„Vláda Viktora Orbána chce zastavit činnost parlamentu nejméně na dobu do konce tohoto roku. Otázka rakouského deníku Der Standard, zda nám tu takto vzniká první otevřená diktatura v Evropské unii, je zcela namístě. Zvláště když nouzový stav v Maďarsku má být časově zcela neomezen.“ Takhle burcoval v březnu na vlnách Českého rozhlasu Luboš Palata a ostatní média to vesměs kopírovala. Nouzový stav, přijatý v březnu v Maďarsku, měl znamenat v podstatě diktaturu. Orbán rozpustil parlament, velké firmy převzala armáda, vládnout se bude pomocí dekretů a opoziční novináři půjdou do vězení. Evropská komise začala zákon zkoumat a předseda Evropské rady Donald Tusk přirovnal Orbána k fašistům. Nuže, nejenže se nic z toho nestalo, ale parlament dnes poměrem 192:0 schválil zákon, kterým ukončil stav nouze přijatý v březnu.
Parlament současně prohlasoval zákon o dočasných zdravotních opatřeních. Když se v březnu projednávalo vyhlášení výjimečného stavu, bylo to v reakci na nedostatečnost maďarského zákona o živelných katastrofách, který byl koncipován spíše na povodně než na pandemii.
Řadu kroků jako uzavírání škol či podniků tak vláda musela udělat v rozporu s ním, viz Fabiánova analýza. Cílem bylo najít jiné řešení. Proč selhal kompromis a vláda si vybrala konfrontační styl si zase můžete přečíst v už zmíněné analýze Andráse Szabóa a Szabolcse Panyie na Direkt36.
Podle Ágostona Mráze z vládě blízkého think-tanku Nézőpont panuje ve vládních kruzích spokojenost s průběhem. „Orbán si uvědomil, že může z falešné kritiky na mezinárodní scéně profitovat a situaci využil. Teď je absolutní vítěz, protože většina Maďarů je s jeho krizovým managementem spokojená, zatímco v zahraničí vyhrál boj proti kritikům,“ řekl Mráz.
Zřejmě narážel na fakt, že představitelé Evropské komise i Benátská komise uznali, že je zákon v souladu s evropskou legislativou a nezačali proti Maďarsku proceduru o porušení povinnosti (infringement). Orbán dnešní hlasování označil za „fantastický zážitek, který se stane jednou za život.“
K vládě kritická organizace Political Capital upozornila, že vláda maximálně využila příležitosti, které jí z výjimečného stavu a celkové konstelace politické scény plynuly. Podle Szabolcse Panye z investigativního projektu Direkt36 Orbánovi pomohla i přehnaná reakce zahraničních médií.
„Orbánův nouzový zákon si zaslouží kontrolu. Tento zákon vedl k pobuřujícímu zadržení nevinných lidí, kteří na Facebooku zveřejňovali protivládní příspěvky. Senzacechtivá a nedbalá žurnalistika (‚parlament je rozpuštěn‘) však udělala opačnou službu. Pomohla jen zdiskreditovat legitimní kritiku. Chyby jsou drahé,“ napsal Panyi na Twitteru.
Nový zákon počítá s tím, že by se příště při podobné příležitosti vyhlašovala „krizová situace“ na návrh hlavního hygienika, maximálně na šest měsíců s možností prodloužení, se souhlasem parlamentního zdravotnického výboru.
Během ní by mohla vláda omezit provoz a provozní dobu obchodů a podniků, uzavřít školy, rušit masové události typu koncertů a sportovních utkání, reorganizovat zdravotní péči, pozastavit uplatňování některých zákonů a přijímat mimořádná opatření nezbytná proti šíření epidemie.
Opozice pro novou právní úpravu většinou nehlasovala, protože podle ní vláda zneužívala již uplynulý stav k vydávání nesouvisejících dekretů, které se týkaly například parkování zdarma nebo škrtání peněz pro samosprávy. Prošla poměrem 135 pro, 54 proti a 3 poslanci se zdrželi.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!