Jak je ten Suchý únor, média se zajímají o alkohol. To je dobře, protože spotřeba alkoholu u nás je dost šílená. Mám ale s celým Suchým únorem a nově rodícím se českým bojem za abstinenci docela problém. Víte, já jsem totiž viděl v Norsku ty konce.
Nevyřešilo se, systémově, vůbec nic, jen se problém odsunul jinam. Konkrétně směr jih, kde se Norové opíjejí o dovolených, a do soukromí rodinných domů a bytů. V 19. století byl alkohol v Norsku ještě horší nepřítel, než u nás teď, a z dobrého důvodu. Norsko bylo chudé, žilo se těžko, ale samohonka (hjemmebrent) se našla vždycky. Tehdy vzniklo abstinenční hnutí zvané avholdsbevegelsen; které vedly dvě instituce: církev a odbory.
Lidovci proti pití (ti norští…)
Norsko je asi jediná země na světě, kde vám někdo odmítne i jenom kapku alkoholu s tím, že nepije, protože je věřící křesťan; protialkoholový zápal se v norské evangelické církvi udržel dodnes a zejména pro Křesťanskou lidovou stranu Kristelig Folkeparti (KrF) je to dodnes velké téma. Přestože se norská protialkoholová politika ukázala jako ne zrovna funkční, je to podobné téma jako americká válka s drogami – všichni vědí, že je to k ničemu, ale přes konzervativní křesťanské lidovce, kteří dlouhodobě jsou jazýčkem na vahách pro jakoukoliv případnou koalici, to neprojde i když mají sami pokaždé jednociferný volební zisk. KrF také má na svědomí ztížený přístup k potratům kvůli poškození plodu, ale to je na někdy jindy.
Jaká jsou v Norsku pravidla?vFormální a neformální. Mezi formální pravidla patří zákaz prodeje alkoholu po osmé večer v pracovní dny, po šesté večer v sobotu, všechny neděle, státní svátky a den voleb. Veškerý alkohol nad 5 % se musí prodávat prostřednictvím státního podniku Vinmonopolet, který je ukrutně drahý a na import existují velmi přísné celní kvóty, jejichž dodržování se, navzdory masivnímu pašování, snaží Tollvesenet, tedy norská celní správa, vymáhat. Alkohol v restauracích patří mezi nejdražší na světě, pivo dnes běžně stojí kolem 100 NOK (250 Kč; donedávna 350 Kč, ale v důsledku levné ropy došlo k prudkému pádu norské koruny proti všem měnám). Neformální pravidla jsou například ani kapka alkoholu, je-li další den pracovní, nebo jsou-li v domácnosti přítomny děti. A radši se neptejte, jak se tohle vymáhá. Nedávno jsem tu zmiňoval, co je to skam (česky stud; v norské verzi ovšem jde o rafinovaný nástroj společenské kontroly) tak takhle.
Ošidná statistika
Ano, per capita mají Norové nižší spotřebu než Češi, asi o polovinu. Jenže uvážíte-li, že místo českých sedmi dní v týdnu pijí jen jeden až dva, a statistiky neobsahují obří objem pašovaného a doma načerno páleného alkoholu, úplně dobrý obraz to nedává. Děti rodiče doma s alkoholem zpravidla nevidí a alkohol je pro ně naprosté tabu, o kterém se nemluví, nebo mluví jen v odsudcích. Jenže děti vidí pokrytectví a dřív nebo později se dozvědí, co se děje v pátek večer nebo na julebordu, předvánoční firemní chlastačce. I Čech zvyklý na ledacos na obojí jenom kouká. Norské pití totiž znamená se co nejrychleji co nejvíc zřídit. Když řeknu do bezvědomí, není to nadsázka. Takže děti to tajemno samozřejmě v dospívání láká, a jakmile se v přísně kontrolované společnosti dostanou poprvé legálně k alkoholu, což bývá kolem russ, maturitního veselí, zapadnou rovnou do užívání alkoholu způsobem, z něhož by na české propagátory Suchého únoru přišel dost určitě infarkt.
Je téměř nemožné Norům popsat, že alkohol nemusí být problém, pokud se používá pro svou chuť a nezneužívá. Podívejte se na to, jak se pije pivo v Bavorsku nebo víno ve Francii – vidíte tam scény jako od nás nebo z libovolného norského města v pátek večer? Ne. A prosím, řekněte to někdo českým protialkoholním nadšencům, že pokud budou pokračovat, jak letos začali, skončíme ne jako ve Francii, ale jako v Norsku. Papírově nám tu spotřeba klesne, ale problém se jen odsune. Protože co udělá člověk, kterému zákonem omezíte možnost kupovat alkohol večer a v noci? Předzásobí se, aby mu alkohol náhodou nedošel. Koukali byste, kdybyste viděli norské domácí sklepy. A kam je to blíž? Do krámu, nebo do sklepa?
Já se velmi obávám toho, abychom tady honem za bojem proti démonu alkoholu neudělali něco, co znám ze Severu. Protože tady vám můžu říct jediné: tudy ne, přátelé…
Autor je odborník na evropské právo. Pět let žil s rodinou v Norsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!