„Jak se dnes cítíte, pane prezidente?“ „Jó, je to OK … Chřipka je zatraceně nepříjemná nemoc, protože člověk musí zatnout fakt všechny zuby, aby se z toho nezbláznil…“ Tak se svěřil se Donald Trump svým spolupracovníkům po propuštění z nemocnice, kde byl jako pozitivní na COVID-19 preventivně na několik dnů umístěn. Nezapomněl také na své obvyklé vtípky o Joe Bidenovi a jeho panickém strachu z nové chřipky, a že pevně věří, že se z toho strachu nakonec ten stařík do voleb úplně nesloží (Biden je o necelé tři roky starší). Pak několikrát s bouřlivým smíchem poprská tiskovou mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyovou a zeptá se jí, jak se vede její sotva roční dceři Blake. Na odpověď ale nečeká, odchází, musí přeci řídit celý svět …
Lidé z Oklahomy ostrovtipu prezidenta Trumpa dobře rozumí, však si také demokrata za prezidenta od roku 1952 nezvolili. Ano, v roce 1964, stejně jako všichni Američané uvěřili demokratu Johnsonovi, ale to se snad ani nepočítá, protože jeho soupeř, republikán Goldwater, byl v kampani skutečně slabým protivníkem a Johnson byl nástupcem zavražděného Kennedyho a tak nějak se počítalo s tím, že vyhrát má.
„Biblické pásmo“
Sedm volitelů státu Oklahoma zvolí Donalda Trumpa a ten, stejně jako v minulých volbách, kdy zde pokořil Hillary Clintonovou o 36, 4%, věří, že tradici republikánského náskoku nad třicet procent udrží i letos. Barack Obama v Oklahomě v roce 2008 prohrál s Johnem McCainem o 31,2% a v roce 2012 s Mittem Romneym o 33,6%.
Tradiční jižanský stát Oklahoma má asi 4 milióny obyvatel a je více než dvakrát větší než Česká republika (181.037 ku 78.867 km²). HDP 202 mld. USD v roce 2019 ho řadí na 29. příčku v rámci USA.
„Okies“, jak se lidem z Oklahomy říká, se zabývají velmi pestrou škálou podnikatelských aktivit, od těžby ropy a zemního plynu, přes výrobu potravin a pneumatik, až po letecký a kosmický průmysl.
Oklahomskou populaci tvoří necelých 70% bělochů, 7% černochů 9% hispánců. Žije zde také nejvyšší podíl indiánů, asi 400.000 – nejvíce z nich patří k národu Cherokee. Ostatní obyvatelé státu jsou Asiaté a míšenci.
Nábožensky patří Oklahoma to tzv. Biblického pásu, který zahrnuje především jižanské státy nebo alespoň jejich jižní části (Alabama, Arkansas, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Severní Karolína, Jižní Karolína, Tennessee, Texas, Virginie a Západní Virginie). Oklahoma je považována za „sponu“ tohoto pásu. Základním znakem této neformální kulturní oblasti je převládající sociální konzervatismus v protestanském provedení. Většina oblastí Biblického pásu jsou také republikánské pevnosti, což však nutně neznamená, že se jedná o voliče Donalda Trumpa.
Oklahomskou delegaci zástupců Kongresu tvoří republikánští senátoři Jim Inhofe a James Lankford. Ve Sněmovně reprezentantů USA stát zastupují republikáni Kevin Hern, Markwayne Mullin, Frank Lucas a Tom Cole. V letadle z Oklahomy do Washingtonu DC sedí Kendra Hornová sama, je to totiž jediná demokratka z Oklahomy v Kongresu. Guvernérem státu je republikán Kevin Stitt.
Ženský souboj
Jak jsme již v úvodu uvedli, v prezidentské volbě se žádná bitva konat nebude – je rozhodnuto. Za to v kongresových volbách se boj naopak očekává. Souboj (jediný, který stojí za řeč) se odehraje v pátém volebním obvodě zahrnující hlavní město Oklahoma City, kde Donald Trump porazil Hillary Clintonovou jen o 13,4%.
Hornová (44) zde v roce 2018 těsně a hlavně nečekaně porazila republikána Steva Russella (50,7% ku 49,3%). Republikáni už riskovat nechtějí, proto proti progresivistické Hornové nasadili chytrou Stephanii Biceovou (46).
Biceová, aby v Oklahoma City obstála, musí mít něco, co Hornová nemá. Podle komentátorů by to mohla být přesvědčivost. Zatímco demokratka Hornová, působí jako upovídaná servírka a bývalá milenka, kterou za manželku nikdo nechce, tak Biceová má naopak výraz seriózní ženy ze slušné rodiny, která má vzezření obětavé a chytré manželky. Hodnocení tohoto ženského duelu je věnován častý a na naše poměry i trochu zvláštní druh pozornosti (duely v ženském provedení nejsou přeci jenom v tomto konzervativním prostředí úplně tak běžným úkazem). Zatímco demokratická média hovoří o Hornové jako o ženě, která si s nabubřelými muži ve velkém světě poradí, tak republikánští komentátoři vyzdvihují pracovitost Biceové ve státním Senátu.
Jenomže Hornová není jednoduchý levičák typu Sanders nebo Cortezová. Profiluje se jako centristický demokrat zaměřený na fiskální odpovědnost. Nechybí samozřejmě nezbytný přídech směrem ke zlepšování zdravotní péče, vzdělávání a posílení postavení žen, ale důraznější je ve skutečně v ekonomické tématice (ženy umí šetřit). Tomu rozumí nejen ženy z Oklahoma City, ale i někteří slabší muži.
Biceová působí jako předsedkyně finančního výboru státního Senátu, kde je slyšet zejména pokud jde o investice do státní infrastruktury. Výběr Biceové tedy vzhledem k ekonomickému zaměření její demokratické soupeřky, odpovídá situaci.
Co se týče peněz, které stačily na svou kampaň kandidátky sehnat (předpovídá to do určité míry volební úspěch), tak rozhodně více peněz zatím sehnala demokratka Hornová. Průzkumy z počátku září preferují také Hornovou, v průměru 51: 46 %.
Pro obě strany v Oklahomě je tento pátý volební obvod velmi cenný. Pro republikány proto, že působí jako monokl na jinak červené mapě Oklahomy a pro demokraty proto, že je to jejich jediný záchytný bod, kde se mohou alespoň chvíli přidržet, když neobratně bruslí po republikánské ledové ploše Oklahomy.
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!