Fidesz se dnes odhodlal ke kroku, jímž už vícekrát hrozil (a bylo mu hrozeno). Opustil frakci Evropské lidové strany (EPP). V čem se často chybuje: frakce v Evropském parlamentu není to samé jako strana. Fidesz zůstává členem EPP, dokud nebude vyloučen nebo sám neodejde do jiné frakce. Jeho poslanci nyní zůstávají nezařazení, a dokud jsou členy EPP, nestanou se členy jiného parlamentního klubu.
Fidesz je členem EPP od roku 2000, kdy opustil Liberální internacionálu. Kam se budou ubírat jeho další kroky zatím není známo. Podle europoslance Tamáse Deutsche je teď prioritou řešení epidemie, až pak se rozhodne o novém politickém domově Fideszu. S klubem EPP se rozloučil ironickým „Auf Wiedersehen!“
Kam teď?
Fidesz měl největší hlasovací shodu s domovskou EPP, a to přes 90 procent. Patřil tak k poslušnějším stranám frakce. Druhou největší shodu má s Evropskými konzervativci a reformisty (ECR), a to 72 procent. V této frakci je například polský PiS, strany Bratři Itálie, španělský VOX, Švédští demokraté či česká ODS.
S frakcí Identita a demokracie (ID), kde je například Salviniho Liga, strana Marine Le Penové či německá AfD, má hlasovací shodu 51 procent. Jak ECR, tak ID by maďarští kolegové citelně pomohli, a stali by se čtvrtou, respektive třetí nejsilnější frakcí.
Je možné, že se Orbán rozhodne setrvat nezařazený a později se pokusí vytvořit vlastní frakci, v níž integruje strany z ECR, ID a možná i některé přeběhlíky z EPP.
Tlak levicových a liberálních formací na EPP se totiž neomezuje jen na Orbánův Fidesz. Dále jde především o Orbánovo politické dítě, slovinského premiéra Janeze Janšu, o bulharského premiéra Bojka Borisova, v budoucnu možná o strany Silvia Berlusconiho nebo srbského vůdce Aleksandara Vučiće. Ti jsou také členy EPP a zaznívají vůči nim podobná obvinění jako vůči Orbánovi a jeho Fideszu.
Polský tlak
Novinář maďarské odnože Euronews Sándor Zsíros napsal, že jedním z hlavních důvodů, proč EPP dopustila dnešní hlasování, je setrvalý tlak polských členů, hlavně z Občanské platformy (PO), kteří prosazovali vyloučení Fideszu. Poslanci Fideszu dlouhodobě tvrdili, že si polští členové frakce do vztahů k Fideszu promítají své domácí polské konflikty. Údajně členové PO hrozili odchodem z frakce.
Po dnešním hlasování a oznámení odchodu Fideszu z frakce zaslal předseda europoslaneckého klubu EPP Manfred Weber Viktoru Orbánovi dopis (viz dokument), v němž tvrdí, že změna stanov není namířená přímo vůči žádnému konkrétnímu klubu či poslanci. Také jej žádá o telefonický rozhovor. Fidesz byl jiného názoru a Orbán už v neděli avizoval, že pokud k dnešnímu hlasování o procedurálních změnách dojde, jeho strana EPP opustí. To se také okamžitě stalo.
Fidesz má v Bruselu 12 z 21 maďarských europoslanců. Jsou to: Tamás Deutsch, Kinga Gál, Lívia Járóka, Balázs Hidvéghi, Andor Deli, László Trócsányi, Ádám Kósa, Ernő Schaller-Baross, Enikő Győri, András Gyürk, Andrea Bocskor, Edina Tóth.
Třináctým zástupcem je člen menší vládní strany KDNP György Hölvényi. Ten prozatím v EPP zůstává. Proč, když se KDNP podílí na vládě již od roku 2010 a s Fideszem kandiduje v každých volbách na jedné listině, zůstává záhadou.
Několik zajímavostí o delegaci Fideszu
Tři poslanci se nenarodili a nevyrůstali v Maďarsku. Kinga Gál pochází z Rumunska, Andor Deli ze Srbska a Andrea Bocskor z Ukrajiny. Jde o příslušníky maďarských menšin z těchto zemí, Deli a Bocskor ani nikdy nebyli v maďarské politice.
S Fideszem úzce spolupracují maďarští poslanci z Rumunska, zvolení za tamní maďarskou stranu, kterou Fidesz podporuje finančně i politicky: Lóránt Vincze a Gyula Winkler. Ti se k eventuálnímu odchodu z EPP zatím nevyjádřili.
Lívia Járóka byla historicky první romskou europoslankyní a místopředsedkyní Evropského parlamentu. S tříletou přestávkou je europoslankyní již od roku 2004, tedy od okamžiku, kdy Maďarsko vstoupilo do Evropské unie. Je absolventkou CEU, známé univerzity založené finančníkem Georgem Sorosem v Budapešti.
Tamás Deutsch je jedním z původních zakladatelů Fideszu z roku 1988. Byl účastníkem demonstrací v Praze během Palachova týdne 1989, byl zatčen a z Československa vyhoštěn. Od roku 1990 byl nepřetržitě poslancem maďarského parlamentu, známým mimo jiné množstvím svých milostných afér. Europoslancem je od roku 2009. V prosinci byl z klubu suspendován za to, že přiřkl Němci Weberovi gestapácké metody. Situace o to pikantnější, že Deutsch je Žid.
Ádám Kósa byl prvním hluchoněmým poslancem Evropského parlamentu, který komunikuje pouze znakovou řečí.
Ernő Schaller-Baross, v Maďarsku neznámý, mladý (ročník 1987) státní úředník s modrou krví, teprve v lednu nahradil politického matadora a spoluzakladatele Fideszu Józsefa Szájera, který rezignoval po svém sexuálním skandálu.
László Trócsányi byl maďarským ministrem spravedlnosti až do roku 2019. Jedním z důvodů jeho odchodu byly údajně i jeho umírněné názory, novou ministryní se stala zastánkyně tvrdé linie Judit Varga. Ani tak se ale Trócsányiovi nepodařilo stát se eurokomisařem pro rozšiřování, musel jej zastoupit méně známý kariérní diplomat (i když člověk Fideszu) Olivér Várhelyi. Podobný (ale neúspěšný) odpor byl z levicovějších frakcí proti jmenování Járóky místopředsedkyní EP.
Co chtěl Werner?
Na odchodu Fideszu získají další dvě největší frakce. Socialisté a progresivisté (S&D) a liberální Renew Europe (RE). Obě frakce dlouhodobě naléhaly na EPP, aby Fidesz vyloučila. Rozdíl mezi lidovci a socialisty se může ještě zmenšit, zvláště pokud S&D dotáhne přístupové rozhovory se zbytky italského Hnutí pěti hvězd.
V EPP patřil Fidesz svým hlasováním mezi volnotržní a sociálně konzervativní proud frakce. Posílí tak proud ekonomicky levicovější a sociálně liberální. Proč si chtěl Weber telefonovat, zda odchod oslabí orientaci Maďarska na Německo a dále posílí orientaci na Asii, především Rusko, Čínu, Turecko, Jižní Koreu a turkické státy, a také jak souvisí s plánovaným odchodem Angely Merkel, která nad stranou držela ochrannou ruku, do politického důchodu, zůstává otevřenou otázkou.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!