Jedenáctého února 2021 požádalo ministerstvo spravedlnosti Odvolací soud Spojených států pro devátý obvod, aby pozastavil přezkum Trumpova zákazu populární čínské aplikace pro zasílání zpráv WeChat.
Tato žádost přišla den poté, co Bidenova administrativa požádala Odvolací soud Spojených států pro obvod District of Columbia o pozastavení Trumpova zákazu provozu čínské mobilní platformy pro sdílení videonahrávek TikTok.
K čemu všemu je TikTok
Nižší americké soudy nařizovaly vymáhání těchto zákazů. WeChat a TikTok se proti vymáhání těchto zákazů odvolaly. Trump tyto aplikace zakázal, protože – jak správně tvrdil – shromažďují o uživatelích v USA „obrovské množství dat“ a také zavádějí cenzuru americké veřejnosti.
Žádost ministerstva spravedlnosti v kauze společnosti TikTok zvýšila pravděpodobnost, že Bidenova administrativa po přezkumu zákaz aplikace zruší. „Důsledkem přezkumu sporných zákazů může být omezení právních argumentů a pravděpodobné úplné vyloučení přezkumu ze strany soudu,“ vysvětlil právník ministerstva spravedlnosti Casen Ross.
Ohrožení ze strany TikToku je však pro USA daleko vážnější, netýká se jen tajného sběru dat a cenzury. Čína používá algoritmy v této aplikaci k rozdmýchávání sporů v americkém politickém diskurzu.
Algoritmy, které TikTok používá, vyvíjejí inženýři pracující pro sesterskou aplikaci TikToku – Douyin. Tato praxe umožňuje čínské vládě „posílit signál“, jinými slovy, upravovat obsah a přimět uživatele v USA, aby jednali, jak si Peking přeje. Aplikace TikTok je návyková, protože prostřednictvím nejsofistikovanějšího komerčně dostupného softwaru umělé inteligence na světě rozpozná preference svých uživatelů.
Díky tomu je aplikace TikTok obzvláště užitečná pro toho, kdo má zlé úmysly. Rozhlasová stanice Free Asia v srpnu 2020 oznámila, že zpravodajská jednotka Čínské lidové osvobozenecké armády, pracující na nyní už uzavřeném čínském konzulátu v Houstonu v Texasu, pomocí velkých dat identifikovala Američany, kteří se pravděpodobně účastní protestů hnutí Black Lives Matter a Antifa. Těmto uživatelům potom TikTok nabídl videa vytvořená „na míru“ s radami, jak organizovat občanské nepokoje.
Hlavní je HUAWEI
Pokyny ministerstva spravedlnosti týkající se aplikací TikTok a WeChat zapadají do zneklidňujícího trendu Bidenovy politiky. Biden velice pospíchá zrušit Trumpova opatření, jejichž cílem bylo chránit USA před Čínou. Dekret prezidenta Bidena z 20. ledna 2021 odvolal – naprosto neomluvitelně – Trumpův zákaz (z 1. května 2020) nákupu zařízení čínské výroby pro americkou energetickou rozvodnou síť. Bidenovo ministerstvo financí také na několik měsíců pozdrželo další Trumpův zákaz (z listopadu 2020) – který Američanům zakázal investovat do společností spojených s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou.
Přestože nový nájemce Bílého domu vždy přehodnocuje politiku svého předchůdce, měl Biden po dobu jejich přezkumu Trumpova ochranná nařízení zachovat. Komunistická strana Číny využívá čínské společnosti – zejména čínské technologické giganty – k útoku na USA. A prezident Biden dělá vše pro to, aby byla Amerika bezbranná.
Technologické ohrožení Ameriky Čínou nespočívá jen v appkách WeChat a TikTok. Největším nebezpečím je pro USA čínská společnost Huawei Technologies – největší světový výrobce telekomunikačních zařízení.
Trumpova administrativa proti společnosti Huawei tvrdě zasáhla. „Zakázali jsme přístup Čínou dotovaného zařízení Huawei do našich sítí a spolupracujeme s našimi spojenci v zahraničí, abychom zajistili, že špionážní zařízení Komunistické strany Číny nebude vítáno ani v jejich komunikačních sítích,“ řekl Gatestonu zasloužilý republikán a člen Federální telekomunikační komise (Federal Communications Commission) Brendan Carr.
Trump navíc od května 2019 přidal společnost Huawei a desítky jejích dceřiných a přidružených společností do seznamu subjektů ministerstva obchodu USA. V důsledku toho žádný americký podnik nesměl bez předchozího souhlasu Úřadu pro průmysl a bezpečnost ministerstva obchodu USA prodávat ani licencovat výrobky a technologie společnosti Huawei a všech dalších organizací na tomto seznamu, na které se vztahují předpisy USA o správě vývozu (Export Administration Regulations).
Trumpova administrativa ve svých posledních dnech zaujala obzvláště přísný postoj a vydala oznámení „o záměru zamítnout“ žádosti o vývozní licence amerických výrobků pro společnost Huawei. Trumpova administrativa rovněž uvedla, že stávající licence zruší. Jedno z těchto oznámení o zrušení vývozní licence obdržela společnost Intel – nejdůležitější výrobce počítačových čipů.
Americké společnosti nyní doufají, že Bidenovo ministerstvo obchodu Trumpovu blokaci prodeje jejich výrobků společnosti Huawei zvrátí. Bidenova administrativa těmto společnostem právě prodloužila lhůtu pro odvolání se proti opatřením zavedeným Trumpovou administrativou o 90 dnů.
Kdo je Gina Raimondo?
Bidenův výběr Giny Raimondo do funkce ministryně obchodu nevzbuzuje důvěru. Během kongresového schvalovacího slyšení odmítla říci, zda ponechá Huawei na seznamu subjektů ministerstva obchodu USA. Pod nátlakem však ustoupila a vydala prohlášení týkající se tohoto seznamu subjektů ministerstva obchodu USA a také seznamu vojenských koncových uživatelů. Ve svém prohlášení řekla, že nemá „žádný důvod se domnívat, že by tyto subjekty na těchto seznamech neměly být.“
Mlžení Giny Raimondo očividně Huawei povzbudilo. Zakladatel společnosti Žen Čeng-fej 9. února 2021 řekl, že by uvítal příležitost si s prezidentem Joem Bidenem popovídat. „Naše společnost nemá energii na to, aby se zapojila do politických tanečků v USA,“ řekl v jedné diskusi u kulatého stolu v Číně. „Doufáme, že nová americká vláda bude mít otevřenější politiku, která prospěje americkým společnostem a přispěje k rozvoji americké ekonomiky.“
Huawei představuje pro americkou ekonomiku smrtelnou hrozbu. Peking tuto společnost využívá k nepřátelským účelům, například ke krádeži dat. Namátkou, v letech 2012 až 2017 Peking prostřednictvím serverů společnosti Huawei darovaných Pekingem tajně stáhl informace z ústředí Africké unie v etiopské Addis Abebě. Senátorka Marsha Blackburn televizní stanici Fox News v červenci 2019 řekla, že společnost Huawei je „špionážním nástrojem“ Pekingu.
Čína svým ovládnutím sítí 5G – páté generace bezdrátové komunikace – bude v době míru schopna špehovat a vzdáleně manipulovat se všemi chytrými telefony, auty, kardiostimulátory, termostaty a řadou dalších zařízení připojených k tzv. „internetu věcí“ všude na světě. V případě války by Peking mohl kdekoliv bez námahy paralyzovat kritickou infrastrukturu.
Společnost Huawei vybudovaná na ukradených amerických technologiích, se rychle stává světovou jedničkou v budování 5G sítí. Čínský totalitní stát dotuje prodej zařízení značky Huawei a všestranně jej propaguje již od doby, kdy Žen Čeng-fej v roce 1987 tuto společnost založil.
Čas kvapí…
Existují různé strategie jak se čínské dominanci v oblasti 5G postavit, ale ta nejúčinnější je ochromit Huawei. Trumpova administrativa nějaké kroky proti společnosti Huawei podnikla, ale nyní to vypadá, že Bidenova administrativa bude společnost Huawei podporovat. USA by měly Huawei vyřadit ze hry a neměly by podporovat její úsilí o poškozování amerických spojenců, partnerů a přátel, nemluvě o Americe samotné.
„Peking hledá jakékoliv známky návratu nové administrativy ke starému slabému a zbabělému přístupu jako v minulosti,“ řekl Carr. „Jakékoliv zmírnění našeho přístupu k Huawei by bylo monumentální chybou, která by způsobila, že Američané budou méně bezpeční a naše komunikační sítě budou nechráněné.“
„Nejsem vůbec přesvědčen o tom, že Biden zatáhne ohledně Číny za záchrannou brzdu,“ řekl Gatestonu Brandon Weichert, zakladatel on-line magazínu Weichert Report. „Myslím si, že při jednání s Čínou bude uplatňovat prastarý washingtonský koncept ‚strategické nejednoznačnosti‘ a ‚strategické trpělivosti‘.“
Problém Bidenova přístupu spočívá v tom, že čas zoufale kvapí. „Lituji, ale obávám se, že až Bidenův tým uvidí, že Trump měl ohledně Číny pravdu, tak tehdy USA už ztratí svůj vliv a Čína bude daleko za bodem, kdy by jí mohly americké sankce ublížit,“ řekl Brandon Weichert, autor knihy „Winning Space: How America Remains a Superpower“. „V té době budou již čínské technologické firmy tak propleteny ve světové ekonomice se svými technologickými inovacemi a produkty, že bude téměř nemožné je izolovat. A toho chtěl prezident Trump svými sankcemi proti Číně dosáhnout.“
Gordon G. Chang je autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.
Převzato z Gatestone Institute
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!