Vítězství Igy Swiatek v grandslamovém French Open ovládlo na několik dnů první stránky polských informačních servisů, v jeho stínu zůstal i nadcházející summit Evropské unie. Řeší se ale i obrat francouzské politiky k Polsku a zavírání polských dolů kvůli klimatickým cílům EU.
Triumf devatenáctileté tenistky v sobotním finále French Open znamená pro Polsko v oblasti sportu další důvod k hrdosti. O skvělé hře Igy Swiatek píše polský i zahraniční tisk. Tento úspěch je pro děvče z Raszyna u Varšavy skokem do jiného světa, v Paříži už vydělala přes 1,6 mln euro. Máme vedle Roberta Lewandowského druhou celosvětově známou sportovní hvězdu – chválí tenistku v deníku „Rzeczpospolita“.
Devatenáctileté tenistce už gratulovali také premiér Mateusz Morawiecki a prezident Andrzej Duda. „Ta mladá tenistka napsala na kurtech stadionu Rolanda Garrose neuvěřitelný příběh! Paříž je dnes polská!“ – napsal po sobotním vítězství na Twitteru premiér.
Silné Polsko ve Výmarském trojúhelníku
Jedrzej Bielecki píše v „Rzeczpospolité“ – deníku vůči současné polské vládě obecně vzato zdrženlivém – o nadcházejícím jednání ministrů zahraničí Francie, Polska a Německa. Výmarský trojúhelník, tedy uskupení na podporu trojstranné spolupráce mezi těmito státy, vznikl roku 1991. Prezidenti se v tomto formátu sešli naposledy roku 2013, šéfové diplomacie roku 2016. Ministři zahraničních věcí se po čtyřech letech setkají v Paříži. Francie už ví, že bez Polska toho v unii příliš nepořídí. Čtvrteční rozhovory mají být prologem před summitem prezidentů – sděluje redaktor a vysvětluje, že francouzské vedení změnilo politiku po třech letech, během nichž se prezident Macron stavěl k jednání polské a také maďarské vlády velmi odmítavě.
K „brutálnímu“ zvratu ve francouzské politice došlo už na začátku letošního roku – píše Bielecki a připomíná: po nástupu do úřadu, v roce 2017 se Macron prohlásil vůdcem „liberální demokracie“, v opozici k „populistické“, ba přímo „autoritární“ vládě v Polsku a v Maďarsku. V únoru Macron konečně zavítal do Polska – jedné z posledních unijních zemí, kam se vydal (…) Paříž v této linii pokračuje, přispělo k tomu znovuzvolení Andrzeje Dudy, jež ukázalo, že Právo a spravedlnost nadále zůstává u moci – vysvětluje autor „Rzeczpospolité“ a připomíná, že francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian se vypravil na fórum Globsec do Bratislavy, kde se sešel se svými kolegy z Visegrádské skupiny, což je signál, že se Paříž smířila s novou rolí střední Evropy.
Role Polska se umocňuje také kvůli odchodu Velké Británie z EU a kvůli ekonomické krizi, jež oslabuje jižní státy unie. Jak se to promítne do rozhodování francouzských a německých politiků? To ukážou nejbližší měsíce.
Klima rozděluje Evropu
List „Dziennik Gazeta Prawna (DGP)“ přináší informace o unijních sporech ohledně boje s klimatickou krizí. Evropský parlament chce šedesátiprocentní redukci emisí CO2do roku 2030. I kdyby tento projekt neprošel, budeme se s uhlím muset rozloučit dříve, než bylo slíbeno horníkům – píše „DGP“ v souvislosti s tím, že europoslanci přijali pro EU ambicióznější klimatické cíle, než původně plánovala Evropská komise.
Nyní návrh Evropského parlamentu posoudí vlády členských států a definitivní rozhodnutí padne pravděpodobně v nejbližších měsících. Při nedávném setkání unijních ministrů zodpovědných za energetiku prohlásil polský náměstek ministra pro záležitosti klimatu Adam Guibourgé-Czetwertynski, že Polsko realizace vyššího redukčního cíle zneklidňuje. Energetická transformace EU podle něj nemůže probíhat na úkor nejchudších regionů a obyvatel, zvýšené cíle by neměly vyvolávat energetickou chudobu – čteme v „DGP“. Nezávisle na unijních emisních cílech čeká Polsko vyjednávání s Evropskou komisí o klimatické politice a vlastním plánu pro příští desetiletí – předpokládá deník. Varšavská vláda totiž v září podepsala dohodu s horníky, podle níž se poslední polský černouhelný důl uzavře v roce 2049. Tento plán musí však Evropská komise ještě schválit.
Pravidelný přehled polského tisku o tom nejdůležitějším, co se děje v zemi nad Vislou, vám přinášíme ve spolupráci s Institutem polsko-maďarské spolupráce Wacława Felczaka.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!