Co se děje v Polsku: volby, Covid a Fort Trump

Za necelé dva týdny  budou Poláci volit prezidenta – anebo přinejmenším dva prezidentské favority. Ke konci prezidentské kampaně otřásají polským veřejným míněním staronová témata. Ekonomika se probouzí po epidemii a vrací se otázka polského Fort Trump.

Spory mezi kandidáty se v posledních dnech kampaně vyostřily. Dva hlavní soupeři polemizují o tom, jaká je role prezidenta a jakým směrem by se Polsko mělo ubírat – rovněž světonázorově. V konzervativním týdeníku „Do Rzeczy“ historik prof. Andrzej Nowak vysvětluje, že   tyto volby rozhodnou především o civilizačním sporu. „Z jedné strany stojí neomarxistický buldozer vize ‘překrásného nového světa’. V posledních desetiletích  takřka bez zábran projížděl územím, jež dnes stále scestněji nazýváme západní civilizací“ – prohlašuje Nowak a dodává, že „na druhé straně“ sporu stojí prezident Andrzej Duda. „Vše, co jsme se o prezidentovi dozvídali během pěti let, kdy je ve funkci, může v člověku posílit názor, že dědictví křesťanské kultury, dědictví mnoha generací, není pro Andrzeje Dudu prázdným pojmem, ale hluboce prožívanou, rodiči vštípenou hodnotou“ – zdůrazňuje Nowak.  Spor mezi dvěma hlavními kandidáty – Dudou, který bojuje o znovuzvolení, a kandidátem největšího opozičního uskupení, Občanské koalice, Rafalem Trzaskowskim – se projevuje v mnoha ohledech. Minulý týden znovu ožil konflikt o ideologii LGBT.  Tu prezident považuje za nebezpečnou a pro polskou tradici cizí, zatímco Trzaskowski ji osobně reklamuje, jak z pozice prezidentského kandidáta, tak coby varšavský primátor. Debatu vyvolal podpis Dudy pod Chartou rodiny, dokumentem věnovaným podpoře instituce manželství a rodin. Prezidentův krok vyvolal protesty nejen u volebních soupeřů, ale také v levicových sdělovacích prostředcích,  které si Dudu v posledních dnech neustále berou na paškál.

Jak tyto spory ovlivňují kampaň? Bývalá premiérka, dnes europoslankyně Práva a spravedlnosti Beata Szydlo tvrdí, že je šance, aby  Andrzej  Duda zvítězil už v prvním kole. „Rozhodne o tom nasazení a emoce. Zvítězí ten, kolem koho se soustředí. Předností Andrzeje Dudy je, že si na nikoho nehraje, nemusí si na rozdíl od ostatních nasazovat žádné masky. Říká pravdu, co slíbil, to udělal, má zajímavou vizi ambiciózního Polska“ – prohlašuje Szydlo v rozhovoru pro konzervativní týdeník „Sieci“. „Andrzej Duda z předvolebních setkání se nijak neliší od Andrzeje Dudy, který pije kávu s  přáteli. Nemá v sobě ani špetku cynismu, nesmírně si váží každého člověka, jde mu o dialog, trvá na hodnotách“ – dodává Szydlo.

Zdá se, že vyostřená volební kampaň přitahuje polské voliče, také ty, kteří žijí v cizině. Do půlky června se v systému ministerstva zahraničních věcí registrovalo už 330 tisíc Poláků v zahraničí, což je téměř o  140 tisíc více než před pěti lety, přičemž konečné údaje budou známy za několik dní. Komu přinese zvýšený počet voličů prospěch, to se dozvíme už 28. června.

Epidemie drží Polsko v šachu

Souběžně  s předvolebním bojem zápolí polská administrativa s epidemií koronaviru a jejími následky. V celé zemi nadále platí povinnost nosit v uzavřených prostorách roušky a zachovávat odstup. Mnohé firmy počítají ztráty po několikatýdenním zmrazení ekonomiky.   Podle tiskových zpráv se však krize Polska nedotkne tolik jako ostatních unijních států a katastrofické scénáře o poklesu HDP mohou být přehnané. „S rychlým hospodářským růstem počítat nelze, ale prognózy pro Polsko jsou lepší než v případě jiných zemí v EU“ – čteme v centropravicovém deníku „Rzeczpospolita“. „Před dvěma měsíci nebyla předpověď poklesu polského HDP o 7,4 procenta nijak udivující. Dnes, když známe protikrizová opatření, je velmi pravděpodobné, že míra recese bude mnohem menší“ – cituje deník Piotra Kalisze, hlavního ekonoma banky Citi Handlowy.

Horší vyhlídky mají… snoubenci. Jak totiž čteme v „Rzeczpospolité“, podle předpisů je už sice možné organizovat svatby se 150 hosty, ti se však obávají nákazy a nechtějí se zúčastnit. A snoubenci mají problém. Firmy nechtějí oslavy přesouvat na jiný termín, nechtějí také rušit smlouvy, leda pod podmínkou vysokého penále – píše autorka článku. V obtížné situaci jsou také cestovní kanceláře, které navzdory otevření hranic nezaznamenaly příliš zvýšený zájem o svou nabídku – píše „Dziennik Gazeta Prawna“. Organizátoři zájezdů tvrdí, že zásadním problémem jsou bezpečnostní pravidla v letadlech. Pokud má nadále platit rozhodnutí o obsazení maximálně poloviny sedadel, bude obnovení charterů prakticky nemožné – čteme. Navíc si cestovní kanceláře i turisté po několikaměsíčním epidemickém ochromení uvědomují, že počet nakažených může stoupnout a restriktivní opatření budou zpátky.

Jak hodnotí situaci v zemi ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski? V rozhovoru pro týdeník „Do Rzeczy“ vysvětluje, že Polsko se vyhnulo italskému scénáři,  což zabránilo přetížení systému zdravotnictví, současně s tím však souvisí delší průběh epidemie. Szumowski přitom uklidňuje, že horizontální nákaza je omezená. „Musíme si uvědomit, že ohniska máme pod kontrolou, protože nemocné izolujeme a kontaktním osobám nařizujeme karanténu. Je to stejné, jako když okopeme ohniště – nějakou dobu ještě bude řeřavět, ale brzy vyhasne. Je však velmi málo pravděpodobné, že nemocného s Covid-19 potkáme na ulici – ujišťuje ministr.

„Fort Trump“ v Polsku?

Tisk v posledních dnech žije také tématem americké vojenské přítomnosti v Polsku a návrhem na vytvoření americké vojenské základny. Ten byl formulován v září 2018, během návštěvy prezidenta Dudy v USA. Agentura Reuter však před několika dny přišla s informací, že návrh už není aktuální. Tuto zprávu během několika hodin dementovala americká velvyslankyně ve Varšavě, Georgette Mosbacher. Debatu navíc roznítily zprávy o plánech na stažení  tisíců amerických vojáků z německých základen. Tisk spekuluje, že část vojáků by mohla být přesunuta do Polska, konkrétně do základny Fort Trump. Z neoficiálních informací našeho týdeníků vyplývá, že vláda ve Varšavě nejen láká amerického prezidenta k vybudování Fort Trump, ale už mnoho měsíců usiluje také o to, aby se do Polska dostala část jaderného arzenálu. Těmto snahám je nakloněna mimo jiné velvyslankyně Mosbacher. Problém je v tom, že k operaci přesunu amerických jednotek do Polska nestačí přesvědčit samotné Američany, nýbrž také naše spojence v NATO, a to už je záležitost mnohem složitější – čteme v týdeníku „Do Rzeczy“.

Ve středu Bílý dům oznámil, že 24. června přijme Donald Trump ve Washingtonu Andrzeje Dudu, jedním z témat jednání bude obranná spolupráce

 

Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!