Stále častěji nás vlády a globální organizace varují před „globálním oteplováním“ a klimatickými změnami, které představují jako zásadní důvody pro nutné urychlení celosvětové transformace směrem k takzvané „zelené formě“ energií.
Boj s touto „klimatickou krizí“, jak je nazývána, byl také hlavním tématem lednového setkání lídrů Světového ekonomického fóra v Davosu. John Kerry, americký politik a zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro klimatickou změnu, přirovnal na setkání rozsah této „transformace“ k „první průmyslové revoluci“. Podle generálního tajemníka OSN, Antonia Guterrese, se klimatická krize „stupňuje“, protože se planeta dnes „takřka vaří“. Guterres v návaznosti na to prohlásil, že spolu s tím „přicházejí vlny veder, sucha a především požáry“.
Fakta však ukazují na to, že ve světě se procento území zasažených požáry za posledních dvacet let snížilo. A také že klimatické změny nejsou hlavní příčinou vznikajících požárů. Na vině je především lidský faktor – tedy žhářství nebo nedbalost.
Bjorn Lomborg, prezident amerického think tanku Copenhagen Consensus v článku pro Wall Street Journal uvádí, že „satelity během posledních více než dvou dekád snímají výskyt požárů na planetě“ a díky tomu je možné situaci spolehlivě vyhodnotit.
„Data nelžou: od roku 2000 vidíme klesající trend a v roce 2022 jsme zaznamenali rekordně nízké procento území zasažených požáry, a to 2,2 procenta,”
– píše Bjorn Lomborg
Prezentace amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) uvádí, že za posledních dvacet let došlo ke snížení požárů o 25 procent. Prezentaci si můžete prohlédnout zde.
Než se podíváme do zahraničí, připomeňme si, že ze založení požáru národního parku České Švýcarsko byl obviněn bývalý strážce parku. Analýzou požárů z minulých let v Itálii, Austrálii, na Havaji, v Kalifornii, či ve Španělsku, jsme zjistili, že za většinou z nich také stojí lidský faktor, a nikoliv „klimatické změny“.
„Žháři zapříčinili v Itálii více než polovinu tamějších požárů,”
sdělil v roce 2021 oficiální představitel italské vlády. Podle BBC je situace obdobná i v Austrálii, kde člověk způsobí každoročně 31 000 z 54 000 lesních požárů.
Titulek v článku americké stanice CBS News z června 2022 upozorňuje na to, že „počty zatčených žhářů v souvislosti s požáry ve státě Kalifornie trhají rekordy“.
V březnu tohoto roku španělská vláda informovala o tom, že „většinu požárů mají v severním Španělsku na svědomí žháři“. Agentura Asocciated Press (AP) dále doplnila, že „oficiální představitelé malého severošpanělského regionu Asturias si stěžují, že za více než 100 požáry, které řádí v hustých lesích a na horách, mohou nespecifikovaní žháři”.
Příčiny nedávného požáru na ostrově Maui zatím nejsou potvrzené. Nicméně, za loňskými požáry na tomto ostrově, které nebyly tak katastrofální jako ty letošní, opět stáli lidé.
Jak je to s letošními požáry
V rozhovoru pro kanadskou televizní stanici CTW News kanadská premiérka státu Alberta, paní Danielle Smithová, začátkem srpna 2023 uvedla, „že 500 ze 650 požárů byly tento rok zapáleny lidskou rukou”. Pár dnů po tomto rozhovoru informovala kanadská stanice NNSL o tom, že při pokusu o zažehnutí ohňů v severovýchodní Kanadě byly zadrženy čtyři osoby.
Naše analýza vzniku současných požárů po Evropě opět potvrdila, že jejich hlavní příčinou se zdá být žhářství, a tedy jejich vznik nelze přičítat „globálnímu oteplování“.
„Požár turisty oblíbeného ostrova Tenerife byl zapálen úmyslně,”
– potvrdil před týdnem prezident regionální policie na Kanárských ostrovech
„Většina požárů v Řecku byla způsobena lidskou rukou,”
– informovala v červenci 2023 řecká vláda
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme