K výzvě Suchej únor jsem se opět připojil a považuji ji v zásadě za dobrou věc. S deseti litry čistého lihu na osobu ročně včetně kojenců jsme opravdu velmocí pijáků. To jistě stojí za určitou reflexi. Zároveň ale striktně odmítám healthy-lifestyleismus, který vytváří dojem, že jediné, o co v tomto životě jde, je absolutní délka života či roky života prožité bez zdravotních komplikací.
Měl jsem za to, že alkohol je droga pravicových konzervativců a že lidé nalevo spíše lobují za jiné substance. V zásadě to tak asi je, ale neplatí to bezvýhradně. Ikona západního konzervatismu, kanadský psycholog Jordan Peterson (momentálně odsouzený k politickému přeškolení, pokud si chce uchovat svou profesionální licenci) považuje alkohol za snad nejhorší drogu, která by podle něj měla být dokonce ilegální. Někdejší republikánský prezident USA, který bude nyní zřejmě bojovat o znovuzvolení, alkohol také velmi striktně odmítá.
Co se ale týče věčných debat o tom, zda je horší alkohol, nebo marihuana, jedna věc dle mého názoru musí být neustále opakována: Alkohol (pokud tedy šestnáctiletá slečna do sebe nekopne lahev vodky na posezení) je skutečně akutně relativně málo toxický. Ano, když to přeženeme, špatně spíme, můžeme mít iontový rozvrat, dehydrataci a probouzíme se pod klinickým obrazem dobře známé kocoviny. Kdo ji nezažil…
WHISKEY VERSUS MARIHUANA
Jednorázové požití alkoholu zpravidla nezanechává doživotní následky, a to ani psychické. Musím být profesionálně korektní a připomenout, že opilí lidé dělají nerozvážné věci a občas se uchylují k násilnému či sexuálně hazardnímu jednání. Přesto budu tvrdit, že alkohol je škodlivý především chronicky, dlouhodobě, ale také do jisté míry predikovatelně a určitou dobu reverzibilně. S dávkou a délkou užívání se zvyšuje riziko jaterní cirhózy, akutní i chronické pankreatitidy (zánět slinivky břišní), dilatační kardiomyopatie (zvětšení srdečních oddílů), některých typů rakoviny, deprese i řady dalších chorob. O tom pochyb není.
Nebezpečí jiných “měkkých” drog, včetně marihuany, spočívá bohužel v tom, že technicky vzato po prvním požití mohou způsobit nevratné psychické změny u predisponovaného experimentátora, rozvoj toxické psychózy a podobně. Prostě mohou uvolnit džina (gina) z lahve. Proto se prý bezpečnější (?) marihuany setsakramentsky bojím.
VĚDCI ZJISTILI…
Současná doporučení evidence based medicine podle toho, co nás učili ve škole, v podstatě pití alkoholu nedoporučuje vůbec, a to ani v kombinaci třeba se středomořskou kuchyní, ke které mírné užívání vína podle mne neodmyslitelně patří.
Naštěstí stále žijeme ve svobodné společnosti, ve které si my volíme, jaký žebříček hodnot bude utvářet náš život. Dennodenně se rozhodujeme mezi většími a menšími riziky. Pro někoho je třeba freeride lyžování aktivitou přínosnou v poměru zážitek/riziko, pro jiného ne. Někdo se rozhodne pro celoživotní abstinenci, jiný si řekne, že délka života není to jediné, na čem záleží, a rekreačnímu pití se bude věnovat nadále, protože v něm prostě spatřuje určitý půvab. Když člověk v horkém létu celý den pracuje na zahradě, co je krásnějšího, než si dát o vlahém večeru pivko na dobrou noc.
Zajímavé je, že různí odborníci rádi opakují škodlivost konzumace alkoholu, ale škodlivost určitých druhů sportu, ta jako by se nepočítala. Profesor Pirk přiznal v rozhovoru, že asi 70 % lidí, kteří dokončili pražský maraton, měli v krvi nález enzymů svědčící pro poškození vnitřních orgánů. Po jiných závodech, říká Pirk, museli dvěma běžcům transplantovat játra. Doveďme věc ad absurdum, neměla by se účast na maratonech, na které se hlásí třeba deset tisíc běžců různé úrovně, nějakým způsobem byrokraticky omezit?
TVRDÁ DROGA, KTERÁ JENOM BERE?
Alkohol bohužel vyvolává těžké závislosti. Když spisovatel Formánek vzpomíná na své měsíce v protialkoholní léčebně, neopomene dodat, že v léčebně vás sice naučí odříkávat, jak je pití hrozné, ale ve skutečnosti pití toho také poměrně dost dává, minimálně určitou dobu. Z vlastní zkušenosti se opovažuji tvrdit, že byť některé lidi alkohol přivádí k agresi, jiné zase zcitlivuje, umožňuje jim zachytit či umělecky vyjádřit niterné emoce nebo hlouběji prožívat umění.
Z titulu toho, že stojím na samém konci studia medicíny, nemohu tvrdit, jak je pití alkoholu zdraví prospěšné. Jistě není. Zároveň se ale obávám, že alkohol je příliš spjatý s naší civilizací na to, abychom jej začali zcela zatracovat. Kolik nádherných uměleckých děl vzniklo v ebrietě, kterou básník František Hrubín nazýval „magickým mořem nejvyššího uspokojení“.
Pít, či nepít, to je, oč tu běží.
Křesťanské post scriptum: I při katolické mši, na základě Ježíšovy evangelijní poslední večeře, ve svém stěžejním momentu nejvyššího tajemství dostává do popředí víno, které se proměňuje v Ježíšovu krev… Sírachovec praví: „Obveselením srdce a radostí duše je víno, které se pije střídmě ve vhodnou chvíli.“
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme