Kvůli epidemii koronaviru se ze zahraničí vracejí domů desítky tisíc Poláků; nejsou to pouze turisté, ale také ti, kdo v posledních letech odjeli do ciziny za prací. Polsko organizuje mimořádný repatriační letecký most.
Země zavřela hranice a zrušila mezinárodní letecké i vlakové spoje už od sobotní půlnoci; pro návrat Poláků ze zahraničí platí podobná sanitární opatření, jaká přijala Česká republika. Nejen české, ale také polské sdělovací prostředky informují o mnohahodinových frontách, mimo jiné na polských silničních hraničních přechodech, přes něž se Poláci vracejí z méně vzdálených zemí a jimiž projíždí rovněž nadále fungující nákladní doprava.
Ze vzdálených koutů světa se Poláci vracejí mimořádnými lety. Ty vypravují nejen cestovní kanceláře, jež svážejí účastníky vlastních zájezdů, ale od neděle je se státní podporou organizuje také letecká společnost LOT. Do úterního dopoledne bylo například ze Spojených států, Kanady, Srí Lanky nebo Gruzie přepraveno už přes 4 tisíce osob. Pro ostatní bude v následujících dnech vyslána zhruba stovka dalších charterových spojů LOTu, do úterka se na ně registrovalo přes 35 tisíc osob. Nejvíce letů bylo dosud vypraveno z Londýna. Vzhledem k tomu, že právě ve Velké Británii žije zhruba milion Poláků (z nichž velká část tam v uplynulých letech odjela za prací), lze předpokládat, že domů se vracejí také oni, nikoliv pouze turisté.
Celý letecký most, který Polsko organizuje pod názvem „LOTdomů“, je nejmasovější akcí návratu Poláků v dějinách země. Podle předpokladů polského ministerstva zahraničí se v dohledné době může vrátit až několik set tisíc osob s polským občanstvím. Všichni procházejí už na hranici, případně před nástupem do letadla, zdravotní kontrolou, po návratu je jim uložena dvoutýdenní domácí karanténa. Její dodržování kontroluje policie a armáda, za porušení ochranného režimu hrozí pokuta do 5 tisíc zlotých, což je částka více méně odpovídající průměrné hrubé měsíční mzdě.
Atmosféru v zemi pozitivně – alespoň prozatím – ovlivňuje zvláštní směs společenské solidarity, obav z epidemie, dobře vedené oficiální informační kampaně a poodsunuté politiky. V Polsku jsou také uzavřeny školy, restaurace, obchody se zbožím, jež není k životu nezbytné. Nebyla však nařízena celostátní plošná karanténa, v ulicích nehlídkuje policie: vláda pouze požádala občany, ať vycházejí jen v nutných případech, nevyhledávají lidnatá místa. Záběry z prořídlých ulic polských měst a především z parků a příměstských lesů, kde se v bezpečné vzdálenosti od sebe procházejí rodiče s dětmi, malé skupinky (většinou dvojice) osob, prozrazují, že tato výzva má dosti pozitivní ohlas. Také lidé, jimž byla nařízena karanténa, se podle sdělení ministerstva zdravotnictví daným režimem v 99 procentech případů skutečně řídí.
Zakázána jsou shromáždění nad 50 osob – toto omezení se týká rovněž bohoslužeb a je díky přesvědčivě formulovaným výzvám polských biskupů dodržováno, přičemž většina kostelů zůstává otevřena, věřící je navštěvují individuálně. I proto, že hrozba epidemie se časově sbíhá s předvelikonoční velkopostní dobou, dochází zřejmě také k silné duchovní mobilizaci – ta je sice těžko měřitelná, ale lze ji vnímat třeba už jen v postech na internetu či vyčíst z údajů o sledovanosti mší, které různé televizní a internetové kanály každodenně zprostředkovávají v živém vysílání.
Církev vyzývá k modlitbě za ustání epidemie, za zemřelé, nemocné, za zdravotníky. Přes 90 tisíc vstupů má například na YouTube sobotní nahrávka pastýřského listu metropolity středopolské Łodže, populárního arcibiskupa Grzegorze Ryśe, který říká: „Všichni dnes procházíme dobou zkoušky – ještě nevíme, jak velké, jak rozsáhlé a jak dlouhé. Tato zkouška se týká každého osobně, ale týká se také nás všech dohromady, našeho společenství. Jako církev právě skládáme závažnou zkoušku. Je to především zkouška z víry a naděje a následně hned také z jejich plodů – z konkrétní (ne pouze proklamované) lásky k bližnímu, solidarity a vnímavosti k potřebám ostatních“. V tomto smyslu je duchovní mobilizace polské společnosti měřitelná také spontánními akcemi pomoci starším sousedům s nákupy, sbírkami ochranných pomůcek, o něž prosí nemocnice. A takových akcí je – podobně jako v českých zemích – nemálo.
Nebe nad Polskem se pročišťuje doslova (menší hustota automobilové dopravy) i symbolicky. V politické rovině na chvíli ustal mimo jiné celoevropsky sledovaný spor o soudní reformu, do pozadí ustoupila také kampaň před květnovými prezidentskými volbami, připravují se opatření na povzbuzení ekonomiky. Polsko sváží domů své občany a čeká, jaký bude svět po epidemii.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173/2010 Děkujeme!