První dny Rusko-ukrajinské války v obrazech

Před dvěma lety se ruský diktátor Vladimir Putin rozhodl naplno rozpoutat největší ozbrojený konflikt v Evropě od Druhé světové války.

Jeho skutečná motivace nejspíš navždy zůstane zahalena tajemstvím, ačkoliv se ji zkoušel zakrýt mnoha “šlechetnými” způsoby, ten nejvýraznější, který se jako červená nit táhne celými deseti roky ruské války, je “ochrana ruskojazyčných menšin na Ukrajině.” Každé z měst, která byla ruskou armádou srovnána se zemí, však měla významnou ruskojazyčnou menšinu. Města jako Mariupol, Bachmut, Marjinka a Avdijivka jsou všechno města, kde žilo podle posledních sčítání kolem 30 % Rusů.

První dny ruské invaze jsou ačkoli zmapované, přesto dosti chaotické. Rozhodli jsme se tedy, že se vám pokusíme ty nejdůležitější události posledních dnů února a prvních dnů března 2022 trochu přiblížit. Mnoho videí již není dostupných a museli jsme tak hodně do hlubin internetu, twitteru, či discordových skupin. Doufáme, že tento omezený výběr bude stačit.

Proč to píšeme?

Když jsme 24.2.2022 začali psát první analýzu, bylo to vlastně z nevíry, co se děje. Nevykládejte si to špatně, ale to, jak to probíhalo, nedávalo smysl. “Kdysi” druhá nejlepší armáda na světě dělala školácké chyby, nezvládala operační nasazení, logistiku a co hůře, spoléhala jen na několik dílčích operací, kdy se měl následně celý napadený národ vzdát. Taktika Sovětského Svazu, která tak hladce odstavila vládu v ČSSR nebo v Afgánistánu, tentokrát nebyla úspěšná.

Od té doby jsme sjednotili vzor, zavedli naše mapy, rozšířili obsah o diplomatické a politické události. Popisujeme ekonomiku, propagandu i obyčejné šílenství ruské garnitury. Píšeme “komické” třešně, abychom podtrhli absurditu tohoto konfliktu. Někteří z nás se na Ukrajinu vydali s pomocí pro vojenské jednotky. To není špatný na pár kluků z paneláku.

Analýzy píšeme již 730 dní. Ukrajina stále existuje a brání se ruské agresi.

První údery

Krátce před pátou hodinou ranní 24. února 2022 po masivním raketovém útoku na ukrajinské letiště a vojenské základny, se ruské jednotky, které byly rusko-ukrajinském příhraničí údajně jen na vojenském cvičení, přelily přes hranice zaútočili na Kyjev a další ukrajinská města. Předpokládaný ruský plán mohutného úderu, který ochromí ukrajinskou obranu a hbité obsazení hlavního města se začal drolit na dnes již legendárním letišti Hostomel (o kterém jsme psali zde).


Ruský raketový útok na letiště Starokosťantyniv v Chmelnycké oblasti
Ruský raketový útok na letiště Myrgorod v Poltavské oblasti
Pohled na Kyjev, v dáli je slyšet a vidět střelba v Solomenském obvodu
Požár v kyjevském skladu pohonných hmot
Výbuchy poblíž kyjevského metra Šuljavska
Zničená skupina ruských diverzantů, kteří se snažili prorazit kontrolní stanoviště v kyjevském obvodě Darnica
Video gubernátora Mykolajivské oblasti s ohořelými ruskými obrněnými vozidly
Sestřely ruských vrtulníků nad kyjevskou přehrada, také známou jako “Kyjevské moře”
Prezident Volodymyr Zelenskyj z Kyjeva, který se i přes nabídky zahraniční garnitury neevakuoval
Ruský raketový útok na Berezivku u Kyjeva


Charkovský odpor

Boj o Charkov během ruské invaze na Ukrajinu představoval klíčovou fázi konfliktu, která často zůstává v pozadí ve srovnání s boji v Kyjevě. Nicméně, právě zde se odehrávaly intenzivní boje a ukrajinské jednotky prokázaly obrovskou oběť a odvahu. Ruský plán rychle obsadit město a triumfálně slavit na vojenských přehlídkách byl zmařen tvrdým odporem Ukrajiny, který byl organizovaný již před samotným zahájením invaze (psali jsme zde)


Obránci Charkova během únorové bitvy o Charkov
Obrázek, který se šířil ruskými telegramovými skupinami, jako zobrazení bitvy o Charkov
Národní garda Ruské federace (Rosgvardia) v Charkově
Mrtví ruští vojáci poblíž Charkova
Vojáci ukrajinské armády si prohlíží opuštěné a zničené průzkumné vozidla Tigr ruských ozbrojených sil
Opuštěný ruský protiletecký komplet 2K22M/M1 Tunguska poblíž Charkova

Bayraktar TB2

Jednou z velice zásadní věci v začátcích Rusko-ukrajinské války bylo nasazení bezpilotních prostředků. Nejvíce bylo vidět (jak na bojišti, tak na sociálních sítích) bezpilotní letadlo vyráběné společností Baykar, a to Bayraktar TB2. Více jsme o něm psali třeba zde.


Záběry ukrajinského útoku dronu Bayraktar TB2 proti koloně ruských vozidel
Bajraktar TB2 ničí ruský Buk-M1-2 u Malynu v Žytomyrské oblasti

Hloupost a bezohlednost

Dalším ze smutných překvapení byla nebetyčná hloupost a bezohlednost ruské vojenské mašinérie. Ať už se bavíme o zakopávání se v Černobylu, v radiací zasažené zóně Rudý les, střílení na obytné domy plné civilistů, či rabování obchodů, na které po cestě narazili. Nejhorší ale mělo přijít – měla přijít Buča (o které jsme psali zde a také zde díky deníku Katji Savčenko).


Ruské jednotky v Černobylu
Ruské jednotky střílí do památníku v té době ještě neznámé vesnici Buča
Ruští vojáci rabují ve městě Trostjanec v Sumské oblasti
Zatím “jen” pětikilometrová kolona ruských vozidel před Kyjevem

Morálka obránců

Vzhledem k tomu, jak zuřivá byla obrana, bylo nade vší pochybnost jasné, že se Ukrajinci nechtějí nechat “osvobodit” ruskou armádou. Bojovali civilisté, kteří dostali zbraně, bojovali členové teritoriální obrany, bojovaly ukrajinské hudební hvězdy (červená kalyna od Chlyvňuka), armáda i národní garda. Každý dělal to, co uměl, nebo se učil, pokud neuměl nic. Vznikaly proto skupinky, které učily obyvatele ukrajinských měst připravovat improvizované výbušniny, molotovovy koktejly, a nebo prostě lidé jen připravovali jídlo pro ty, kdo stáli na blokpostech a čekali, co se bude dít.


“Porucha?” “Došlo palivo.” “Nechcete odtáhnout do Ruska?” “Haha” “Kam jedete?” “Nevíme. Co říkají ve zprávách?” “Že si vedeme dobře, hodně z vás se už vzdalo.”
Ukrajinský důstojník vypráví “pohádku na dobrou” noc určenou Rusům.
Jedno z nejslavnějších “hudebních” videí začátku války – Bayraktar
Když Boris Johnson v lednu 2023 nečekaně navštívil Ukrajinu, vznikala i takovéto “meme” videa

Poslední slova…

Událo se toho mnoho na jeden článek a všechno se sem nevejde. Určitě je vhodné zmínit třeba ruské fiasko při překonání řeky Severní Doněc (psali jsme zde), osvobození Hadího ostrova (psali jsme zde) anebo nasazení žoldáckých skupin (psali jsme zde). Všechny tyto události jsme se snažili zprostředkovat co nejlépe. A doufáme, že se nám to podařilo.



Převzato z valka.online

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč