Začíná to dávat smysl

Jen těžko si lze třeba v Německu představit situaci, kdy ze všech televizí mluví ministr zdravotnictví a nikoliv premiér či prezident. Roman Prymula ovšem dnes v projevu ukázal, že to v českých podmínkách nemusí být úplně špatně. 
 
Prymula na začátku svého projevu prokázal poměrně zásadní velkorysost, kdy se omluvil za současnou krizi. „Ano, možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ řekl. Samozřejmě všichni víme, že popel na hlavu si měl sypat úplně někdo jiný, ale Prymulův krok je třeba ocenit.

 

Zjevně si na rozdíl od svého „šéfa“ uvědomuje, že omluva je na místě a je ochoten vzít vinu na sebe, přestože jemu toho zase tolik vytknout nemůžeme. V minulosti nebezpečí, které COVID představuje, nikdy nebagatelizoval, a naopak čelil tvrdé kritice, že to se svými prohlášeními přehání. Skutečnost nelakuje na růžovo ani nyní, ale máte z něj alespoň pocit, že ví, o čem mluví.

„Není pravda, že volba stojí mezi ekonomikou a zdravím. Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu před virem nezavírají doma,“ uvedl s tím, že epidemii bez hospodářských a společenských škod prostě zastavit nelze. Nikdy a nikde na světě.

Prymula očekává, že jej k cíli přivede poměrně ambiciózní plán, který sestává ze zásadního navýšení nemocniční kapacity o 10.000 lůžek, posílení trasování a plošné testování populace v celém Česku. Tento plán někteří experti v uplynulých dnech kritizovali jako nereálný, ale ministr zdravotnictví na něm zjevně trvá. „O zapojení do systému testování požádáme praktické lékaře, nemocnice, aktuální odběrová místa, a dále speciální odběrná místa posílená o až 7 tisíc studentů lékařských fakult a dalších 10 tisíc studentů vysokých škol,“ dodal.

Je dobře, že se Prymula v tomto případě nedrží při zdi, protože existují země, které ukázaly, že takové testování je možné. Podobně postupuje například Dánsko či Jižní Korea. Čína se pro změnu chystá otestovat celé desetimilionové město. I v tomto případě může platit, že „malý je ten, kdo si klade malých cílů“. Jakákoliv podobná iniciativa je navíc rozhodně lepší než zjevná stagnace v počtu testů, kterou se nedaří prolomit.

Zdaleka nejcennější část Prymulova projevu pak vězí tam, kde vysvětluje jednotlivá opatření. Snad poprvé představitel vlády argumentuje statistikami, které jsme dosud neznali. A to zcela nepochopitelně. „Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou postiženi pedagogové a pracovníci ve školství, dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci. Tento prudký nárůst začal 12. září a neustále raketově stoupá. Dosáhl už více než 4,5 tisíce případů. Pokud vezmeme pozitivní osoby podle povolání, či podle oboru činnosti, je na prvním místě s více než 16 procenty právě kategorie žák, student, učeň,“ vysvětlil ministr. Je absolutně trestuhodné, že jeho předchůdce (či vláda obecně) nebyl schopen argumentovat čísly. Pokud tyto statistiky znáte, pak se třítýdenní uzavření prvních stupňů zdá mnohem více pochopitelné.

A to je vlastně nejdůležitější poselství Prymulova projevu. Transparentnost. Říkejte na plnou pusu, co se děje, nelakujte na růžovo, uvádějte statistiky, nejednejte s občany jako s blbečky. A připusťte, že následující vývoj je do značné míry vaše zodpovědnost. To ministr zdravotnictví splnil. Tak si navzájem přejme, ať to vydrží.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč