„Nikdy předtím velké firmy nenaskočily na něco, co je zjevně dezinformační kampaň jedné z hlavních politických stran“, píše Ondřej Šmigol v Echu. Popisuje tam bouři, která se strhla, když místní parlament odhlasoval změny volebního zákona, podle kterého se volič bude muset prokázat (alespoň nějakým) nějakým dokumentem.
Americký prezident Joe Biden ho nazval „zvěrstvem“, „Jimem Crowem pro 21. století“ a „Jimem Crowem na steroidech“. Éra Jima Crowa je označení používané pro dobu segregace na americkém Jihu. Taktéž prohlásil, že baseballová liga MLB bude mít jeho podporu, pokud se rozhodne stáhnout svůj exhibiční „All Stars“ zápas z Atlanty, hlavního města Georgie. To se také stalo. MLB ohlásila, že exhibice se v Atlantě konat nebude. Zákon odsoudila také řada mezinárodních firem. Ředitel aerolinek Delta Air Lines Ed Bastian krok státu odsoudil coby „nepřijatelný“ a „neshodující se s hodnotami Delty“. (Otázka je, co jsou hodnoty Delty…) Další korporace, které daly najevo odpor k zákonu, jsou například Microsoft, Twitter či investiční banka Citigroup. Kampaň proti Georgii zahájili ředitel farmaceutické firmy Merck & Co Kenneth Frazier a bývalý ředitel finanční společnosti American Express Kenneth Chenault.
Přitom se georgijský volební zákon nijak nevymyká americkým standardům. Pobouření tak například vyvolal údajný zákaz jídla a pití ve frontách u volebních místností. Prý se jedná o pokus, jak vyhladovět hlavně chudší voliče, aby nepřišli k volbám. Ve skutečnosti jde o zpřesnění zákona, který již předtím zakazoval vedení kampaně v okolí volebních místností. Pod rouškou rozdávání jídla a pití voličům to kandidáti často obcházeli. Lidé si mohou stále přinést vlastní jídlo a volební úředníci mohou zřídit stánky s pitím zdarma.
Zákon také zavádí nutnost prokázat se průkazem s fotkou, což v USA nejčastěji znamená řidičák. Pro Čecha představa, že lze volit bez prokázání identity, musí být nepochopitelná, v Americe je to relativně běžný způsob. Republikáni se snaží identifikaci zavádět, aby se zamezilo volebním podvodům, demokraté to považují za odpírání volebního práva. Přesto georgijský zákon obsahuje i způsoby, jak volit, když člověk nemá dokument s fotkou. Lze se například prokázat „účtem za veřejné služby“.
Zákon třeba chválil deník The Washington Post, který rozhodně není republikánům nakloněn. Ve svém „fact checku“ například uvádí, že „experti se shodují, že celkovým efektem zákona je rozšíření volebních příležitostí pro většinu obyvatel Georgie“. Komentátor listu Henry Olsen zákon označil za „slušný pokus, jak vyvážit přístup voličů a volební integritu“. Bidena opravovala i televize CNN.
To, že demokraté se snaží vykreslit republikány jako nenapravitelné rasisty a autoritáře, není nic překvapivého. Znepokojující však je, jakou rychlostí na to přistoupily velké firmy, aniž by ten zákon četly, či alespoň počkaly na analýzu.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!