Maďarská vláda rezolutně odmítá report Evropské komise o stavu vlády práva v členských státech. K malému překvapení jej ministryně spravedlnosti Judit Varga označila za „absurdní a nepravdivý“ a dodala, že „nemůže sloužit jako základ pro jakoukoli další diskusi o právním státu v Evropské unii“. Varga označila koncept a metodiku zprávy za „chybné“, její zdroje za „nevyvážené“ a obsah za „neopodstatněný“.
Podle ministryně jde o „další útok centrálně financované mezinárodní sítě v rámci koordinované politické kampaně proti Maďarsku“ napsala Varga na Facebooku s odkazem na to, že „z 12 nevládních organizací, na něž se odkazuje maďarská kapitola, čerpalo 11 v posledních letech finanční podporu od nadace Open Society [George Sorose]“.
Report včera představili eurokomisaři Věra Jourová a Didier Reynders. Tak i útok maďarské vlády na Jourovou, který přišel o den dříve, se dostává do jiného světla jako preventivní pokus otřást jejím narativem.
V případě Maďarska se obavy jako už obvykle týkají hlavně médií a korupce. „Nezávislá média čelí systematickým obstrukcím a zastrašování,“ uvádí se ve zprávě. Ta rovněž zjistila „systematický nedostatek odhodlanosti při vyšetřování a stíhání korupčních kauz týkajících se vysokých úředníků a jejich blízkých“, a vyzývá i k posílení soudní nezávislosti. Podle Vargy je naopak v Maďarsku „skutečný pluralismus, na rozdíl od mediálního mainstreamu v západní Evropě , kde masivně dominují levicová a liberální východiska“.
Magazín Politico vytvořil žebříček členských států podle množství vyjádřených obav: slabě červenou jsou vyznačeny obavy (concerns), tmavě červenou pak vážné obavy (serious concerns). Ty se vyskytují jen u Polska (2), Bulharska (3), Maďarska (1) a Slovenska (1). Českého čtenáře jistě překvapí umístění Rakouska v trojce nejhorších.
Žebříček odhaluje některé zajímavé skutečnosti: 7 z 10 nejproblematičtějších států vstoupilo do EU v roce 2004. Výrazně mezi nimi převažují (středo)pravicové vlády (tedy ty náležející do Evropské lidové strany, EPP). Z 11 vlád, v nichž je vůdčí silou člen EPP, je 9 problémových, zatímco z 6 vlád, kde vládnoucí strana náleží do socialistické frakce, je 5 na opačném konci žebříčku.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!