Kongres má ve středu 6. ledna při společném zasedání obou komor ratifikovat vítězství nově zvoleného prezidenta Josepha Bidena. Je to poslední krok před jeho inaugurací 20. ledna. Trumpovi spojenci v Kongresu mají v úmyslu proces potvrzení volby znemožnit.
Celé ceremonii bude předsedat viceprezident Mike Pence jako předseda Senátu. Výsledky hlasování v jednotlivých státech budou přečteny podle abecedy (první Alabama, poslední Wyoming) s dovětkem, že předložené osvědčení každého státu se zdá být regulérní a autentické („seems to be regular in form and authentic“).
Viceprezident může připustit námitky k výsledkům voleb v jednotlivých státech – musí se tak stát prostřednictvím písemné námitky alespoň jednoho člena Sněmovny reprezentantů a jednoho člena Senátu Kongresu. O námitce se pak hlasuje v každé z komor zvlášť.
Nepředpokládá se, že námitka člena Sněmovny reprezentantů bude Sněmovnou odhlasována jako oprávněná, neboť v dolní komoře drží většinu demokraté. Nepředpokládá se však ani úspěšné hlasování v Senátu. Celá ceremonie se tak může z důvodů vypořádání námitek vlastně jen prodloužit. Jenže velmi podstatně prodloužit.
Vztah Trumpových žalob k Nejvyššímu soudu USA, o kterých dosud nebylo rozhodnuto, k eventuálnímu hlasování v Kongresu, je jasný – v zásadě zřejmě půjde o to, zda hlasy volitelů z Pensylvánie a Wisconsinu mohou výsledek volby změnit. Nemohou. Vítěz potřebuje nejméně 270 hlasů volitelů, a ty z Wisconsinu (10) a Pensylvánie (20) Trumpovi stačit nebudou.
K poslednímu podání námitky došlo při společném zasedání v 6. ledna 2005 po prezidenských volbách konaných 2. listopadu 2004. Tehdy byla vznesena námitka ohledně výsledků voleb v Ohiu. Protože ani jedna z komor námitku neschválila, Kongres započetl hlasy státu Ohio ve státem autorizovaném rozsahu. Tehdy zvítězil v Ohiu George W. Bush nad Johnem Kerrym (50,81 : 48,71%).
Námitku vznesla senátorka Barbara Boxerová a členka Sněmovny Stephanie Tubbs Jonesová (obě demokratky a obě z Ohia). Senát námitku zamítl hlasováním v poměru 74:1 a Sněmovna také jednoznačně nesouhlasila v poměru 267:31. Důvodem k podání námitky byly mj. dlouhé fronty před hlasovacími místnostmi, které podle apelujících demokratek, byly diskriminační zejména k afroamerickým voličům.
Technicky tedy nevidím žádnou možnost, jak by mohl Trump výsledek voleb zcela zvrátit.
Jak vyplývá ze zákona, stát je jediným a hlavním arbitrem ve výsledku voleb prezidenta – stát určí, který z kandidátů ve volbách vyhrál. Odpovídá to federálnímu uspořádání Spojených států. Toto vysvětluje i jakousi obecnou nechuť federálních soudů do výsledků voleb zasahovat. Nechuť státních soudů to ale samozřejmě nevysvětluje…
Na obrázku vidíte Lina Wooda, člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa, který včera ošklivě napadl viceprezidenta Penceho. Po twittru mu vzkázal, že může být souzen za velezradu a zastřelen. Za velezradu by chtěl postavit před soud také předsedu Nejvyššího soudu USA Johna Robertsa a předsedu Senátu Kongresu Mitcha McConnella.
Situace se mezi republikány vyhrotila v okamžiku, kdy kongresman Louie Gohmert z Texasu podal žalobu na viceprezidenta Pence k federálnímu obvodnímu soudu, aby pro něj vymohl pravomoc ovládnout proces stvrzení volby prezidenta při společném zasedání obou komor Kongresu. Pence ještě před zamítnutím žaloby požádal soud, aby žalobu zamítl.
Vedle zatím jediného senátora je připraveno kazit převzetí vlády ještě 140 členů Sněmovny reprezentantů. Je se nač těšit…
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!