Abeceda amerických voleb – Idaho

Idaho je posledních sedmdesát let republikánskou baštou, protože od roku 1952, kdy si místní lid za prezidenta zvolil Dwighta D. Eisenhowera, hlasoval pro demokrata jen jednou. Šlo o volby v roce 1964, kdy i zde vyhrál Lyndon B. Johnson – zvítězil nad republikánem Barrym Goldwaterem. V roce 2016 vyhrál Donald Trump nad Hillary Clintonovou v poměru 59,3% ku 27,5%.
 
I z letošních všech průzkumů plyne, že čtyři idažští volitelé z 538 dají hlas Trumpovi. Důvodem dlouhodobých úspěchů republikánů bude zřejmě silně zakořeněný konzervatismus původní mormonské populace. I když se dnes k mormonům hlásí jen asi 14% z přibližně dvou milionů obyvatel Idaho, stále jsou tu v podobě utuženého tradicionalismu znát. Stát i přes nejrychleji rostoucí populaci si udržuje konzervativní náboj a nic na tom nemění ani přímo invazivní migrace ze sousedních států, včetně Kalifornie, Washingtonu a Oregonu. Obavy, že migranti, zejména ze západního pobřeží, změní politický ráz státu se nenaplnily. Důvod je prostý : většině nově příchozích se liberální kultura zajídala, proto hledali (a našli) starou, dobrou Ameriku právě v Idaho. Za těmito spontánními přesuny Američanů stojí především kulturní revoluce liberálů, která způsobuje, že státy s liberální politikou se stávají ještě liberálnějšími neboť těm, kterým tento životní styl nevyhovuje nakonec odcházejí do prostředí, které je jim příjemnější, než aby vedli boj, na který si s rozumem nevystačí.
 
Případ Idaho není v tomto ohledu netypický, naopak, jde o trend, o kterém Američané vědí už od devadesátých let. Silnější konzervativní koncentrace Idaho přináší především ekonomický efekt v podobě rychlého hospodářského růstu způsobeného efektivním a přirozeným zaváděním nových technologií. Tato poznámka se mi zdá velmi důležitá, uvědomíme-li si např. stamiliónové investice např. v nedaleké Kalifornii do autonomní dopravy namísto investic do rozpadající se staleté kanalizace.
 
 
Idaho je stát, kde nepřevládají protestanté. Je jich sice skoro padesát procent, ale doplňují je římští katolíci se svým patnáctiprocentním výskytem a již uvedení mormoni se čtrnácti procenty. Ti odsud před více než sto lety ve velkém utekli do Utahu, o kterém bude řeč později. Afroameričanů zde žije celkem asi deset tisíc a potkat je stejným štěstím, jako potkat příznivce demokratů.
 
V Idaho sídlí významné technologické firmy, jako např. Micron Technology (čipy), Hewlett-Packard (tiskárny), Clearwater Analytics (software).
 
Progresivní daň z příjmů fyzických osob zde činí od 1,6% do 7,8% v osmi příjmových skupinách. Daň z prodeje (něco jako DPH) činí obecně 6%, u ubytování je vyšší (7 až 11%). Inspirativní zajímavostí je její osvobození u léků na předpis. Idaho (stejně jako většina republikánských států) je výjimečně hodnocena jako obzvlášť příhodná pro podnikání. Další inspirativní zajímavostí je ústavou stanovené vyrovnané hospodaření státu, což fakticky neúčelné investice znemožňuje (stát další peníze získává jen ze státních dluhopisů). Co je v Idaho méně inspirativní, je státem organizovaný prodej alkoholu, což má své kořeny právě v mormonském tradicionalismu, kdy zejména v dobách prvního osídlování byl s chlastáním dost velký problém.
 
Idaho je cca třikrát větší, než Česká republika, velkou část území zaujímají národní přírodní rezervace a překrásné oblasti divočiny. Navštívit tento stát je nutné – určitě nutnější, než Los Angeles nebo Washington.
 
Republikánská strana v Idaho je tvořena hluboce věřícími členy, její preambule zní : „Jsme republikáni, protože věříme, že síla našeho národa spočívá v naší víře a spoléhání se na Boha, našeho Stvořitele.“ („We are Republicans because we believe the strength of our nation lies with our faith and reliance on God our Creator.“) Republikáni v Idaho se považují za ochránce tradiční rodiny, staví se proti potratům a podporují trest smrti.
 
O to hysteričtější jsou tamní demokraté. V letošních primárkách zde jen o fous vyhrál Biden se ziskem 49%, poděs Sanders získal skoro 43%. V republikánských primárkách získal Donald Trump 93,5%.
 
Co se týče průzkumů souboje Trump – Biden, nenašel jsem z Idaho žel žádný novější, z těch starších vyplývá vysoký Trumpův náskok.
V rámci aktuálních průzkumů v rámci USA, ty samozřejmě existují. Z průměru pak z 6. září vyplývá 50,1% pro Bidena a 42% pro Trumpa.
 
Stát Idaho v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů USA zastupují vždy dva republikáni. Ve státním Senátu je poměr sil 28:2 a ve Sněmovně 56:14, vždy ve prospěch republikánů. Guvernérem je pochopitelně republikán.
 
Na obrázku vidíme guvernéra Brada Littlea, farmáře a vnuka neoficiálního ovčího krále státu Idaho. Letos v březnu podepsal dva důležité zákony týkající se lidí s poruchami pohlavní identity. První (HB 500) se týkal zákazu jejich účasti v ženských soutěžích pořádaných nebo financovaných ze státního rozpočtu. Druhý, HB 509, který je v přímém rozporu s federální judikaturou, se týkal zákazu přepisování údajů o pohlaví v rodném listě po provedení chirurgického zákroku, kterým dojde k zdánlivé změně pohlaví.
Rozpor s rozhodnutím Nejvyššího soudu USA spatřuji pouze u druhého ze zákonů, neboť soud o účasti mužů v ženských soutěžích nikdy žádné rozhodnutí nevydal. Jaký bude další vývoj v této kauze, kterou levicoví aktivisté označili za diskriminační, to uvidíme. Pravdou však je, že muži v ženských týmech jistě znamenají především nedůvodnou výhodu neboť způsobují nerovnost podmínek soupeřů.
 
Co se týče tvrzeného diskriminačního obsahu normy, pak diskriminaci naopak odstraňuje. V konečném důsledku by situace totiž mohla dozrát k tomu, že např. volejbalové mužstvo by vyhrávalo všechny zápasy, protože skutečné ženy jsou fyzicky slabší, než zdánlivé ženy.
 
 
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010. Děkujeme