Vermont je domovským státem Bernie Sanderse, nejznámějšího levicového radikála a potřikrát neúspěšného demokratického kandidáta na prezidenta Spojených států amerických. Jedná se o skoro výhradně bělošský stát krásné přírody, drahé elektřiny, posedlostí ekologií a s největším počtem neznabohů…
Severovýchodnímu americkému státu Vermont patří poslední příčka v pořadí ekonomického výkonu s hodnotou HDP 35 miliard dolarů, ale Vermont má pouze 630 tisíc obyvatel, což z něj činí průměrně bohatý stát Unie (34. příčka přepočtu HDP na obyvatele).
Je více než třikrát menší, než Česká republika a má velmi nízkou míru osídlení.
93% obyvatel Vermontu jsou běloši, Afroameričanů zde žije dohromady asi osm tisíc. Vermont patří ke státům s nejvyšší mírou bezbožnosti (37%), protestantů tu žije asi 190.000 a katolíků asi 140.000.
Od republikánů k demokratům
Vermont je stát ekologistů, kdysi významné lesnictví nahradili z velké části ochranářstvím. Není zde jediná uhelná elektrárna, jadernou elektrárnu „Vermont Yankee“, která zajišťovala přes 70% spotřeby státu, v roce 2014 odstavili. Vodních elektráren je v provozu okolo osmdesáti, ty však zajistí pouze 12% spotřeby, zbytek se dováží mj. z Kanady. Připojení k elektřině ve Vermontu není úplná samozřejmost a cena elektřiny patří nejvyšším v USA (2017 byla vůbec nejvyšší).
Uhodnout, že jde o modrý stát, tak není vůbec těžké, přičemž nutno připomenout, že v letech 1856 – 1988 si vermontští demokrata zvolili pouze jednou. Od roku 1992 je však považován za bezpečně demokratický stát. Tenkrát republikán George H. W. Bush z Texasu neuhájil své prezidentství a prohrál nad Arkansasanem Billem Clintonem (43 : 37,4%). Letos dají tři vermontští volitelé hlas jistě Joe Bidenovi.
Demokratické primárky zde dopadly podle očekávání, Sanders získal 50,7% hlasů, Biden 22%, Bloomberg 9,4% a Buttigieg 2,4%. I republikáni jsou zde tak trošku jiní. Donald Trump se musel spokojit jen s 88,7% hlasů, Bill Weld se může pyšnit s 10,4% a Rockymu to nevyšlo ani ve Vermontu (0,9%).
Republikánský guvernér v demokratickém státě
Vermont vedle již zmíněného Sanderse, zastupuje v Senátu USA také demokrat Patrick Leahy (80). Kroutí si už svůj osmý šestiletý mandát, je nejdéle sloužícím kongresmanem. Pamatuje ještě aféru Watergate. I přes svůj pokročilý věk vidí svět stále progresivisticky. Co se týče zabíjení dětí, podpořil úplně všechny normy, včetně těch týkající se potratů částečným porodem. Fandí marihuaně, podporuje manželství homosexuálů a z alternativních pohonů se mu nejvíce líbí vodík. Podporuje také boj proti nepříznivému počasí, kontrolu zbraní, Obamacare, Írán i Palestince. Jako člen Zpravodajského výboru Senátu vyzradil novinářům v roce 1987 operační plány Reaganovy administrativy na svržení Muammara Kaddáfího, což vedlo k ukončení operace.
Guvernérem státu je republikán Phil Scott (62). Tak se podívejme, jak se to vlastně stalo.
Ve volbách v roce 2016 porazil demokratku Sue Minterovou (58) v poměru 52,9 : 44,2%. Protože jen ve Vermontu a New Hampshire je guvernérské volební období dvouleté, v dalších volbách, v roce 2018 porazil transsexuála Christine Hallquistovou (64), původně Davida Hallquista, v poměru 55,19 : 40,25%.
Demokrat Hallquistová vytáhla do boje s tradičním vermontským environmentalismem (změna klimatu) a panelem o zdravotní péči. Její předvolební témata však rázem přehlušila společenská debata, zda se někdo s duševní poruchou může stát úspěšným guvernérem státu. Republikán Phil Scott se velmi rozumně vyhnul jakýmkoliv levným komentářům k psychiatrickým problémům svého soupeře – ani jednou nezavtipkoval o pohlaví protikandidáta, a to mu přineslo vítězství. Při pohledu na kandidáty měli voliči jasno: Magorů je ve Vermontu hodně, guvernér by měl být někdo normální.
Republikánský guvernér Phil Scott (62) je majitelem stavební firmy, jeho manželkou je žena a s ní má dvě děti. Patří k nejpopulárnějším guvernérům v USA. Scott je liberální (umírněný) republikán, komentátoři tvrdí, že je „fiskálně konzervativní, ale sociálně liberální“. Proto asi podpořil obžalobu Donalda Trumpa. Scott zrušil zdanění důchodů a jiných sociálních dávek. Vojáci však nadále své renty daní.
Scott také podepsal zákon o povinnosti mít sjednané zdravotní pojištění, zákon vstoupil v platnost 1. ledna 2020. Neobsahuje zatím žádnou sankci, pokud někdo pojištěn není. Scott podporuje svazky osob stejného pohlaví, kontrolu zbraní a s potraty nemá problém.
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme