Ondřej Šmigol se v týdeníku Echo vrací k polské „televizní krizi“, způsobům, jak se v Polsku vládne a dvojímu metru Evropské unie.
Když v Polsku dojde na střídání vlády, čistky bývají rozsáhlé, rychlé a hluboké. Poláci pro tento povolební jev mají i zkratku TKM neboli „teraz kurwa my“, což snad netřeba překládat. Staronový premiér Donald Tusk z Občanské platformy to nyní krásně předvedl na příkladu veřejnoprávních médií, kdy ze dne na den nechal vyměnit vedení televize TVP, Polského rádia a Polské tiskové agentury.
Tuskova vláda se ohání nutností depolitizovat TVP od předchozího režimu Práva a spravedlnosti (PiS). Je pravda, že polská televize měla k ideálu veřejnoprávnosti notně daleko a ti, kteří ji obviňovali z proPiSovské propagandy, nemuseli ani příliš zveličovat. Ale konkurenční komerční TVN naopak brojila proti Právu a spravedlnosti, Tusk tedy PiS připravil o jejich hlavní hlásnou troubu a ta za ni nemá náhradu.
Čistka v TVP je jistě nejviditelnější, ale zdaleka nebude jediná ani poslední. Stát ovládá téměř polovinu 20 největších polských společností a zaměstnává 50 % lidí v této top dvacítce.
Když se v roce 2015 dostala PiS k moci a podobnými čistkami se zbavovala lidí z Občanské platformy, mluvilo se o konci polské demokracie, zavádění autoritářského státu a Brusel zahajoval s Varšavou nejrůznější řízení kvůli porušení vlády práva. Nyní, když Tusk nevybíravě uplatňuje svou moc ve veřejnoprávních médiích, je v Bruselu překvapivé ticho.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!
200 Kč500 Kč1000 Kč