„Elon to chce dělat“

„Elon to chce dělat“, řekl Donald J. Trump k účasti Elona Muska v jeho budoucí vládě. Volby sice Trump ještě nevyhrál, ale ministra pro snižování (federálních) nákladů už má vybraného. Bude jím Elon Musk.

Elon Musk, miliardář a jeden z nejbohatších lidí na světě, by rád pomohl Američanům jako výkonný ministr vlády. Řekl to o něm Donald Trump. Ačkoliv by mohl někdo mít obavy, zda takový post vůbec zvládne, myslím, že můžeme být úplně v klidu. Musk spravuje majetek ve výši okolo 247 mld. dolarů, což je asi 5,68 biliónu korun. Pro představu, majetek všech obcí a měst v ČR činí cca 2,2 bilióny korun, a to včetně majetku Hlavního města Prahy.

První dolarový bilionář?

Hodnota majetku Elona Muska ale roste, a jak se zdá, asi do nebe. Roční přírůstek jeho čistého jmění je totiž asi 110 %. V roce 2027 by se tedy z něho měl stát první dolarový bilionář na světě.

Pokud jde o jeho podnikatelský potenciál, stále není zcela funkční jeho systém vysokorychlostního internetu prostřednictvím družic Starlink. Tato technologie během dvou až tří let přinese velmi levný a kdekoliv na Zemi dostupný internet. Kam může vyrůst hodnota takové firmy se nedá ani odhadnout. Pokud ho tedy neznárodní…

Jedna věc je však výše jeho majetku a druhá věc je ekonomický výkon jeho firem, tedy jakési Muskovo HDP. A abychom byli fér a porovnávali porovnatelné, tak poslední rozpočet např. federálního Ministerstva dopravy USA činí bezmála 90 mld. dolarů. Z tohoto hlediska si Elon Musk může dovolit řídit jakékoliv ministerstvo americké vlády, poněvadž není nikdo, kdo by kdy řídil větší organizační konglomerát než on.

Jaké má vlastně názory?

Další věcí je pochopitelně jeho politický um. To je jedna velká neznámá. Nevíme, jaký je vlastně Musk člověk, může si totiž zaplatit jakýkoliv mediální výraz. I přesto je však v USA po Donaldu Trumpovi a Tuckerovi Carlsonovi asi nejvíce nenáviděný Američan („ukradl náš Twitter“). Musk je bezpochyby technologický vizionář a úspěšný podnikatel, ale ostatní nevíme, jeho politické názory nevycházejí ze známého politického směru.

Většina politiků se etabluje v podstatě buď z akademického, nebo korporátního prostředí, tu a tam to bývá voják. Kromě Donalda Trumpa (z hlediska objemu majetku tuctového miliardáře) a Elona Muska, (nejbohatšího člověka světa), se v americké vrcholné politice neuchytil dlouhodobě žádný významný podnikatel. Důvodů bude jistě více, ale mezi ty stěžejní patří skutečnost, že podnikatelé mají obyčejně cíle krátkodobějšího charakteru, řekněme o časovém horizontu maximálně 10 let, spíše ale počítají s daleko kratšími časy. Jsou tak nastaveni. Návratnost investic delší než 10 let, je třeba v IT oborech možná i ekonomický nesmysl.

Moderátorka Fox News Maria Bartiromová se Trumpa v neděli zeptala, jak přesně si představuje práci ministra pro snižování nákladů a které vládní agentury by zeštíhlil či zrušil.

Trump odpověděl, že to nechá na Muskovi: „Víte, Elon je skvělý obchodník, který umí nakupovat. Vím, že to zvládne.“

Hydra byrokracie

Uvidí se. Musk totiž není typ člověka, který se umí pohybovat ve smrdutých bažinách sofistikovaně komplikované byrokracie. Každý, kdo se s ní byť jen jednou utkal, ví, že jde o silného soupeře, kterého nelze ani spoutat, natož zničit. Jde jistě o mimozemský organismus, který svou oběť téměř vždy uštve a pak vysaje. Pro boj s ní potřebujete být génius a potřebujete mnoho spolupracovníků s geniálními schopnostmi, a v neposlední řadě také Boží náklonnost. Muskovi, i když mu budu eventuálně v jeho boji s washingtonskou administrativou držet upřímně palce, chybí k vítězství dost. A vzhledem k jeho již dnes extrémně náročným pracovním úvazkům ho ve vládě nebude držet nic – zkrátka může Trumpovi dát za pár měsíců vale a rozumně vysvětlit, proč se vrací zpět do vedení svých podniků.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč