Evropská agentura Frontex nebude nadále vypomáhat při ochraně maďarských hranic. Tvrdí, že pokud by pokračovala, stala by se součástí praktik, které jsou v rozporu s právem EU.
Stalo se tak poté, co Soudní dvůr EU v prosinci rozhodl, že země porušila unijní azylová pravidla, která garantují právo cizinců žádat o azyl, když je namísto toho nutí k návratu do Srbska. V Maďarsku působilo asi 40 pracovníků Frontexu včetně pohraničníků.
Žalobu na Maďarsko podala k Soudnímu dvoru EU Evropská komise. Argumentovala, že země nelegálně drží migranty v uzavřených tranzitních zónách na srbsko-maďarské hranici, které lze opustit jen směrem do Srbska. Maďarská vláda tehdy reagovala, že proces je bezpředmětný, protože tranzitní zóny byly mezitím zrušeny.
O azyl nyní mohou cizinci žádat fakticky jen na zastupitelských úřadech Maďarska v jiných zemích, nebo pokud je Maďarsko první bezpečnou zemí, do níž vstoupili (tedy letecky), což je podle neziskových organizací rovněž nelegální, ty ale navíc tvrdí, že praxe vytlačování migrantů přes hranice zpět do Srbska pokračuje.
Odpovědná eurokomisařka Ylva Johanssonová krok Frontexu na Twitteru uvítala. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová ve facebookovém postu popřela, že by Maďarsko nelegálně vytlačovalo migranty do Srbska. Nicméně napsala, že „je ironií, že zatímco evropské země bojují a uzavírají své hranice, aby chránily své občany před pandemií, očekává se, že Maďarsko nechá nečinně davy migrantů pobíhat po Evropě“. Německá média podle ní neumožnila vládě uveřejnit stanovisko, Maďarsko všechna rozhodnutí SDEU dodržuje a Srbsko není jen bezpečná země, ale kandidát členství v EU.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!