Rozhovor s předsedou Svobodných Liborem Vondráčkem
Mohl byste stručně okomentovat, co přinesl víkendový sněm Svobodných?
Republikový sněm Svobodných přinesl skvělou atmosféru, řadu zajímavých vystoupení našich hostů a taky odhalení nových posil v řadách členů: Markétu Šichtařovou a Karla Diviše. Shodli jsme se, že nás čekají mimořádné důležité Evropské volby, které naznačí, jestli bude příležitost otočit kormidlem České republiky směrem doprava a jestli se Svobodní dostanou do „první ligy“, v rámci české politiky.
Jaké jsou stěžejní body programu Svobodných před evropskými volbami?
Nabízíme jenom to, co budou moci europoslanci svým hlasováním zařídit. To znamená: Budou vždy hlasovat proti všem omezením, která se týkají Green Dealu, všechny regulace, které se v rámci balíčku Fit for 45 schvalovaly, tak poškozují české občany, poškozují české obyvatele a přivedou podle samotných plánů Evropské unie až čtvrtinu obyvatel EU do zásadních sociálních potíží, takže nebudou schopni fungovat bez sociálních dávek. To znamená, že budou proti zpřísňování systému emisních povolenek. A samozřejmě budou i proti zákazu aut na benzin a naftu, o kterém s ještě jednou bude v roce 2026 hlasovat.
Zároveň jsme si vědomi, že europoslanec nemůže předkládat žádné vlastní návrhy k hlasování, že všechno musí pramenit z komise, tzn. v rámci našich sedmi zásad, které si může každý najít na svobodni.cz/ eurovolby, deklarujeme, jak bychom o těch věcech hlasovali, kdyby náhodou k takovému hlasování došlo. Takže budeme proti ztrátě práva veta v jakékoliv oblasti, budeme prosti zavádění eura a zavádění digitálního eura v České republice, budeme samozřejmě proti vytvoření unijní armády, a nepodpoříme ani migrační pakt.
Jaký je váš postoj k ruské agresi na Ukrajině a k válce Izraele s teroristy z Hamásu?
Vždy jsme proti agresorům. Ať už je agresorem kdokoliv, tak ho musíme odsoudit a musíme zásadně trvat na tom, že je potřeba vnímat princip územní celistvosti. Z toho důvodu jsme už na začátku války na Ukrajině, na začátku ruské agrese, vydali jasná stanoviska k této věci. Jsme přesvědčeni, že to není možné ničím omlouvat. Cizí armáda prostě nemá právo vstupovat na cizí území. To, co se děje v Izraeli, je velkým varováním i pro nás, abychom nedopustili, že lidé, kteří jsou schopni páchat taková zvěrstva, začali masivně pronikat i na území Evropské unie. Toto všechno jsou velká varování a je to také velké varování směrem k Evropské unii, která dotace do Palestiny posílala.
V současnosti se hojně diskutuje o manželství pro všechny. Jaká stanoviska zastávají Svobodní?
Svobodní jsou určitě svobodní v tom, že je nezajímá, kdo s kým spí v ložnici, kdo se s kým má rád a přejí každému, aby si žil život, se kterým je spokojený. Současně ale odmítáme, abychom z moci zákona vynucovali nové definice tisíce let starých pojmů jako je třeba manželství. Manželství, už ve svém základě, má obsaženo slovo muž a žena. A jedině muž a žena mohou uzavřít manželství podle definice. Jsem právník, vím, že všechny pojmy mají mít nějaké svoje definiční znaky a považuji za velmi špatný nápad, abychom redefinovali pojem manželství, protože si tím stejně nijak nepomůžeme. Lidé budou používat krkolomnější jazykové formulace: homosexuální a heterosexuální manželství. Stejně by měli potřebu popisovat tyto dvě věci, které jsou různé, různými pojmy. Za mě je manželství svazek dvou lidí, kteří chtějí zakládat rodinu, kteří mají potenciál založit rodinu a to nikdy homosexuální páry nebudou. Každopádně se musím pozastavit nad pokrytectvím těch, kteří dnes tvrdí, že chtějí manželství pro všechny. Všichni mohou uzavřít manželství, pokud si najdou člověka druhého pohlaví. Ale i homosexuální muž a homosexuální žena spolu mohou manželství uzavřít, takže jim nikdo toto právo neupírá.
Když ovšem někdo tvrdí, že toto není manželství pro všechny a chce tedy manželství pro homosexuální páry, tak se vždycky otážu, proč nechce také manželství pro sourozence? Proč nechce také manželství pro pět lidí současně? Proč jenom pro homosexuální páry? Myslím, že manželství nemůže být uzavíráno v tomto směru kýmkoliv, a tak to má být.
Zdá se, že volební výsledky v řadě zemí Evropy ukazují, že lidé mají dost nezodpovědné vítací migrační politiky a ideologických experimentů typu Green Deal. Nálady se mění a už i v evropských frakcích nastává před volbami pohyb, což bylo vidět například při hlasování o normě Euro 7, kdy se Alexandru Vondrovi a spol podařilo sestavit silnou koalici. Socialisté se zelenými zůstali po dlouhé době v menšině. Jak mohou podle vás proměnit nové volby politiku Bruselu?
Příliš velkou proměnu neočekávám, protože ti kdo určují směřování Evropské unie, nejsou ve skutečnosti europoslanci, ale jsou to eurokomisaři. Právě Evropská komise je jediný orgán, který může navrhovat směrnice a nařízení. Europoslanci je mohou pouze brzdit nebo nějakým způsobem navrhovat doprovodná usnesení. Co se týče obsazení Evropské komise, nepředpokládám, že by se tam najednou objevili lidé, kteří nechtějí více Evropy, nechtějí více posilování centralismu a okrajování suverenity národních států. Naopak eurokomisaři, když nastupují do své funkce, tak dokonce musí slibovat, že nebudou hájit zájmy své vlastní země, že budou hájit zájmy pouze Evropské unie a z podstaty není možné, aby se eurokomisaři chovali v tomto směru příliš racionálně. Faktem ale zůstává, že než se někdo eurokomisařem stane, dochází ke grilování a to je klíčová úloha europoslanců. V tomto momentu mohou zastavit nominování těch nejextremističtějších eurokomisařů do svých funkcí a zabránit tomu, aby k posilování Evropské unie docházelo příliš rychle. Nicméně si nedělám iluze o tom, že by frakce socialistů, zelených, lidovců, a Renew Europe nakonec neměla v europarlamentu stále většinu. Musíme usilovat o to, aby Česká republika vyslala co nejvíce europoslanců, kteří budou v ostatních frakcích, ve frakcích které brání centralismu. Ale nedělejme si iluze, protože například ANO, v tuto chvíli nejsilnější klub z českých politických stran v Evropském parlamentu, mělo své zástupce právě ve frakci Renew Europe a Dita Charanzová, paní Dlabajová nebo paní Maxová, která poté přešla z ANO k socialistům, hlasovaly pro všechny euronesmysly – hlasovaly pro všechny návrhy Věry Jourové. Nemyslím si, že by bylo možné, aby si podobné návrhy, které předkládala například Věra Jourová ohledně omezování svobody slova, nenašly svoji většinu i po volbách 2024, ale musíme dělat všechno pro to, aby ta blokační menšina byla co největší, aby se podařilo ty největší zvrácenosti zastavit.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme