Kamala známá i neznámá

Když se Joe Biden rozhodl odstoupit z volebního klání, podpořil podle očekávání svou viceprezidentku Kamalu Harris – devětapadesátiletou právničku z Kalifornie, která je ale tak trochu politickou záhadou. I přes velmi progresivní liberální rétoriku to je totiž především mimořádně ambiciózní žena, která velmi pragmaticky stoupala po kalifornském poltickém žebříčku do Senátu a nakonec do Bílého domu. Nebyla ale celostátně příliš známá a její hlavní devizou, proč si jí v roce 2020 – v době vrcholu hnutí Black Lives Matter – Joe Biden vybral, bylo to, že je žena a černá. Její preference se přitom pohybovaly kolem jednoho procenta.

Vztah Joe Bidena a Kamaly Harris nebyl ideální, ona sama na něj v primárkách útočila a on jí zase po dobu jejího viceprezidentování držel jako víceméně ceremoniální figuru bez reálného vlivu. Pojďme se podívat na její životní i politickou cestu.

Kamala Haris ráda zmiňuje, že je černoška, ovšem nepředstavujme si to tak, že vyrůstala někde v ghettu. Jejím otcem je profesor ekonomie na stanfordské universitě původem z Jamajky a její matka je z Indie – lékařka, která pracovala v oblasti výzkumu rakoviny. Kamala vystudovala politologii, ekonomii a právo a na začátku 90. let začala její prokurátorská kariéra. Nejprve jako zástupce prokurátora v okrese Alamoda ve střední Kalifornii, aby se pak přesunula do San Francisca.

Tam se stala chráněnkyní svého milence, velké páky kalifornské politiky, dlouholetého předsedy kalifornského parlamentu a starosty San Francisa Willieho Browna. O třicet let starší Brown jí uvedl do prostředí vlivných kalifornských rodin a výrazně jí pomohl s její kariérou.

Nakonec se stala sanfranciskou prokurátorkou, a i když kandidovala – prokurátor je v Kalifornii volená funkce – s liberální rétorikou, nakonec se stala známou spíš jako někdo, kdo rozdávala tvrdé tresty za držení marihuany a chce posílat do vězení rodiče za záškoláctví dětí.

Prokurátorská pozice je v USA často jakýsi odrazový můstek k politické kariéře a Kamala se skutečně stala v roce 2017 senátorkou. Zde skládá slib do rukou tehdejšího viceprezidenta Joe Bidena. Jako senátorka nijak zvlášť nezazářila, zastávala progresivní postoje a vzala na milost i tu marihuanu. Jednou řekla, že je přece z Jamajky, což rozčílilo jejího otce, tehdy už emeritního profesora ekonomie, který to označil za posilování stereotypu o věčně zhulených Jamajčanech.

Když v roce 2020 kandidovala na prezidenta Spojených států, její kampaň se příliš nedařila. Když jí průzkumy dávaly jedno procento hlasů, hodila flintu do žita a z kampaně odstoupila. Primárky vyhrál Joe Biden, kterého dost trápila v předvolebních debatách, obvinovala ho, že ve svých senátorských počátcích spolupracoval úzce se senátory z jižních států, kteří podporovali segregaci černochů (Biden se stal senátorem v roce 1972). Nicméně, je to žena a černoška a to se v roce 2020 mezi demokraty počítalo.

V roce 2014 se vdala za úspěšného právníka Douglase Emhoffa, který má z předchozího svazku dvě děti. Kamala samotná je bezdětná. Emnhof je židovského vyznání a Kamala celkem konzistentně podporovala Izrael.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč