Ze „zjevného zkreslování historické pravdy“ obvinila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharovová premiéra Orbána kvůli jeho inaugurační řeči při odhalování pomníku George Bushe staršího na budapešťském Náměstí svobody, píše o tom Telex.
Orbán ve svém projevu srovnal pomníky obětem německé a sovětské okupace a blízký pomník vojákům Rudé armády označil za pomník sovětské okupace a jejích obětí. Tento pomník maďarské pravici vždy překážel, a ačkoliv zůstal na místě i po roce 2010 (zřejmě z obav z výrazného zhoršení vztahů s Ruskem), byla k němu o rok později přistavěna socha Ronalda Reagana, která na pomník ve zvláštním výjevu hledí a jakoby k němu kráčí, a nyní i socha jeho nástupce Bushe. Fideszovské vedení Budapešti naopak za odporu levicové opozice přejmenovalo mezi lidmi silně zažité Moskevské náměstí na Náměstí Kálmána Szélla (premiér Maďarska mezi lety 1899 až 1903).
„Rádi bychom všem připomněli, že Maďarsko, blízký spojenec Hitlera, se aktivně podílelo na rozdělení Československa a na nacistické agresi proti Jugoslávii, z vlastní iniciativy se připojilo k válce nacistického Německa proti Sovětskému svazu a maďarská vojska se účastnila masových zločinů proti civilistům a sovětským válečným zajatcům na okupovaných územích,“ uvedla Zacharovová. Připomněla úlohu Sovětů při „osvobození Evropy“ a podotkla, že „mnohé evropské vlády jsou nevděčné“ za údajnou svobodu a mír, které jim Sověti přinesli, a „snaží se přepisovat historii“ své vlastní kolaborace a válečných zločinů.
Na výroky Zacharovové reagoval státní tajemník Tamás Menczer z ministerstva zahraničí, který občas obstarává stanoviska ministerstva, zvláště směrem do zahraničí. „Nacistická i komunistická diktatura jsou hrozné a nelidské, a jsme rádi, že se Maďarsko obou zbavilo,“ napsal. Je však nápadné, že ostatní politici výrok převážně ignorovali.
Podle komentátora Andráse Vaskiho se Orbánovi v posledním desetiletí podařilo úspěšně vybudovat balancovaný čtyřúhelník vztahů s Evropou, Amerikou, Ruskem a Čínou, ale politika zájmů a tvrdého realismu, která nakonec vedla před pár lety k upřednostnění názvu ministerstvo zahraničního obchodu před konvenčním ministerstvem zahraničních vztahů, někdy narazí na neprorazitelné zdi. A zatímco u Číny může být sporná pouze pronásledovaná komunita Ujgurů, k níž se maďarská pravice svého času vztahovala jako k možným vzdáleným příbuzným, v případě Ruska a jeho neoimperiálních ambicí a svojských interpretací historie, a přirozeně antikomunistického a antisovětského sentimentu maďarské pravice, je takových třecích ploch mnohem více.
Foto: Viktor Orbán a americký velvyslanec David Cornstein při říjnovém odhalení Bushova pomníku v Budapešti / MTI
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!