navzdory odporu některých lidí v oboru. Jeho průkopnická práce mu však loni vynesla spoluvlastnictví Nobelovy ceny.
V současnosti osmdesátiletý vědec stojí proti dalšímu establishmentu. Porušuje tabu, které se pomalu, ale jistě stává jedním z těch největších ve vědě i politice.
„Myslím, že jsem někým, co byste nazvali ‚popíračem klimatických změn‘,“
řekl Clauser deníku The Epoch Times.
Říká, že díky svému vzdělání v oblasti vědy je „trochu jiný než někteří jiní“.
Tento fyzik se o některé své názory na klima podělil během nedávného proslovu v Jižní Koreji krátce po svém zvolení do správní rady organizace CO2 Coalition.
„Nebezpečné dezinformace“
„Domnívám se, že změna klimatu není krizí,“ řekl Clauser publiku na konferenci Quantum Korea 2023 a označil Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) za „jeden z nejhorších zdrojů nebezpečných dezinformací“.
Clauser své názory dále rozvedl v rozhovoru pro The Epoch Times.
Na rozdíl od IPCC a dalších významných institucí tvrdí, že klima je primárně určováno tím, co označuje jako „termostat oblačnosti“, což je samoregulační proces, při němž začne Zemi zahalovat více mraků, když je teplota příliš vysoká, a naopak. Ačkoli akceptuje pozorování, která ukazují, že atmosférický oxid uhličitý roste, je přesvědčen, že vliv plynu na přenos tepla je potlačen velkým přirozeným cyklem oblačnosti.
„Může [oxid uhličitý] být způsoben lidmi, ale také nemusí. Ve skutečnosti nezáleží na tom, odkud pochází.“
– řekl Clauser
Fyzik se domnívá, že objektivní věda o klimatu byla obětována politice. Převaha politiky je podle něj o to horší, že na klima už šlo tolik peněz.
„Mluvíme o bilionech dolarů,“ řekl a dodal, že mocní lidé nechtějí slyšet, že udělali „bilionové chyby“.
Tyto obavy z jeho strany mohly 25. července zaznít na půdě Mezinárodního měnového fondu (MMF) OSN, který se problematice klimatu věnuje také.
„Podle nejnovější analýzy MMF musí země s velkými emisemi zavést uhlíkovou daň, která se v roce 2030 rychle zvýší na 75 dolarů za tunu,“
uvádí se na internetových stránkách organizace věnovaných zmírňování dopadů změny klimatu.
Jen několik dní předtím, než se měl jeho projev uskutečnit, se laureát Nobelovy ceny dozvěděl znepokojivou zprávu – obdržel e-mail, v němž bylo uvedeno, že ředitel nezávislé hodnotící kanceláře MMF Pablo Moreno si nepřeje, aby se ten den projev uskutečnil.
Představitel ony hodnotící kanceláře sdělil v e-mailu pro The Epoch Times, že projev Johna Clausera „byl odložen, aby mohl být přeorganizován do panelové diskuse“.
„Pracujeme na tom, abychom jej po létě přesunuli na jiný termín,“ dodal úředník.
Konkrétní nové datum prozatím nebylo stanoveno.
Dle některých pozorovatelů bude uvedený odklad spíše jako přímým zrušením.
„Dr. John Clauser, nositel Nobelovy ceny 2022 za fyziku a člen správní rady CO2 Coalition, byl jako potvrzený řečník zařazený na 25. července v Mezinárodním měnovém fondu zrušen. Jeho projev je prý ‚odložen‘. Nečekejte, že se něco změní!,“
napsal na X (Twitteru) Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace a známý klimatický skeptik.
Stejně jako Robert F. Kennedy mladší však může mít pan Clauser problém prosadit své poselství, pokud opozice zůstane dostatečně zakořeněná.
Prozatím se však nezdá, že by se nositel Nobelovy chtěl vzdát.
„Jsme zcela zaplaveni pseudovědou,“
komentoval Clauser pro The Epoch Times.
Překlad a úprava původního textu: Juraj Skovajsa
Převzato z The Epoch Times