Je manželství pro všechny fér pro všechny?

„Vyvracíme mýty a dezinformace. Náhradní mateřství nesouvisí se zákonem o rovném manželství“, hlásá organizace Jsme fér.

A jak je to doopravdy?

Dne 7. 2. 2024 proběhlo v Poslanecké Sněmovně druhé čtení návrhů zákona k manželství pro všechny. Kdo měl možnost sledovat vystoupení poslanců ať již v přímém přenosu nebo ze záznamu, dosvědčí, že diskuse proběhla na rozdíl od prvního čtení v létě loňského roku velmi kultivovaně. Poslanci nejspíš pochopili, že veřejnosti toto téma už leze tak trochu krkem.

Kulturní válka však pokračuje, i když teď už v rukavičkách.

Je přitom stále jasnější, že pouze o narovnání práv stejnopohlavních párů nejde. To je také důvod, proč v prvním čtení neprošel návrh poslance Jiřího Navrátila na uzákonění partnerství stejnopohlavních párů se všemi právy jako mají manželé, s výjimkou adopcí. Pozměňovací návrh Jiřího Navrátila a Heleny Válkové byl o tuto možnost aktuálně „obohacen“, i když jen v případě, že se bude jednat o biologické dítě jednoho z partnerů. Podle poslankyně Heleny Válkové je to kompromisní řešení. Podle poslance Jiřího Navrátila se tak konečně stejnopohlavní páry přiblíží k přirozené rodině. Jde-li však o práva dětí, kompromisy se dělat nedají. Jde-li o přirozenou rodinu, pak tou je právě ta rodina, kde se děti rodí matkám a otcům. Každé dítě má právo na otce a matku a také právo na to znát svoji identitu. To se týká i dětí, které žijí ve stejnopohlavních párech.

Osvojovat lze jen dítě, které nemá rodiče, a to proto, že mu rodiče zemřeli nebo se rodičovských práv vzdali či jim byla tato práva odejmuta – zkrátka dítě právně volné. A právě ve druhém z uvedených případů je skrytá zrada, neboť dva gayové si mohou pořídit své dítě jen prostřednictvím náhradní matky, která se dítěte po porodu vzdá a dá souhlas s osvojením. To otevírá cestu k obchodu s dětmi a vynucení legalizace surogátního mateřství v Česku, které je stále ještě v šedé zóně. I kdyby u nás bylo surogátní mateřství zakázáno, možnost adoptovat své biologické dítě, které už v rodině je, pro gaye fakticky znamená možnost koupit si dítě v cizině a tento obchod díky manželství pro všechny nebo partnerství s umožněním adopce zlegalizovat.

To není dezinformace nebo strašení, ale realita současné doby.

Surogátní mateřství je hlavní důvod manželství pro všechny, respektive pro salámovou metodu, ve které je partnerství stejnopohlavních párů s možností adoptovat děti jen jeho předstupněm. O tom se lze snadno přesvědčit v publikaci Prague Pride, z. s., z roku 2023 s názvem: „On a On plánují rodinu aneb jak jít štěstí naproti“.

 

Pozornému čtenáři uvedené publikace nemůže ujít, že manželství pro všechny není fér pro všechny. Není fér pro děti a není fér ani pro ženy, které jsou k náhradnímu mateřství využívány.

Ochrana práva dětí na otce a matku je hlavní důvod pro odmítnutí manželství pro všechny. Odtrhávání dětí od matek hned po narození a předávání je na výchovu jiným, známe z historie z dob nacismu. Ačkoliv Himmlerův projekt Lebensborn vycházel z eugeniky a měl za cíl zušlechtit lidskou rasu, Himmler byl stejně jako tisíce lidí, kteří se do tohoto projektu v té době zapojili, přesvědčený o jeho správnosti a legitimitě.  Dnes je cílem tohoto oddělování dětí od jejich matek hned po narození a předávání na výchovu jiným tzv. „léčba neplodnosti“. V čem je to z pohledu dětí jiné? Chtěl by se někdo z dospělých stát pro jiné lékem na objednávku? A co využívání chudoby žen jako náhradních matek? Co na to zastánci Istanbulské úmluvy?

Nahlíženo výše uvedenou optikou neznamená odmítnutí manželství pro všechny zkostnatělost, ale pokrok. Přednost ochrany faktických práv dětí před domnělými právy dospělých jím nepochybně je.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč