Pod heslem „Svobodné soudy, svobodná Gyöngyöspata!“ se v Budapešti uskutečnila v pokojná demonstrace proti odmítavé vládní reakci na rozhodnutí soudu, který přiřkl romským dětem z města Gyöngyöspata odškodné za školní segregaci.
Protestu se zúčastnili také zástupci několika neziskových organizací (Amnesty International, Maďarský helsinský výbor či Demokratický svaz učitelů) a politici opozičních stran. Demonstranty podpořil i opoziční starosta Budapešti Gergely Karácsony. Informuje o tom server Index.
Gyöngyöspata patří mezi nejmenší města v Maďarsku, má dva a půl tisíce obyvatel, z čehož zhruba 20% tvoří Maďaři romského původu. Vztahy mezi Romy a většinovou společností zde bývaly velmi napjaté. Poté, co se v roce 2010 stal starostou města politik krajně pravicového Jobbiku, usadila se v městečku paramilitární jednotka takzvaných maďarských gard, kterou musela vyhnat policie. K segregaci romských dětí mělo v žalovaných případech (60) docházet v letech 2004 až 2017. Romské děti tvořily většinu na místní zvláštní škole a i třídy na běžné škole se měly dělit na romské a neromské. Děti nemívaly hodiny informatiky či cizích jazyků, nejezdily na výlety nebo na lekce plavání.
Celkově soud přiřkl dětem, dnes už převážně dospělým, odškodnění ve výši 99 milionů forintů (asi 7,3 milionu korun). Samospráva vyhlásila, že to bude pro město znamenat bankrot. Vláda chce místo peněžitého odškodnění poškozeným poskytnout vouchery na vzdělání. Rozsudek je nepravomocný, případ míří na přezkum k Ústavnímu soudu.
Provládní kruhy v čele s premiérem Orbánem obviňují neziskové organizace, že se snaží vyvolat nový konflikt mezi Romy a majoritou. Orbán se o rozsudku zmínil ve svém projevu minulou neděli: „… a toto se děje v době, kdy romské rodiny – nebo přinejmenším mnoho z nich – začaly měnit svůj způsob života. Kdy desítky tisíc lidí využily nabídky v rámci systému veřejných prací a desítky tisíc pak úspěšně zakotvily v soukromém sektoru. Žijí ze své práce místo sociálních dávek, řádně vychovávají své děti, a tak si od nás všech získali uznání. Jejich děti navštěvují mateřskou školku od tří let, což je připravuje do školy a dává jim šanci držet krok s vrstevníky z výhodnějšího prostředí (…) Toto soudní rozhodnutí zasáhlo tento slibný proces jako blesk a opět postavilo lidi z Gyöngyöspaty proti sobě.“
Dotaz na případ odškodnění z Gyöngyöspaty se objeví i v nejnovějších „národních konzultacích“, v nichž občané mohou vyplnit vládou zaslané dotazníky s – víceméně návodnými – otázkami, jejichž prostřednictvím si vláda potvrzuje své kontroverzně přijímané kroky. Konzultace nejsou závazné a ani maďarská ústava z roku 2011 je nezná.
Hlavní pohnutkou k novým konzultacím však nebyli Romové z Gyöngyöspaty, nýbrž vězni, kteří hromadně žalují Maďarsko za špatné podmínky ve věznicích. Vláda nedávno zastavila výplaty kompenzací nařízených soudy. Státní sekretář Bence Tuzson v rozhovoru pro provládní televizi Hír podotkl, že se jedná až o 12 tisíc případů a že „se okolo toho vytvořil byznys právníků a neziskových organizací.“ Vězni žalují stát za nedostatek životního prostoru či slunečního svitu.
Celkem už Maďarsko vyplatilo za špatné životní podmínky vězňům na 30 milionů eur. Známým se stal případ kompenzace pro agresory, kteří ubili k smrti učitele Lajose Szögiho, byť si zde agresoři odškodnění dlouho neužili. Soud jim totiž už předtím nařídil vyplatit pozůstalým vysoké částky.
Podle nejnovějších zpráv budou zařazeny i otázky týkající se migrantů zadržovaných na srbsko-maďarské hranici, neboť i oni žalují Maďarsko.
Chcete si každý den číst zajímavosti z Maďarska? Sledujte facebookovou skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!