Žijeme ve věku vědeckých rovnic. Nabízím jednu, o níž jste ve škole nikdy neslyšeli, ačkoli ovlivňuje váš život stejně jako zákon zemské přitažlivosti.
Dú – M = Z
Dú (dobré úmysly) mínus M (moudrost) způsobí zlo.
Takové pravidlo jste se neučili, protože škola uznává pouze vědecké rovnice a životní moudrosti neučí. Lidský život ale podléhá stejným zákonům jako přírodní vědy. Několik příkladů.
Nevděčnost ničí spokojenost. Zkorumpovaní lidé považují ostatní za zkorumpované. Lidská přirozenost je nalomená, lidé se nerodí dobří. Pocity jsou méně důležité než činy. Většina mužů potřebuje ženu, aby dospěli, a platí to i naopak.
Kompletní seznam by byl velmi, velmi dlouhý. Naštěstí mnoho mladých lidí dnes cítí, že byli ošizeni, že je dospělí neučili to podstatné a dokonce jim tvrdili, že mají podporovat své sebevědomí místo sebekontroly – pravidlo morální a profesní zkázy. Není divu, že se knihy „12 pravidel pro život” Jordana Petersona prodalo desítky milionů výtisků.
Ze všech pravidel života, které se neučí, jedno vysvětluje enormní organizované zlo našich dějin od bolševické revoluce k Maovi, Castrovi a Chavezovi, nemluvě o americké levici od New Yorku k Iově: Dobrými úmysly jsou dlážděny cesty do pekla.
Miliony idealistických komunistů, které sloužily největší organizované masové vraždě v dějinách lidstva, považovaly komunismus na rozdíl od svých vůdců, jejichž cílem byla moc, za dobro. Tito naivní lidé netušili jakému děsivému vraždění a mučení vystavili nemalé procento lidstva. Měli vizi krásné morální budoucnosti, hodlali odstranit nerovnost a zajistit všem bezplatnou zdravotní péči a školství. Domnívali se, že slouží dějinnému pokroku a věřili své spasitelské morální motivaci.
To také vysvětluje, proč dnešní levice – stejně jako ta dávná komunistická – opovrhuje svými oponenty. Mají pocit, že jsou dobří, protože mají dobré úmysly a pouze nemorální lidé s nimi mohou nesouhlasit. Téměř každý redaktor, sloupkař a komentátor deníku The New York Times to tak dnes cítí. Mají dobré úmysly, chybí jim ale moudrost. Existují hloupí a moudří liberálové, hloupí a moudří konzervativci, ale levice je vždycky pošetilá. Samozřejmě, že i největší hlupci mohou být velkorysí, laskaví a ohleduplní, mohou být i loajální ke svým přátelům a oddaní své rodině. Co naplat, dobré úmysly samy nestačí a v záležitostech světa je malý rozdíl mezi dobře míněnou motivací blouda a zlého člověka. Milióny naivních Zápaďanů podporovaly Stalina a ani ti, kteří mu prozradili tajemství atomové bomby, nebyli zlí. A přesto poškodili svět víc než největší zločinci. Příznivcům komunismu stačilo věřit svým dobrým úmyslům a nepřemýšleli o základní morální otázce, co nastane, až se prosadí jejich politika.
Typickým ppříkladem blouznění dobrých úmyslů je dnešní americká levice, která ovládla Demokratickou stranu a vyhlašuje „Nový zelený úděl”. Popírá ekonomické a společenské důsledky své politiky a nepřemýšlí, co by nastalo, kdyby donutila každou domácnost, kancelář, školu a byznys přestat užívat fosilní paliva. Věří, že to musí dobře dopadnout. Nezajímá ji, jakou moc by tím poskytla státu. V jejím fantazijním světě žádné utrpení neexistuje, ba právě naopak, Amerika zbohatne a vzniknou miliony pracovních příležitostí. Chudým Afričanům, kteří sní o elektrifikaci, bude tvrdit, že také zbohatnou, budou-li používat jen energii slunce a větru.
Kdyby se taková zelená politika opravdu prosadila, americké hospodářství by se propadlo a s ním i podstatná část světa. Diktátoři v Číně, Iránu a Rusku by nepochybně posílili. Jak je možné, že každá politika levice je tak hloupá? Podporuje například vznik palestinského státu, ačkoli by to znamenalo diktaturu Hamás-Hizballáh na hranici Izraele. Jistě to ale myslí dobře.
Denně dnes slyšíme, že je Amerika svobody a tolerance ve skutečnosti myzogynní, homofobní, rasistická, genocidní a levice často používá i nálepku nacistická, jíž devalvuje sám tento historický pojem. Prosazuje černošské koleje, podivná představení, kde se děti převlékají za muže nebo za ženy, dívkám radí, aby se věnovali kariéře na úkor manželství, věří, že udrží soudržnost národa i při otevřených hranicích, napadá rodiče, kteří chrání sexualitu tříletých dětí, ničí svou ideologií vzdělání i umění, zakazuje estrády a humorné scénky i náboženství.
Nepochybně to myslí dobře.
Dennis Prager je americký spisovatel, novinář a zakladatel vzdělávací instituce Prager University, jejíž krátká edukativní videa najdete s českými titulky zde.
Přeložil Alexander Tomský
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme