V Budapešti si opoziční strany už rok zkoušejí, jak by mohlo vypadat jejich společné vládnutí. Je to pestrobarevná spolupráce plná menších i větších konfliktů, zatím stále pohromadě a navenek funkční. Uvnitř budapešťské radnice se ale odehrává spousta třenic a soubojů mezi primátorem Karácsonyem a jeho kolegy, především někdejším socialistickým premiérem Ferencem Gyurcsányem.
O opoziční spolupráci i rozepřích přináší další velký článek web Direkt36, z něhož jsme vám nedávno přinesli analýzu o vlivu Německa na maďarskou politiku. Nová reportáž Direktu vychází z rozhovoru se čtyřiceti lidmi z prostředí budapešťského magistrátu, některé cituje, jiné nejmenuje. Budapešť je vnímána jako inkubátor spolupráce rozdrobené opozice, na němž se ukáže, zda tyto strany mají šanci společně uspět a třeba jednou i vládnout.
Boj o divadla
Příběh začíná v konferenční místnosti budapešťské radnice. Na jedné straně stolu sedí Gergely Karácsony, na druhé expremiér a lídr Demokratické koalice (DK) Gyurcsány, mezi nimi politici z dalších levicových stran. Tématem měl být rozpočet metropole, diskuze se ale stáčí jinam.
Přestože nejde o veřejnou akci a politici v místnosti se dobře znají, přednese Gyurcsány svůj typický emotivní projev. Primátorovi vyčítá přílišnou vstřícnost k vládě v otázce financování budapešťských divadel. Karácsony chce s Orbánem dohodnout kompromis, kdy část divadel přejde do gesce vlády (ta, která jsou vedena spíše konzervativně) a liberálnější část zůstane městu. Gyurcsány říká, že voliči nedali radnici mandát k tomu odevzdávat divadla Fideszu. V rozpočtu by prý rychle našel peníze na financování všech divadel v metropoli. Provládní ředitele by vyhodil.
Karácsony ale namítl, že chce město, v němž si bude moct divák svobodně vybrat, jestli zajde do divadla liberálního Bély Pintéra nebo konzervativního Györgye Dörnera. Debata opozičních lídrů byla civilizovaná, napětí mezi jejich stranami ale trvá. „Únorová debata byla o tom, jak moc máme být v naší politice radikální,“ říká náměstek primátora Gábor Kerpel-Fronius (Momentum). Karácsony obecně zastává spíše konsenzuální styl a snahu o kompromis, zatímco Gyurcsány žádá větší tah na branku, v zásadě podobně konfrontační styl jako má Fidesz, akorát zleva. „Opozice si ale uvědomuje, že se na nás voliči dívají,“ dodává Kerpel-Fronius.
Reportáž opisuje vedení metropole zevnitř – jak se Demokratická koalice dostala k silnějším postům než Momentum, jaké jsou doopravdy vztahy radnice s Orbánovou vládou, nebo jak řízení města ovlivňuje jeden letitý Karácsonyův důvěrník. Pro přehlednost přidáváme pod článek malou příručku k opozičním stranám a vztahům mezi nimi.
Primátorovi muži
V době, kdy Karácsonyův štáb při loňských komunálních volbách sledoval průběžné výsledky, v něm převládal optimismus. Když pak Karácsonyovi už po sečtení menší části okrsků zavolal primátor Tarlós s gratulací k vítězství, byl to signál, že se Budapešť vrací pod vládu levice. Pro nového primátora šlo o naplnění dávného plánu – už když vstupoval do politiky, říkal, že by jednou chtěl vést hlavní město. Předtím pět let řídil městský obvod Zugló.
Lidé kolem něj byli o výhře přesvědčení, měli totiž dynamičtější kampaň než Fidesz. Jeho primátor Tarlós byl sice populární, ale po letech ve funkci neměl v kampani moc co nového nabídnout. Karácsony očekával volební výsledky v horním patře bistra Kazimír v ulici Kazinczy utca spolu s datovými analytiky Dánielem Rónou a Ádámem Agócsem.
„Když přišly výsledky z prvních tří okrsků, řekl Gergő: Fajn, vyhráli jsme,“ říká Direktu36 jeden z členů volebního týmu. V bistru se ten večer objevily některé známé tváře, které Karácsonye nechtěly podpořit, úspěch ale oslavit přišly. Mezi nimi i jeden místní umělec, který odmítl nabídku Karácsonyova týmu podpořit jej v kampani – prý aby nepřišel o státní dotace.
Mezi spolutvůrce Karácsonyova úspěchu patřili jiní lidé. Například Zoltán Gál, manažer kampaně, který měl na starost komunikaci a strategii. Gál pracoval pro socialistické premiéry Medgyessyho a Gyurcsánye, od posledních voleb píše projevy Karácsonyovi. Ten si dřív veškerá vystoupení připravoval sám, Gál byl ale první, jehož napsaná řeč se primátorovi líbila.
Přestože Karácsony vstupoval do politiky s protestním hnutím LMP právě v době krachu nepopulárních vlád socialistů, figuruje v jeho okolí několik lidí právě z tehdejší levicové garnitury. Gál je jedním z nich, na magistrátu teď plánuje politické strategie. „Gál je extrémně progresivní, je to vizionář, kterého je někdy třeba vracet nohama na zem. Opravdu to není socialista ze staré školy,“ říká další člen volebního týmu András Szeles.
Dalším důležitým člověkem Karácsonyova týmu je náměstek Ambrus Kiss, který dříve pracoval u ministra socialistických vlád Pétera Kisse. Ve vedení města je bez stranické příslušnosti, jeho neoficiální role je naplňování Karácsonyovy politiky v denní práci magistrátu.
Asi nejbližším Karácsonyovým člověkem je vedoucí právní poradce Csaba Tordai. Na radnici má mít roli „gatekeepera“, který dopředu přečte vše, co má Karácsony podepsat. Zároveň má na starost projekt reorganizace budapešťského systému parkování. S primátorem jsou přátelé už od univerzitních let, kdy spolu pracovali na výzkumných projektech, aby se později oba uchytili ve výzkumné agentuře Medián.
Tordai už od roku 2008 jako ani ne třicetiletý pracoval v kanceláři předsedy vlády (za premiérů Gyurcsánye a Bajnaie). Po velkém vítězství Fideszu se přesunul do privátní sféry, spoluvlastnil mimo jiné neziskovou organizaci vydávající opoziční web Átlátszó.hu. Od Karácsonye dostal před volbami za úkol navrhnout organizační strukturu magistrátu tak, aby v ní mohla efektivně fungovat i tato „duhová“ koalice.
Po příchodu na radnici Tordai dosadil do klíčových postů ve středním managementu města své lidi tak, aby měl přehled o rozhodování ve všech záležitostech on, a potažmo i Karácsony, jak popisuje jeden z Tordaiem nominovaných pracovníků samosprávy. Ve vládě se prý naučil, že klíčové nejsou nejviditelnější čelní pozice, ale ty druhé a třetí v řadě. Výsledkem je takové rozvržení sil na magistrátu, kde Karácsonyův důvěrník rozdává karty.
Tmavé odstíny duhy
„Fakt nesnáším tuhle vládu, ale Demokratickou koalici nesnáším ještě víc.“ Tuto větu měl primátor Karácsony říct v únoru na jednání se zástupci vlády o budoucnosti Rady pro rozvoj Budapešti. Ta funguje jako společný orgán samosprávy a vlády pro řízení hlavního města. Za Orbánův kabinet byl na jednání ministr Gergely Gulyás a státní tajemník pro rozvoj Budapešti Balázs Fürjes, za metropoli kromě Karácsonye ještě ředitel Centra rozvoje Budapešti Dávid Vitézy.
Na jednání přišla řeč na téma budapešťských divadel, při kterém měla padnout řada sarkastických poznámek o Gyurcsányově DK. Podle jednoho z účastníků padaly podobné komentáře ze všech stran, Karácsonyův výrok tak příliš nevybočoval, přestože hovořil o svých koaličních partnerech.
