Lídr německých Zelených Robert Habeck podal na své kritiky už stovky trestních oznámení. Využívá k tomu „majestátný“ paragraf, který připomíná nejlepší časy absolutismu.
Německý ministr hospodářství a předseda strany Zelených Robert Habeck má za sebou několik rušných dní.
Po rozpadu své koalice natočil nové video „v kuchyni“, vrátil se na X (dříve Twitter) a v neděli se nechal na sjezdu strany stvrdit jako takzvaný špicenkandidát, čímž odstartoval svou předvolební kampaň.
Na titulní stránky novin se však Habeck dostal především kvůli jinému incidentu.
Ve čtvrtek v šest hodin ráno zazvonila německá policie u dveří 64letého Stefana N., na kterého ministr podal trestní oznámení.
Důvod: Muž na síti X sdílel mem s fotografií Habecka, který měl jako obvykle upravené vlasy a logo šamponu Schwarzkopf. Místo tradičního nápisu „Schwarzkopf Professional“ je na něm napsáno „Schwachkopf Professional“. Schwachkopf je poměrně mírné označení pro pitomce.
Policie na příkaz soudu prohledala byt a zabavila mobilní telefon a tablet podezřelého. Většině pozorovatelů nad tímto postupem zůstává rozum stát.
“ Už delší dobu se setkáváme s prohledáváním kvůli urážkám. Nyní máme přemrštěný počet případů, týkajících se toho, že politici někoho udali za urážky„
řekl Sternu profesor Holm Putzke, který tento trend považuje za ‚problematický.
„Závažnost tohoto obrovského zásahu do soukromí je nepřiměřená obvinění a důkazům, které policie a státní zastupitelství doufaly že najdou,“
cituje německý týdeník Spiegel mediálního právníka Christiana von Coellna.
Pochybnosti mají i další právníci, a to nejen proto, že je sporné, zda je výraz „Schwachkopf“ vůbec dostatečně urážlivý, ale také proto, že v satirickém kontextu je třeba uplatnit ještě větší míru tolerance než v jiných případech.
To, že pouhá urážka politika může být trestným činem, je důsledkem novely paragrafu 188 z doby pandemie, která měla omezit „nenávistné projevy“ vůči politikům. Již tehdy kritici hovořili o „majestátném“ paragrafu, který nepřiměřeně omezuje svobodu běžných občanů kritizovat vládnoucí garnituru. Ale možná ani autoři návrhu nečekali, jak bezostyšně se ho někteří jejich kolegové chopí.
Více než 800 trestních oznámení
Samozřejmě Habeck nemůže za to, že se policie a státní zástupci rozhodli udělat ministrovi „ službičku“ a vtrhnout do bytu podezřelého. Ale to, že se tak stalo v případě jeho trestního oznámení, není zcela náhodné.
Fakt, že Habeck rád podává trestní oznámení, je znám nejméně od srpna, kdy veřejnoprávní televize ARD informovala o tom, že ministr podal více než sedm set (aktuální stav je 805) trestních oznámení. Teprve poslední případ z minulého týdne však většině Němců ukázal, o jak bizarní případy se jedná.
Je jistě pravda, že ani politici si nemusí nechat všechno líbit a je správné, že v případech, kdy je jim či jejich rodinám vyhrožováno, policie koná. Je ale také pochopitelné, že politik musí být schopen snést kritiku, a to i když je tvrdá či nespravedlivá – to již také několikrát řekl soud.
Zeleným to však příliš nevadí – mimo jiné proto, že náklady za prohrané soudní spory neplatí ze svých kapes, ale hradí je daňoví poplatníci.
Žádný jiný ministr nepodal tolik trestních oznámení jako zelené duo Habeck- Baerbocková ( dohromady 1318). Pro srovnání, většina ministrů je na nule; (dnes již bývalý) ministr spravedlnosti Marco Buschmann (FDP), který je s velkým odstupem na třetím místě, jich podal 26.
Nedá se nezeptat se: Zešíleli jste?
Ministr hospodářství, který má v rukou moc nad osudy více než osmdesáti miliony lidí, musí unést, že se mu někteří z nich budou posmívat nebo ho budou považovat za hlupáka. Tím spíše, když se Německo již druhým rokem nachází v hospodářské recesi a čelí velmi vážným problémům.
Šokován Habeckovým chováním je i turecko-německý novinář Deniz Yucel. Ten si odseděl rok v tureckém vězení a na rozdíl od Habecka si je dobře vědom toho, jak nebezpečný je to precedens, pokud může jakýkoli diktátor dávat německého ministra za příklad toho, jak nechat stíhat stovky svých kritiků.
Když před několika lety rázný pravicový politik Wolfgang Kubicki (liberál z FDP) označil tureckého prezidenta Erdogana za „kanálovou krysu“, soud se postavil na Kubického stranu. Ne že by s ním souhlasil – ale svoboda slova, zejména v politice, je příliš důležitá na to, než aby ji bylo možné svazovat zákazy a tresty, argumentovali soudci.
„Ministr potřebuje minimum suverenity. […] Robert Habeck tuto suverenitu nemá. Kritiku vnímá jako urážku majestátu. Zastrašovat občany trestními oznámeními je nedůstojné demokratického ministra. To dělají jen politici v autoritářských státech. Robert Habeck to zjevně nechápe,“
kritizuje Habecka časopis pro politickou kulturu Cicero
Přitom ani není úplně jasné, čeho chce udatný král Robert svým křížovým tažením proti memům na Twitteru vůbec dosáhnout. Protože ministr, který je ochoten své kritiky vláčet po soudech kvůli internetovým žertům, jen proto, aby dokázal, že není hlupák – je trochu jako člověk, který ujišťuje náhodné kolemjdoucí, že není blázen.
Převzato z Postoj.sk
Překlad: Redakce KN
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme