Skupina černošských studentů na New York University je přesvědčena, že trpí na univerzitě všudypřítomným rasismem, zvláště v oblasti ubytování. Teď to hodlají změnit požadavkem na koleje pouze pro černé. Píše o tom na svém webu samotná univerzita. Boj za černošská práva tak po skoro sedmdesáti letech boje za desegregaci paradoxně dokončuje obrat k… segregaci.
Pokud máte dojem, že snad nemůže existovat inkluzivnější místo, než je newyorská univerzita, asi se mýlíte. Spolubydlící, co neměl rád černochy, mikroagrese při debatách v učebně, rasistický profesor… Takhle popisují někteří černí studenti své zážitky z univerzity. A tvrdí, že „neexistuje nic, co by nás ochránilo.“ A dochází k překvapivému názoru. „Hodně se mluví o důležitosti diverzity, ale ne o tom, že různí studenti mohou chtít být začleněni různým způsobem.“
Černí studenti proto založili spolek „Černé fialky“, který na sebe upozornil například peticí za větší počet černých profesorů na politologii nebo za ryze černá patra na kolejích. Tam by také směli pracovat jen černí zaměstnanci a úplně všichni na kolejích by měli projít školeními o diverzitě a zaujatosti.
V akademickém senátu našli podporu a s Černými fialkami už jedná správa kolejí. Vzhledem ke koronaviru ale směřuje první kroky až na léta 2021-2022. Tím si vysloužila kritiku od černých studentů, že jedná pozdě a málo. „Pro univerzitu by to mělo být prioritou pokud jim opravdu záleží na černých životech a černých studentech… univerzita se nesmí vyhýbat odpovědnosti za rasismus… Univerzita nedělá potřebné strukturální změny, které černí studenti požadují…“
Univerzita se přitom docela snaží. Vyhlásila dvojnásobné navýšení stipendií pro černé studenty, založení nového studijního programu o nerovnosti a sociální spravedlnosti, rozšíření programů zaměřených na diverzitu, všichni noví studenti musí povinně projít školením o diverzitě a rovnosti atd atd. Ale s rasismem bojuje i takřka anekdoticky. Například vykázáním asijsko-amerického studentského spolku Lambda Phi Epsilon.
Na veřejnost totiž unikly soukromé zprávy několika členů, kteří se baví o situaci po zabití George Floyda. Student Roger Sun zabití odsoudil, ale upozornil, že černoši se sami navzájem zabíjejí mnohem více nebo, že policejní brutalita – ať je jaká je – udržuje černé komunity v konečném důsledku bezpečnější. Také porovnával osud černé a asijské komunity, kde poukázal na těžké počátky obou (Číňané čelili také diskriminaci a segregaci a pracovali v pozici tzv smluvních zaměstnanců, jejichž svoboda byla omezena), ale také na fakt, že asijská komunita se tvrdou prací vypracovala na výrazně lepší pozici, než černošská. Podle mluvčího univerzity je to „naprosto odporné a v rozporu s hodnotami naší komunity.“ Případ vyšetřuje oddělení pro chování studentů a Univerzita vyzvala studenty, aby se nebáli podobné případy ohlašovat na speciální linku pro nahlašování zaujatosti.
Autor nejvíce odsouzených příspěvků student Roger Sun samozřejmě provedl sebekritiku. Omluvil se, uznal, že věci nerozumí a uznal také, že chápe, že mu nebude odpuštěno hned. „Ačkoliv jsem neměl v úmyslu obhajovat policejní brutalitu, úmysl nehraje roli. To, co hraje roli, je že moje zprávy poukazují na můj pokřivený pohled, který vyplývá z mých privilegií a neznalosti černé komunity.“
To samozřejmě aktivistům nestačí. Požadují vyloučení z koleje a podstoupení povinného školení z diverzity. Studentka Allison de Leon říká, jak je pro ní těžké si vůbec představit, že lidi, které může potkat v učebně, v kantýně, na koleji, mohou mít tak hrozné myšlenky. A nedostatečná je i aktivita univerzity. Jak řekl student Mathew Aasare: „Mnoho černých studentů má dojem, že když nahlásíte chování profesora nebo spolužáků, tak se nic nestane. Univerzita se chlubí padesátiprocentním nárůstem počtu černých studentů, ale nedělají nic pro jejich duševní pohodu.“
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010. Děkujeme!