Nevím, proč mě ten nizozemský chlápek tak nenávidí

Evropská rada jedná už třetí den o postkoronavirovém balíku. Premiér Orbán dnes přes 20 minut hovořil s novináři zahraničních i maďarských médií. Podle Orbána se desítky projednávaných konfliktních otázek díky úsilí předsedy rady Charlese Michela podařilo srazit na čtyři, které jsou ale nejvíce palčivé a maďarská delegace již předobjednala hotel a je připravena zůstat celý týden, obětovat domácí politické záležitosti a třeba fotbal. Připomeňme, že Orbán do Bruselu odcestoval s de facto s mandátem na veto, když se nechal parlamentem zavázat, že nesmí souhlasit s plánem, který nesplní podmínky Maďarska.
 
Pro Maďarsko balík není existenciální, protože není v eurozóně a ukazatele růstu nejsou špatné, nicméně bude-li eurozóna v potížích, bude i maďarská ekonomika velmi trpět pro svou provázanost s velkými ekonomikami EU. Rada podle Orbána navíc pracuje pod velkým tlakem druhé vlny.
 
Konfliktní otázky jsou: zaprvé je stále otevřená otázka velikosti balíku Next Generations; zadruhé zda budou převažovat granty nebo půjčky; zatřetí je to rabat, privilegium bohatých, které vyjednali Britové – podle Orbána je nutné ho hned zrušit; a začtvrté je to vláda práva (rule of law mechanism).
 
Nizozemsko chce podle Orbána mechanismus, kterým by mělo kontrolu nad utrácením peněz jihu, hlavně Itálie. Jde tedy primárně o italsko-nizozemský konflikt, v němž Maďarsko stojí na straně Itálie, která musí co nejrychleji restartovat a stabilizovat ekonomiku, aby se eurozóna nezhroutila.
 
Pokud jde o Maďarsko, rozdíl mezi sumou peněz plynoucí do Maďarska na jedné a do Řecka a Portugalska na druhé straně je podle Orbána od začátku „ponižující“, přestože došlo k určitým úpravám, ale Maďarsko je ochotné to v zájmu EU překousnout. Navíc je třeba zdůrazňovat, že jde zčásti o půjčku, to znamená, že Maďarsko v horinzontu 30 let zaplatí více než přijme.
Pokud jde o vládu práva, panuje podle Orbána stoprocentní konsensus. Jak řekl prezident Macron, kdo nedodržuje vládu práva, „měl by EU okamžitě opustit“, ne být krácen na penězích. Orbán s tím podle svých slov úplně souhlasí, souhlasí i s mechanismem na ochranu peněz před korupcí. S čím nesouhlasí, je mechanismus na ochranu vlády práva.
 
Jednalo by se o nový právní mechanismus, který nelze postihnout v pěti neurčitých větách dohody, ale musí být precizní a dlouho a pečlivě projednávaný, bude možná muset vyžadovat i modifikaci smluv. Pak Maďarsko není striktně proti, ale je to v rozporu se současnou urgencí.
Orbán neví, co podle má nizozemský premiér Mark Rutte proti němu osobně či proti Maďarsku, ale útočí na ně drsně, prý řádově více než proti Polsku. Maďarsko musí být podle Rutteho finančně potrestáno, protože porušuje vládu práva. Každopádně žádné takové rozhodnutí ještě ze strany Evropské komise nepadlo, Orbán proto požádal Němce, aby situaci co nejrychleji vyhrotili a rozhodli na základě stávajících mechanismů, jestli Maďarsko porušuje vládu práva. Rutte mu prý navíc připomíná komunisty v Maďarsku, kterých když se ptal, proč jej jdou zatknout, jaký zákon kádárovského Maďarska porušil, odpovídali mu neurčitě, že jeho chování je riskantní. Podobně vágně podle něj Rutteho skupina operuje s mechanismem právního státu, že nemusí být konkrétní provinění, ale stačí risk.
 
Podle Orbána nicméně není problém ani tak s Ruttem, ale s nizozemským parlamentem. Ten přijal podobně jako ten maďarský usnesení, kterým premiéra zavázal, aby trval na mechanismu. Maďarský parlament Orbána zavázal přesně opačně a ani jeden nehodlá ustoupit. Pokud však kvůli tomu nedojde k dohodě, je to podle Orbána Rutteho vina, protože on pouze trvá na zachování statu quo, zatímco Rutte je ten, kdo ho chce měnit.
 
Když Orbán říká, že on sám bojoval za vládu práva v Maďarsku v době komunistického režimu, za to, aby se Maďarsko jako právní stát podobalo západním společnostem, ptá se jej Sándor Zsíros z maďarského Euronews, jestli si to pořád ještě přeje. Orbán mu na to odpovídá, že otázka migrace to poněkud zkomplikovala a změnila jeho porozumění Západu.
 
Podle Katalin Halmai, bruselské zpravodajky levicového deníku Népszava, Orbán správně vycítil, že má útočit na Rutteho, protože právě nizozemského předsedu vlády mnoho premiérů sedmadvacítky považuje za zodpovědného za dosavadní neúspěch. Orbán se také pokusil prosadit požadavek, aby se na politické NGOs placené z evropského rozpočtu uplatňovala stejná pravidla jako na politické strany. Věděl, že neprojde, ale rozhodl se to využít jako vyjednávací kontrapunkt k nizozemským požadavkům. Rozhovor ukončil slovy, že se musí vrátit za svým nizozemským přítelem. Celý rozhovor (převážně v angličtině) zde.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!