Karácsony a Gyurcsány jsou asi dva nejznámější politici současné opozice, jejich vztahy jsou ale chladnější odjakživa. Primátor byl k Gyurcsányovi kritický od začátku vlastní politické kariéry, ke spolupráci je donutil vývoj maďarské politiky obecně. Náladě mezi nimi nepomohla ani loňská předvolební kampaň, kdy DK původně slíbila podporu Karácsonyově kandidatuře, nakonec ale po úspěchu v eurovolbách nečekaně nominovala do primárek televizní moderátorku Olgu Kálmán. Karácsonyova kampaň tehdy procházela slabší fází, kandidaturu mimo primárky totiž oznámil komik Róbert Puzsér, kterého podpořil Jobbik a zelená LMP. Nebylo tak jisté, jestli podpora zbytku opozice bude Karácsonyovi stačit. Navíc tehdy čelil mediální ofenzivě Fideszu zaměřené na údajně zkorumpovaný parkovací systém v jeho čtvrti Zugló. Gyurcsány prý dnes o tehdejším souboji vtipkuje a říká Karácsonyovi, že konkurence Kálmán mu prospěla a vyšel z primárek silnější. Podle jednoho z čelních politiků DK to byl ale Karácsony, kvůli kterému dohoda o volební podpoře padla. Slíbil totiž DK, že v eurovolbách nepodpoří její konkurenci, nakonec ale v kampani pomáhal kandidátům MSZP a svého Párbeszédu.
Vzájemné animozity během voleb nechali stranou, otázka divadel je ale opět rozdělila. DK dokonce po nějakou dobu odmítala podpořit budapešťský rozpočet na další rok, pokud divadla přejdou pod vládní kontrolu. Nakonec došlo ke kompromisu, kdy ve financování města zůstala třetina divadel, plus se jedno z nich (scéna pod širým nebem Szabadtéri színpad) rozdělilo na dvě a v čele jednoho z nich zůstala Fideszem nominovaná ředitelka Teodóra Bán. I po dosažení dohody ale politici DK nespolupracovali, náměstkyně primátora Erzsébet Németh si dokonce stěžovala, že si Bán chystá z kanceláře v původním divadle odnést i kožený gauč.
Erzsébet Németh je další výrazná postava městské politiky. Jde o politickou veteránku, za vlád socialistů byla poslankyní v jejich řadách. Oproti dalším primátorovým náměstkům prý důrazněji prosazuje politiky své strany a často na radě říká, že souhlas s nějakým krokem musí nejprve probrat se šéfem Gyurcsányem. DK oproti jiným stranám funguje disciplinovaněji a předseda řídí její politiku na všech úrovních. Na magistrátu má DK z opozice nejsilnější zastupitelský klub i díky tomu, že se k ní po volbách přidali dva starostové městských obvodů původně vzešlí z MSZP. Nedávno DK málem zabránila schválení společného projektu městské vodárenské společnosti s firmou z Turecka. Nakonec projekt prošel, protože ke zbytku opozice se v hlasování přidal Fidesz.
Naopak v souladu s primátorem jsou zatím socialisté z MSZP, které reprezentuje náměstkyně Kata Tüttő. Ta je podle lidí z radnice pracovitá manažerka s velkou znalostí své agendy. Karácsonyovým letitým spolupracovníkem je také analytik Ádám Agócs, který dříve právě pro MSZP pracoval.
Podobně dobré vztahy má s primátorem liberální hnutí Momentum, před volbami se snažilo své z části protestně laděné voliče přesvědčit, aby ho podpořili, přestože je spojený se starou levicí. Po volbách pak Momentum váhalo, zda nominovat svého politika do vedení města, anebo se spokojit s prací mimo pozornost médií. Nakonec se ale necelý den před uvedením primátora a jeho náměstků do funkcí rozhodli, že v radě chtějí mít svého člověka, kterým se nakonec stal IT manažer Gábor Kerpel-Fronius.
Právě tehdy ale vyšla najevo nezkušenost mladého hnutí. Kerpel-Fronius dostal jako portfolium smart-cities, udržitelný rozvoj a participativní rozhodování. Vzhledem k modernímu ladění strany jakožto útočiště pro městské liberály to znělo logicky, vedení hnutí ale později seznalo, že dostalo na starost relativně nevýznamné agendy. Kerpel-Fronius má navíc problém se na magistrátu vůbec prosadit se svým neprůbojným, mírným stylem. Sám si prý stěžuje, že jeho portfolio není dobře koncipované. Momentum doufá, že se mu časem podaří gesce překopat. Hnutí ale není jediné, koho rozložení sil na radnici frustruje.
Nácvik na písečnou bouři
Předseda budapešťské MSZP Zsolt Molnár byl v létě značně otrávený ze zatím nejznámějšího Karácsonyova projektu – přilepení cyklopruhu na hlavní městskou tepnu Velký okruh (nagykorút). „Jsem zaseklý na bulváru a neprojel kolem mě jediný cyklista. Pojďme ten pruh zrušit,“ psal prý frustrovaný Molnár primátorovým lidem. Při pozdních příchodech na jednání radnice si pak prý často stěžuje, že jde pozdě kvůli pruhu pro cyklisty.
Cyklopruh je na velkém bulváru namalovaný od první vlny covidové epidemie, zůstal tam ale i po zvolnění opatření. Proti byla i náměstkyně Németh z DK, během přípravy cyklopruhu se prý vtipkovalo, že pruh bude namalován tak, aby jej Németh neviděla při cestách do práce. Jeden radniční politik socialistů říká, že strana dostává denně desítky stížností od vlastních aktivistů a členů, kterým cyklopruh vadí, a také ze strany voličů.
Ke zhodnocení cykloprojektu se v srpnu s primátorem setkali starostové městských distriktů, kudy okruh prochází (Krisztina Baranyi za IX., András Pikó za VIII., Péter Niedermuller za VII. a Tamás Soproni za VI. obvod). „Překvapivě se ukázalo, že nikdo z nás nechce pruh úplně zrušit,“ říká András Pikó.
Dohodli se na střední cestě – obnovení druhého pruhu pro auta v nejvytíženější části okruhu ve čtvrti Józsefváros a odvedení cyklopruhu v některých částech na parkovací místa, v některých dokonce na chodník. Změna byla široce kritizovaná i ze strany cyklistických spolků, situaci prý koncepčně neřeší.
Nejde ale o jediný Karácsonyův projekt, který se zatím nedaří dle představ. S cílem prosadit své progresivní programové sliby si na radnici přivedl několik externích poradců, kteří měli stavět odborné týmy a realizovat jeho program. Kancelář na magistrátu tak dostal třeba energetický expert Ámon Ada nebo aktivista z platformy pro dostupnost bydlení „Město patří všem.“ Nových vyhlášek ale zatím příliš mnoho nevytvořili a práce nejde podle představ, dokonce někteří najatí zaměstnanci už radnici zase opustili kvůli celkové neefektivitě a pomalému pokroku v důležitých projektech.
Podobně se Karácsonyovi nelíbí, jak funguje městský dopravní podnik BKK. Do pozice ředitele chtěl jmenovat známého (a provládně orientovaného, jeho rodina je v příbuzenství s Orbánovými) odborníka na dopravu Dávida Vitézyho, ten ale odmítl. Prý proto, že se podle něj dopravní podnik dostává pod moc velký politický vliv. Předsedou představenstva je v něm exministr financí Tibor Draskovics nominovaný za DK. Draskovicsovi se nezamlouvala ani následná vítězka výběrového řízení na ředitelský post Ivett Varga. Ta podnik brzy opustila, oficiálně kvůli chybám v řízení dopravy během pandemie.
Ve vedení magistrátu má BKK na starost náměstek Dávid Dorosz z Párbeszédu. Ten už na začátku svého působení vzbudil kontroverze požadavkem na vlastní kancelář v sídle podniku na ulici Rumbach Sebestyén utca, což se setkalo s odporem zaměstnanců. Zasáhnout musel až Karácsony, který napsal dopis všem svým náměstkům s výzvou, aby své pravomoci vykonávali v souladu se zákonem. Karácsonyův vzkaz byl ale zřejmě primárně určen Doroszovi.
Ten je po Karácsonyově boku dlouho a patří do jeho strany, jeho vystupování na magistrátu ale prý často šokuje. Dorosz se prý při setkáních kampaňového týmu zabýval více přebalem své chystané knihy, při jednáních na radnici běžně nedává pozor, pořizuje selfies a místo zapojení do radničního rozhodování chatuje. „Dorosz se ale umí obklopit schopnými lidmi, píší mu dobré projevy a má dobré příspěvky na sociálních sítích. Jeho PR je kvalitní,“ říká Direktu36 zdroj z budapešťské samosprávy.
Jeho vliv nicméně postupně oslabuje. Z Doroszovy gesce už vypadla třeba renovace Řetězového mostu, nově ji má na starosti náměstkyně Kata Tüttő. V reakci na otázky novinářů Dorosz informace o svém poněkud nonkonformním přístupu k práci nevyvrátil, řekl jen, že „volební výsledek je jasná odpověď.“ Ke kanceláři v sídle BKK se nechtěl vyjadřovat, prý chce dál pracovat pro Budapešť v týmovém duchu.
Opoziční politici si prý v zákulisí často stěžují, že mají po letech mimo vládu problém obsadit významné posty kompetentními lidmi. „Lidi, kteří se dříve starali maximálně o svoje vystoupení v Na rovinu (pořad opoziční televize ATV), teď najednou musí řídit reálné instituce,“ říká člověk z Karácsonyova okolí. Podle dalších opozičních politiků je ale aktuální situace ideální zkouška. Na pískovišti se učí přežít písečnou bouři řízení země.
Maďarský džihád
Krátce po Karácsonyově nástupu do funkce mu ministr Antal Rogán řekl něco, co už dlouho zaznívalo ve vládních kruzích. Už v době, kdy byl „jen“ starostou čtvrti Zugló, ho prý vyhledávali politici Fideszu a říkali mu, že pokud se distancuje od levicových stran, nebudou na něj útočit. Totéž mu po volbách sdělil Rogán, se kterým se Karácsony zná od univerzity. Za studií prý s Rogánem nebyli přímo kamarádi, ale rozhodně nebyli nepřátelé.
Nyní je ale nepravděpodobné, že by Karácsony své spojence opustil. I proto možná v posledních měsících vzrostla agresivita ve vzájemných vyjádřeních. Na začátku léta Karácsony v rozhovoru říkal, že premiéru Orbánovi napsal, že nechce Budapešť řídit ve válečném klimatu, ale podle jeho slov se mu dostalo zprostředkované reakce v tom duchu, že „Orbán se rozhodl pro džihád.“
Po Karácsonyově vítězství spolupráce přitom fungovala, primátor se dokonce účastnil zasedání vlády o otázkách rozvoje Budapešti. Na nižší, úřední úrovni vláda s magistrátem nadále kooperuje. Zdroj z vlády to popisuje jako obrácené vodní pólo, kde se hráči kopou pod vodní hladinou, zatímco nad ní dodržují pravidla hry. Naproti tomu levicová samospráva a Orbánova vláda podnikají útoky na viditelné úrovni mediálních prohlášení, zatímco v běžném úředním provozu vycházejí dobře.
Typickým příkladem budiž oblast turismu. Vláda v koordinaci s Budapeští připravila regulaci krátkodobých pronájmů (Airbnb), jejíž tvorbu si pochvaloval sám Karácsony. Jednání Rady pro rozvoj Budapešti bývají tak klidná, že jejich účastníci usínají.
V rovině velké politiky ale vládne „válečná“ atmosféra. V době pandemie jde především o omezení budapešťského rozpočtu, kterým podle Karácsonye vláda brání samosprávě s čímkoli pohnout. Orbánův kabinet tvrdí, že hlavnímu městu poskytuje peněz dost a problém je v nefunkčnosti magistrátu. Nejvíce se to projevuje na odkládané renovaci Řetězového mostu. Podle vlády ji už Budapešť mohla zrealizovat, podle Karácsonye ale bylo třeba projekt pozdržet, aby bylo zajištěno, že proběhne po dobré přípravě a bez korupce.
Nejviditelnější jsou pak dlouhodobé útoky na Karácsonye jako osobnost – provládní média pro něj používají slovo „alkalmatlan“ (neschopný) tak často, až se to stává zdrojem humoru. Den před volbami byl na čelní pozici provládních portálů stejný článek s titulkem „Neschopnost Karácsonye není otázka, ale fakt.“
Orbán jej nedávno označil za nepraktického teoretika, který nedokáže ani složit nábytek z IKEA. Podle zdroje z okolí vlády jsou ve Fideszu někdy překvapení, proč Karácsonye Orbán často jmenovitě zmiňuje a povyšuje jej tak na svoji úroveň, což u nikoho jiného nedělá. Může jít i o strategii vykreslit Karácsonye jako hlavního oponenta a proti němu se tím pádem vymezovat.
Hlavní důvod této kampaně ale mají být volby v roce 2022. Fidesz je dle zdrojů ze strany pevně přesvědčený, že právě Karácsony bude kandidát opozice na premiéra, přestože ten to zatím odmítá. Podle průzkumů je nicméně zdaleka nejpopulárnější i nejznámější z opozičních politiků, v opozici se tak očekává, že v primárkách na něj bude tlak z domácích opozičních kruhů i ze zahraničí, aby kandidoval, a Karácsony to nakonec neodmítne.
Zdroj z Momenta říká, že je pro Karácsonye zásadní, aby svého kandidáta do primárek nestavěla Demokratická koalice. A především: chce se nejprve nechat z průzkumů přesvědčit, že by měl šanci vyhrát. Po prohře ve volbách 2018 by další porážku jeho kariéra lídra unesla jen těžce. Zvlášť proto si ještě premiérskou výzvu dobře rozmyslí. V opozici jsou ale jen dva politici, kteří dokáží přemýšlet dopředu a strategicky – jestli jste dočetli až sem, asi už víte, že je to Gergely Karácsony a Ferenc Gyurcsány.
Přehled opozičních stran:
MSZP: původní socialistická strana, vznikla rozpuštěním komunistické státostrany v říjnu 1989. U vlády v letech 1994 až 1998 a 2002 až 2010. Velká, masová strana, do roku 2010 ve volbách vyrovnaný soupeř Fideszu s preferencemi přes 40 procent. Za vlády Ference Gyurcsánye po premiérově slavném vulgárním projevu, v němž se přiznává k ustavičnému lhaní o skutečném stavu země, začala její popularita prudce klesat, což ještě akcelerovala hrozivá ekonomická situace, v níž se země ocitla. Po množství personálních změn se aktuálně potácí u prahu zvolitelnosti. Od začátku podporuje společný postup opozice, kandidovala dosud s Párbeszédem.
DK: levicová strana, kterou založil Ferenc Gyurcsány se svými loajalisty po odchodu MSZP, oproti MSZP výrazně víc názorově progresivní a útočná vůči vládě, čerpající hlavně z Gyurcsányova charismatu a oblíbenosti u specifického segmentu voličů. Aktuálně v průzkumech nejsilnější opoziční strana (kolem 15 procent), nicméně sám Gyurcsány zůstává u většiny veřejnosti i podle průzkumů nepopulární, což až dosud bránilo efektivnímu vytváření volebních koalic. Gyurcsány je přesto hlavním propagátorem jednotné kandidátky do voleb 2022, slibuje ústup do pozadí.
Momentum: mladé liberální a zatím mimoparlamentní hnutí, má ale dvě zástupkyně v Evropském parlamentu, původně petiční iniciativa proti olympiádě v Budapešti, většinou v průzkumech druhá za DK.
LMP: původně antiglobalistická zelená levice, vznikla za Gyurcsányovy vlády jako radikální alternativa vůči nepopulární vládě, v roce 2010 uspěla, brzy se ale začala rozpadat na vícero soupeřících frakcí a někteří významní představitelé z ní odešli. Aktuálně se v průzkumech pohybuje pod 5 procenty, připojí se tak ke společnému volebnímu projektu celé opozice.
Párbeszéd: druhá zelená strana, která vznikla odštěpením od LMP, kandiduje v koalicích s MSZP, samostatně je marginální (podpora kolem 3 %), získala nicméně prestižní post primátora Budapešti.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!