Mohutná mezinárodní reakce na koronavirový „zmocňovací“ zákon zvedla novou vlnu odporu proti setrvání Fideszu v Evropské lidové straně (EPP); 13 členských stran vyzvalo k vyloučení strany. Jde nicméně vesměs o ty strany ze zemí Beneluxu a Skandinávie, které už dříve k tomuto EPP vyzývaly. Pro nás je zajímavé, že se k nim nově připojili Češi (konkrétně poslanci TOP 09/STAN Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák) a Slováci (dva poslanci hnutí Spolu).
Slabostí podobných aktivit dosud bylo právě to, že většina stran, pro něž je status quo neudržitelný, je početně malá. I tentokrát chybí početní Němci, Poláci, Italové, Francouzi, Španělé či Rumuni. Fidesz-KDNP disponuje nezanedbatelnými třinácti poslanci, plus jedním rumunským poslancem maďarské národnosti.
Fidesz má velmi úzké vztahy se slovinskou SDS (2 poslanci) nebo s Berlusconiho stranou Forza Italia (7 poslanců). Předseda EPP Donald Tusk poněkud vyhýbavě řekl, že vyloučení Fideszu EPP znovu zváží po koronavirové krizi, a ke kritice se adresně nepřihlásil. I tak na něj ostře reagoval slovinský premiér a předseda už zmíněné slovinské SDS Janez Janša, který jej vyzval, ať radši doručí členským zemím nějaké plicní ventilátory.
Případný odchod Fideszu by EPP s 187 poslanci trochu zabolel, odchod Fideszu a jeho spojenců by už bolel docela dost. Je třeba vzít v úvahu i fakt, že Fidesz vždy patřil k loajálním stranám EPP – ve více než 9 z 10 případů hlasoval v souladu se stranickou linií a jeden z nejdůležitějších europoslanců József Szájer, dlouholetý místopředseda EPP, dokonce léta sloužil jako zlý muž, který přemlouval váhavé poslance držet basu s EPP. Lívia Jároka z Fideszu, mimochodem vůbec první europoslankyně romského původu, je místopředsedsedkyní EP.
Fidesz by buď mohl založit vlastní frakci nebo se připojit k Evropským konzervativcům a reformistům (ECR), kde je polská vládní strana PiS, česká ODS, španělská strana Vox nebo třeba italští Bratři Itálie.
Není to jediná evropská kritika maďarského zákona. Patnáct členských států se přihlásilo k prohlášení, v němž podporuje a vyzývá Evropskou komisi, aby věnovala pozornost přezkumu mimořádných opatření v jednotlivých členských státech spojených s koronavirovou krizí tak, aby byly dodržovány základní hodnoty Unie. Podepsaní jsou hluboce znepokojeni rizikem porušování zásad právního státu, demokracie a základních práv. Nouzová opatření by měla být přiměřená a dočasná, podléhat pravidelnému přezkumu a dodržovat všechny zásady a závazky vyplývající z mezinárodního práva. Neměla by omezovat svobodu projevu a tisku. Ačkoliv jde o zjevnou reakci především na vývoj v Maďarsku, Maďarsko v textu není výslovně zmíněno. A tak se k prohlášení připojilo…
Více o maďarském koronavirovém „zmocňovacím“ zákonu se dočtete zde.
Anglický překlad zákona naleznete zde.
Text dopisu členských stran EPP je zde.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!