Nově zvolený argentinský prezident Javier Milei v nedělním projevu po vyhlášení výsledku voleb prohlásil, že ukončí desetiletí hospodářského úpadku a vrátí kdysi bohaté zemi její bývalou slávu. Jeho vzory jsou americký exprezident Donald Trump a bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro a stejně jako oni se prezentoval jako antisystémový kandidát. Papeže Františka, který také pochází z Argentiny, označil za „mizerného levičáka“ a brazilského prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu za komunistu.
Milei, krajně pravicový ekonom, slíbil „omezené vládní zásahy, respektování soukromého vlastnictví a volný obchod. Model úpadku je u konce. „Není cesty zpět“, řekl.
„Dnes začíná obnova Argentiny. Dnešním dnem začíná konec argentinského úpadku. Dnešek znamená konec éry všudypřítomného státu, který prospívá jen některým, zatímco většina trpí.“
Mezi největší problémy Argentiny podle něj patří chudoba a rostoucí nejistota, které lze odstranit pouze tehdy, „pokud znovu přijmeme myšlenky svobody“.
„Dnes skončil jeden způsob dělání politiky a začal jiný. Navzdory chmurné situaci vám chci říci, že Argentina má budoucnost. Tato budoucnost existuje, pokud bude liberální,“ zdůraznil Milei a dodal, že „není prostor pro vlažný přístup nebo polovičatá opatření“.
K možným protestům proti jeho politice Milei poznamenal: „Víme, že se najdou lidé, kteří se postaví na odpor a budou chtít zachovat tento systém, který některým poskytuje privilegia, ale většinu ochuzuje. Těm říkám toto: Řeknu vám, že vše, co je v zákoně, je dovoleno – ale nic, co je mimo zákon.“
K volebnímu vítězství Javieru Mileiovi poblahopřál také americký ministr zahraničí Antony Blinken, který ocenil vysokou volební účast a klidný průběh hlasování. Uvedl, že Spojené státy se těší na spolupráci s ním a jeho vládou „na společných prioritách“.
Milei v nedělním druhém kole voleb porazil dosavadního ministra hospodářství Sergia Massu. Po sečtení 99 % hlasů volební komise CNE oznámila, že Milei získal 55,7 % hlasů a Massa 44,3 %.
Massa uznal porážku ještě před zveřejněním prvních dílčích výsledků. Massa přitom vyhrál první kolo voleb konané 22. října se ziskem 37 procent hlasů, zatímco Milei získal 30 procent. Podle CNE se voleb zúčastnilo 76,3 procenta voličů.
Druhá největší jihoamerická ekonomika se nachází v hluboké krizi – inflace dosahuje více než 140 procent a přibližně 40 procent lidí žije pod hranicí chudoby. Argentina trpí přebujelým státním aparátem, nízkou produktivitou průmyslu a rozsáhlou šedou ekonomikou, která připravuje stát o daňové příjmy.
Národní měna peso vůči americkému dolaru stále oslabuje a zadlužení stále roste.
Milei kandidoval za stranu La Libertad Avanza (Prosazování svobody), kterou založil v roce 2021. Tento samozvaný „anarchokapitalista“ před volbami slíbil radikální obrat: chce zavést americký dolar jako zákonné platidlo, zrušit centrální banku a řadu ministerstev a radikálně snížit sociální výdaje.
Jeho vzory jsou americký exprezident Donald Trump a bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro a stejně jako oni se prezentoval jako antisystémový kandidát. Papeže Františka, který také pochází z Argentiny, označil za „mizerného levičáka“ a brazilského prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu za komunistu.
Nový argentinský prezident se ujme úřadu 10. prosince.
Převzato z slovenského konzervativního Deníku Postoj
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!